Święto w Solcu Kujawskim. Jest pierwszy w historii medal drużynowych mistrzostw Polski seniorów

Redakcja
Magdalena Witek i Weronika Grudzina
Magdalena Witek i Weronika Grudzina Dariusz Bloch
MLKS Solec Kujawski trzecią drużyną w ekstraklasie badmintona. W meczu o brąz nasz zespół pokonał AZS AGH Kraków 4:2. To ogromny sukces klubu, którego budżet wynosi zaledwie 30 tysięcy złotych, a zawodnicy grają za darmo.

MLKS, który był beniaminkiem 8-zespołowej ekstraklasy, odniósł największy sukces w historii klubu. Wprawdzie w latach 90. drużyna z Solca 5-krotnie grała w elicie, ale najwyżej w tabeli uplasowała się na 8. miejscu (1990).
Przed tym sezonem niewielu dawało naszej ekipie szanse na medal. Główną przeszkodą miał być nie tylko brak ogrania w ekstraklasie, ale przede wszystkim wiek. Dość powiedzieć, że średnia zespołu wynosiła zaledwie 18 lat!

Młodzież z Solca zadziwiła jednak wszystkich. W sezonie zasadniczym MLKS wygrał 3 mecze, 2 zremisował i doznał 3 porażek. Z dorobkiem 12 punktow uplasował się na 4. miejscu w tabeli i zapewnił sobie prawo gry o brązowy medal z AZS AGH Kraków (był trzeci).

Mecze o medale odbyły się w minioną niedzielę w Suwałkach. MLKS pokonał zespół spod Wawelu 4:2 i zapewnił sobie pierwszy w historii medal drużynowych mistrzostw Polski seniorów (w badmintonie, w przeciwieństwie do innych dyscyplin, o punkty walczą razem panie i panowie).

Wyniki gier (na drugim miejscu zawodnicy z Solca): Dariusz Janik - Dominik Ziętek 2:0, Kamila Morawska - Weronika Grudzina 0:2, Hubert Pączek/Damian Pławecki - Miłosz Bochat/Dominik Ziętek 1:2, Dominika Guzik-Płuchowska/Barbara Kulanty - Weronika Grudzina/Magdalena Witek 1:2, Hubert Pączek - Bartosz Markiewicz 2:0, Dariusz Janik/Barbara Kulanty - Miłosz Bochat/Magdalena Witek 0:2.

- Przyznam szczerze, że przed sezonem nie spodziewałem się takiego sukcesu - mówi „Expressowi” Jan Bochat, prezes MLKS. - Jestem tym bardziej dumny, że budżet naszego klubu wynosi około 30 tysięcy złotych, a zawodnicy nie dostają za grę żadnych pieniędzy.

- W internecie można znaleźć zdjęcia, na których nasi badmintoniści, oprócz brązowych medali, otrzymują także czek na 2 tysiące złotych. Czy te pieniądze trafią do ich kieszeni? - pytamy szefa soleckiego badmintona.

- To nie był czek, a bon do wykorzystania w branżowym sklepie na zakup profesjonalnych lotek... - wyjaśnia Jan Bochat.

Dodajmy jeszcze, że złoty medal zdobyła drużyna SKB Litpol-Malow Suwałki, która w finale pokonała UKS Hubal Białystok 4:2.