Stropy drewniane - rodzaje, zalety, wady

Stropy drewniane - rodzaje, zalety, wady

Materiał Informacyjny

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Stropy drewniane - rodzaje, zalety, wady
Stropy drewniane spotykane są praktycznie we wszystkich budynkach. To nie dziwi, bo są lekkie, a poza tym szybko się je buduje. Ich nieocenioną zaletą jest też to, że świetnie się prezentują w każdym wnętrzu. Żeby tak było, muszą być starannie wykończone.
Stropy drewniane - rodzaje, zalety, wady

Charakterystyka stropu belkowego


Jeśli myślimy o takim rozwiązaniu, musimy wiedzieć, że nie ma jednego rodzaju stropu, bo mamy aż trzy możliwości. Pierwszy z omawianych - strop belkowy, stosowany jest najczęściej w domach murowanych lub drewnianych (wznoszonych metodą tradycyjną). Za elementy nośne stropu mogą służyć belki z litego drewna, choć również dobrze sprawdzają się prefabrykowane (przykładowo OSB).


Poszycie stropu - ze względu na duży rozstaw belek - najlepiej wykonać z desek. Od spodu możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: albo sufit podwieszany, albo wręcz przeciwnie - zostawić widoczne elementy konstrukcyjne stropu, które będą stylową dekoracją. Oczywiście, jeśli wybierzemy drugą opcję, powinniśmy postarać się, aby strop był wykonany starannie i precyzyjnie.


Inna opcja - strop żebrowy


Strop żebrowy przeważnie wykonywany jest w domach drewnianych szkieletowych. Tutaj konstrukcja nośna to gęsto rozstawione żebra (co 30-60 cm). Są cienkie i dość wysokie, najczęściej zrobione z drewna litego oraz klejonego, ale też  z elementów drewnianych i drewnopochodnych. Do całej konstrukcji mocuje się płyty poszycia, które mogą być wykonane ze sklejki, z płyt wiórowych i OSB, a czasami z desek. Od spodu często montuje się sufit podwieszany.


Dwa w jednym: strop belkowo-żebrowy


Trzeci to połączenie dwóch poprzednich, a więc stropu belkowego i stropu żebrowego. Element nośny w tym wypadku to oczywiście belki i żebra. Wygląda to zaś tak, że żebra opierają się na belkach, ale też mogą być do nich doczepione przy pomocy specjalnych metalowych wsporników. Tak samo jak w przypadku stropu belkowego rozpiętość dochodzi tu do 15 metrów, ale co ciekawe - do jego budowy zużywa się mniej drewna. To oznacza w konsekwencji, że koszt materiału jest niższy, lecz z drugiej strony robocizna wyniesie nas więcej, niż ma to miejsce w przypadku stropów żebrowych i belkowych.


Jakie są zalety?


Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie w swoim domu, a to nie dziwi, co widać po zaletach. Szczególnie to, co wspominaliśmy wcześniej - czynnik dekoracyjny. Taki osiągniemy, gdy konstrukcję pozostawimy nieosłoniętą. W ten sposób nasze wnętrze zyska niezwykle, oryginalny, stylowy wygląd. Innym plusem jest to, że stropy drewniane pasują praktycznie do wszystkich rodzajów budynku, a więc niezależnie od tego, w jakim domu mieszkamy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w to zjawiskowe rozwiązanie. Pamiętajmy jednocześnie, że strop i jest lekki, i prosty oraz szybki do zbudowania. A co więcej - jak tylko zajdzie taka potrzeba - łatwo go zmienić lub przebudować.


Najważniejsze wady


Niestety nawet najlepsze rozwiązanie ma swoje wady i tak jest również w tym wypadku. Na początek to, co zupełnie nie może dziwić, a mianowicie podatność stropów drewnianych na zapalenie. Zaznaczmy jednak, że tylko jak ich odpowiednio nie zabezpieczymy. Musimy więc o tym koniecznie pamiętać. Do minusów zaliczymy też mniejszą wytrzymałość takich stropów, jeśli porównamy je do modeli betonowych. Zabezpieczyć stropy też trzeba przeciw działaniu grzybów i owadów, bo w przeciwnym razie mogą szybko niszczeć. Poza tym, są podatne na zmiany wilgotności i temperatury.


Mimo tych wad warto zainteresować się stropami, bo są niezwykle atrakcyjnie wizualne, jedyne w swoim rodzaju. Jeśli dopiero marzymy o swoim własnym domu, a chcemy budynek, w którym one będą, warto już wcześniej o tym pomyśleć, na przykład wybierając projekt. A najlepiej to projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]