Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces studentów Politechniki Bydgoskiej na międzynarodowych targach opakowań [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Gabriela Skrobacka (z lewej) i Michalina Garnik, studentki wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, mają powody do radości. Ich projekty opakowań zyskały uznanie jury konkursu "Strefa studenta", który był częścią Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations w Warszawie.
Gabriela Skrobacka (z lewej) i Michalina Garnik, studentki wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, mają powody do radości. Ich projekty opakowań zyskały uznanie jury konkursu "Strefa studenta", który był częścią Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations w Warszawie. Tomasz Czachorowski
Studenci wzornictwa Politechniki Bydgoskiej pokazali, że potrafią tworzyć opakowania z najwyższej półki. Ich prace w konkursie „Strefa studenta” podczas Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations w Warszawie, docenili eksperci z branży.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy.

Duży sukces odniosły Michalina Garnik i Gabriela Skrobacka, które oprócz nagrody finansowej za zwycięstwo, mogły wystawić stoisko na targach w hali Expo XXI w Warszawie. Ponadto ich projekty znajdą się w prestiżowym czasopiśmie branżowym „Opakowanie”.

Konkurs przeprowadzany był w 3 kategoriach: Szata Graficzna, Funkcjonalność i Forma oraz Wrażenie. W dwóch pierwszych triumfowały właśnie studentki z Bydgoszczy. Projekt opakowania na miód z funkcją pop-upu autorstwa Michaliny Garnik wygrał w kat. "Szata Graficzna". Z kolei w kat. " Funkcjonalność i Forma" jury - złożone z ekspertów branży opakowań - najwyżej oceniło pracę Gabrieli Skrobackiej. Zwycięski projekt to OKres BOX - opakowanie na środki higieniczne.

Miodowe pudełko i OKres BOX - projekty opakowań na medal

Prace obu bydgoskich studentek powstały pod okiem mgr sztuki Anity Szymankiewicz, która prowadzi Pracownię Projektowania Opakowań Politechniki Bydgoskiej i jest opiekunem koła naukowego.

- To były prace semestralne obu pań - mówi Anita Szymankiewicz. - Opakowanie na miód to projekt wielowymiarowy. Wykorzystuje różne metody: od ilustracji, które skrupulatnie sama tworzyła autorka projektu, poprzez kreowanie nowej formy etykiety aż po wykorzystanie funkcji proekologicznej. Miodowe pudełko ma też element zaskoczenia. W chwili wyjęcia słoika z pudełka, znajdująca się na nim etykieta, nawiązująca grafiką do pszczoły, rozwija trójwymiarowe "skrzydła". Do jej produkcji wykorzystano papier czerpany z nasionami kwiatów miododajnych.

Anita Szymankiewicz chwali też projekt Gabrieli Skrobackiej.

- Jest świadomy, przemyślany i prospołeczny - mówi. - Doskonale wpisał się w kategorię, w której zwyciężył. Opakowanie jest odpowiedzią na ważny i wstydliwy dla młodych dziewcząt problem. Pozytywne hasła i grafiki mają sprawić, że kupno pierwszych środków higienicznych stanie się dla nich prostsze. We wnętrzu opakowania zawarte zostały też najważniejsze informacje na temat miesiączkowania oraz kalendarzyk menstruacyjny. Opakowanie zbiorcze jest funkcjonalne i pełni rolę edukacyjną, ucząc świadomości i akceptacji w trudnym okresie dojrzewania.

Gdyby opakowania trafiły do produkcji, to byłby hit!

Co o swoim sukcesie mówią same laureatki?

- Jeszcze jestem w szoku. To był mój pierwszy konkurs i pierwsza wygrana - mówi 22-letnia Michalina Garnik, studentka III roku wzornictwa studiów inżynierskich PBŚ. - Temat pracy semestralnej brzmiał: Opakowanie z historią. I natychmiast przyszła mi do głowy myśl - pszczoły i miód. Lubię te owady i interesuję się nimi. Wybór był zatem prosty. Jednak przygotowanie tej pracy zajęło mi sporo czasu. Tak naprawdę projekt do samego końca się rozwijał.

Gabriela Skrobacka, studentka II roku studiów magisterskich PBŚ, mówi z kolei tak: - Gdy dowiedziałam się o wygranej, byłam szczęśliwa. Cieszę się, bo pozostałe projekty zgłoszone w kategorii „Funkcjonalność i Forma” wyróżniały się siatką opakowania, ale to moje niesie ze sobą jeszcze funkcję edukacyjną i to doceniło jury. Gdyby opakowanie Okres-BOX trafiło do produkcji, to byłby dopiero hit!

Projekt Gabrieli Skrobackiej adresowany jest do osób młodych, które dopiero zaczynają miesiączkować.

- Wybór padł na ten problem, bo robiąc research zauważyłam, że wiedza młodzieży na ten temat jest uboga - mówi studentka. - Nawet rodzice nie potrafią rozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. Takie opakowanie mogłoby być zatem dobrym impulsem do konwersacji.

Projekt Hair Bands wyróżniony w kategorii "Wrażenie"

Dodatkowe wyróżnienie w kategorii „Wrażenie” otrzymał Wojciech Zabel, student I roku studiów magisterskich Politechniki Bydgoskiej - za projekt Hair Bands - limitowane opakowania na gumki do włosów dla mężczyzn. Praca także powstawała pod kierunkiem Anity Szymankiewicz.

- Tę nagrodę specjalną ufundowała Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań - mówi Anita Szymankiewicz. - Praca została wyróżniona za minimalizm i proekologiczne podejście w projektowaniu. Może stać się także organizerem wielokrotnego użycia na gumki do włosów, dając drugie życie opakowaniom.

Dodajmy, że wśród finałowych 17 prac konkursu znalazło się łącznie aż 11 projektów studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Gratulujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo