Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świecie inspiruje wielu artystów

Tomasz Keller
Józef Wawroń tworzy opowiadania, bajki, fraszki i humoreski. Edmund Górski, choć mieszka w Chełmnie, zakochany jest w Świeciu, czemu daje wyraz na płótnie.

Józef Wawroń tworzy opowiadania, bajki, fraszki i humoreski. Edmund Górski, choć mieszka w Chełmnie, zakochany jest w Świeciu, czemu daje wyraz na płótnie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 25731" >Obydwu artystów można było spotkać podczas środowego „Jarmarku kociewskiego” przy Małym Blankuszu na Mariankach. Józef Wawroń jest doskonale znany mieszkańcom Świecia, którzy z ochotą odwiedzali stoisko, gdzie wystawił wszystkie swoje dzieła.

- Jak większość twórców czerpię inspirację z życia - przyznaje pisarz i poeta. - Wiele moich opowiadań, na których się teraz skupiam zawiera w sobie wątki z moich osobistych doświadczeń i rozmów z ludźmi podczas różnorodnych okazji - dodaje artysta.

Pół wieku w Świeciu

Józef Wawroń od pięćdziesięciu lat mieszka w Świeciu. Pochodzi z Lubelskiego. Wydał trzy tomiki wierszy. Pisze także opowiadania, fraszki, bajki, erotyki i humoreski. Te ostatnie przedstawia jednak tylko na spotkaniach autorskich. Józef Wawroń bierze udział w konkursach literackich. W 2003 roku otrzymał specjalną nagrodę od ministra edukacji.

Podczas gdy Józef Wawroń nie mógł opędzić się od miłośników swojej twórczości, nieco w cieniu kilka metrów dalej, swoje obrazy wystawiał Edmund Górski z Chełmna. - Świecie to element Kociewia, regionu, który swymi urokami emanuje daleko za Wisłę - przyznaje artysta.

Historia na pocztówkach

W pracach Edmunda Górskiego dominują kolorowe akwarele. Tematyka w większości przypadków odnosi się do zamku krzyżackiego, budynku I LO i kościołów w Świeciu. Malarz jest także twórcą pocztówek. Każda z nich przedstawia w pewien sposób historię naszego miasta.

<!** reklama left>- Ta na przykład ukazuje historia obrazu, który trafił do „Klasztorka” w 1605 roku - mówi ukazując swoje dzieło. - Jak głosi legenda, jeden z kupców, płynąc łodzią z Gdańska na południe Polski utknął na wysokości Świecia na mieliźnie. Nie chcąc zniszczyć przewożonego obrazu przekazał go tutejszym księżom - wyjaśnia artysta.

Jak widać Świecie posiada walory, mogące inspirować pisarzy, poetów czy malarzy. To właśnie dzięki takim ludziom kultywuje się dorobek lokalnej kultury, która składa się na tożsamość całego narodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!