MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska w Bydgoszczy sprzedała pistolety - będą nowe. Do czego mogą ich użyć strażnicy?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Ze sprzedaży broni pozyskano w sumie nieco ponad 23 tys. zł.
Ze sprzedaży broni pozyskano w sumie nieco ponad 23 tys. zł. Filip Kowalkowski/archiwum Polska Press
Bydgoska Straż Miejska sprzedała siedem sztuk broni ostrej - to pistolety MAG95 produkowane do niedawna przez Fabrykę Broni „Łucznik”. Broń kupiła jedna osoba. Pieniądze ze sprzedaży trafiły do budżetu Bydgoszczy. Mało kto wie, że strażnicy miejscy mogą używać broni ostrej.

Przetarg na sprzedaż 7 pistoletów MAG95 już został rozstrzygnięty. Jedynym kryterium na broń wyprodukowaną w latach 1998-1999 była najwyższa cena. To ostra broń, mają do niej sentyment żołnierze służący na misjach zagranicznych. Cena w przetargu wynosiła - po wycenie biegłego - 2,3 tys. zł za egzemplarz, ale jeden zszedł za 3,3 tys. To i tak bardzo niska stawka, bo niektóre egzemplarze na wtórnym rynku osiągają ceny nawet ponad 5 tys. zł.

Bo brakowało części...

- Powodem sprzedaży był fakt, że broń już nie jest produkowana, brak więc części zamiennych - tłumaczy Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - To nie jest tak, że po strzelaniu broń wystarczy wyczyścić. Trzeba ja serwisować. Decyzja o zakupie nowych egzemplarzy nie zapadła.

Ze sprzedaży broni pozyskano w sumie nieco ponad 23 tys. zł.

MAG95 to polska konstrukcja skonstruowany przez Mariana Gryszkiewicza w 1993 roku w ówczesnych Zakładach Metalowych "Łucznik” w Radomiu. Prototypem zainteresowane było polskie wojsko oraz policja, ale ostatecznie obie te służby wybrały inne pistolety. Dlatego po 2000 roku zaprzestano produkcji.

Po co strażnikom broń?

Wbrew powszechnej opinii straże miejskie mogą używać broni ostrej. - W naszej jednostce jest 10 strażników, którzy mają uprawnienia - mówi Bereszyński. - Oczywiście tych osób jest więcej, ale ta liczba zapewnia wykonywanie zadań.

Strażnik posiadający broń palną może jej użyć, w ostateczności i przy zachowaniu wielu obostrzeń, jeżeli środki przymusu bezpośredniego okazały się niewystarczające lub ich użycie z uwagi na okoliczności zdarzenia nie jest możliwe. W takiej sytuacji, podczas wykonywania zadań ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, a także podczas konwojowania dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy, aktualizuje się możliwość zastosowania broni palnej.

Broni palnej SM może użyć, gdy zaistnieje co najmniej jeden z następujących przypadków:

  • w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na: życie, zdrowie, lub wolność uprawnionego lub innej osoby albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu, ważne obiekty, urządzenia lub obszary albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu, bezpieczeństwo konwoju lub doprowadzenia:
  • konieczność przeciwstawienia się osobie: niepodporządkowującej się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni, materiału wybuchowego lub innego niebezpiecznego przedmiotu, którego użycie może zagrozić życiu, zdrowiu lub wolności uprawnionego lub innej osoby, która usiłuje bezprawnie odebrać broń palną uprawnionemu lub innej osobie uprawnionej do jej posiadania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski