Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Chrztu Polski wypada w niedzielę, 14 kwietnia 2019. Czy pracodawca musi oddać dzień wolny? [14 kwietnia 2019]

online
Święto Chrztu Polski wypada w niedzielę, 14 kwietnia. 2019. Czy pracodawca musi oddać dzień wolny? [14 kwietnia 2019]
Święto Chrztu Polski wypada w niedzielę, 14 kwietnia. 2019. Czy pracodawca musi oddać dzień wolny? [14 kwietnia 2019] Lukasz Gdak, zdj. ilustracyjne
Święto Chrztu Polski w 2019 roku wypada w niedzielę. Czy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny za święto wypadające w niedzielę? Jak stanowią przepisy? Jakie są zasady oddawania dni wolnych, co na ten temat mówi prawo pracy?

Przyjęta przez Sejm w lutym ustawa, głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy. W tym roku 14 kwietnia przypada w niedzielę. Sejm zdecydował również, że będzie to dzień pracujący. Czy zatem pracodawca musi oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w niedzielę?

14 kwietnia 2019 roku przypada w niedzielę. Czy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny za święto wypadające w niedzielę? Jak stanowią przepisy? Jakie są zasady oddawania dni wolnych, co na ten temat mówi prawo pracy?

Wolne za Święto Chrztu Polski, 14 kwietnia 2019

Niestety, za święto przypadające w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku oddawania pracownikowi dnia wolnego. Na wymiar czasu pracy pracowników ma wpływ każde święto uznane za dzień wolny od pracy, które występuje w innym dniu niż niedziela, co oznacza, że jeśli święto (dzień wolny) przypadało by w inny dzień niż w niedzielę, pracodawca musiałby oddać pracownikowi wolne.

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

Święta występujące w innym dniu niż niedziela obniżają bowiem wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Natomiast święto, które przypada w niedzielę, nie wpływa na wymiar czasu pracy pracowników.

Zobacz również:

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

Kiedy wolne za pracę w niedzielę?

Jeśli pracownik musi pracować w niedzielę, pracodawca musi oddać mu wolne za ten dzień. Co więcej, nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia pracownika do odebrania całego dnia wolnego!. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Zgodnie z przepisami art. 15111 kodeksu pracy pracownik wykonujący pracę w niedzielę powinien korzystać z dnia wolnego od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Pracodawca ma obowiązek dać pracownikowi cały dzień wolny od pracy, nawet jeśli w niedzielę pracownik wykonywał swoje obowiązki tylko przez np. dwie, trzy godziny. Jeżeli wykorzystanie zamiennego dnia wolnego we wskazanym terminie nie jest możliwe, pracownik ma prawo do innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli udzielenie takiego dnia także i w tym okresie nie jest możliwe, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Zobacz również:

Z pozoru wyglądają jak zwykłe przedmiotu. W rzeczywistości służą do nagrywania i fotografowania w taki sposób, by nikt się nie zorientował. Zobaczcie 10 przedmiotów z ukrytymi szpiegowskimi kamerami...

Zwykłe przedmioty? Nie! One służą do szpiegowania! Zobacz, c...

Zgodnie z przepisami art. 15111 kodeksu pracy pracownik wykonujący pracę w niedzielę powinien korzystać z dnia wolnego od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

Warto wiedzieć:
Niezależnie od udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy z tytułu wykonywania pracy w niedziele i święta, pracownik ma prawo do pieniężnego dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli jego praca przekraczała normę dobową.

Nagroda Darwina przyznawana jest od 1994 roku i „honoruje” tych, którzy odeszli z tego świata w kuriozalnych okolicznościach, za które sami odpowiadają. Poznajcie 10 niezwykłych przypadków śmierci.

10 'laureatów' nagrody Darwina ostatnich lat. Nie uwierzysz,...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera