Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sucharzanki robią dużo dobrego dla wsi

Iwona Matusiak
To był wyjątkowy dzień dla pań zrzeszonych w kole, które same przygotowały uroczystość, by później wspólnie świętować
To był wyjątkowy dzień dla pań zrzeszonych w kole, które same przygotowały uroczystość, by później wspólnie świętować Iwona Matusiak
Integrują wieś, organizują życie jej mieszkańców i od wielu lat pomagają wszystkim, tym razem to one - „Sucharzanki” - były w centrum zainteresowania.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sucharach obchodziło 50-lecie swojego istnienia, co było okazją do wspomnień i planowania najbliższych lat. Na uroczystości do świetlicy wiejskiej w Sucharach przybyło wielu gości, wszyscy składali życzenia i wręczali upominki.

- Wiele rzeczy się wydarzyło, a jeszcze więcej pracy przed nami, bo dożynki, wieńce, konkursy, a to wszystko to praca społeczna, często trudna, rzadko doceniana - mówiła podczas spotkania Elwira Płaczek, przewodnicząca KGW Suchary.

Tego dnia wspomniano założycielki organizacji, a były nimi: Halina Nowak, Stefania Mucha, Stefania Korzyńska, Urszula Nitka, Maria Gumienna, Małgorzata Mrówczyńska, Barbara Strzelewicz, Marlena Franczak i Alina Płotka. Historia i dzieje koła gospodyń wiejskich przybliżono zabawnym wierszykiem, który napisała Jadwiga Świątkowska.

Przez ostatnie lata panie niezmiennie działały na rzecz lokalnej społeczności, realizując również projekty finansowane z zewnątrz.

Razem z kołami z Trzeciewnicy, Karnówka i Gumnowic realizowały projekt pod hasłem „Wieś aktywna społecznie”, dla pań była to okazja do uczestnictwa w licznych warsztatach i nabywania nowych umiejętności, a efektem całości był również podjazd dla osób niepełnosprawnych przy świetlicy wiejskiej.

Sucharzanki robią dużo dobrego dla wsi
Iwona Matusiak

Ostatnie lata to również powstanie monografii „Ocalić od zapomnienia, z dziejów Gumnowic, Karnówka, Suchar i Trzeciewnicy”. Od kilku lat też KGW razem z Radą Rodziców z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy organizuje zabawę podczas, której zbierane są środki na funkcjonowanie placówki.

Tradycją są też już imprezy okolicznościowe organizowane z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki, czy świąt, półkolonie w pallotyńskim klasztorze w Sucharach lub wyjazdowe. Na ten cel również napisano projekt i pozyskano pieniądze na wakacje w górach dla 52-osobowej grupy dzieci i młodzieży.

Obecnie gospodynie z Suchar również są w trakcie realizacji kolejnego projektu, którego celem jest kultywowanie tradycji i zachęcanie młodego pokolenia, by wstępowało w szeregi Koła Gospodyń Wiejskich.

- Mamy już dziś do obsługi dziewczyny, na które możemy liczyć, by wspólnie działać na rzecz naszego wspólnego środowiska - mówiła Barbara Strzelewicz, sołtys Suchar.

- Koła gospodyń wiejskich, które powstawały wiele lat temu miały różną historię. Był czas gdy zostały one zapomniane. A to są te organizacje, które przekazują naszą historię i tradycję z pokolenia na pokolenie i tego nikt im nie może odebrać, i nikt nie może podważyć - mówił burmistrz Sławomir Napierała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!