Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie „Bunkier” skończyło 10 lat [ZDJĘCIA]

(wom)
Po spotkaniu członkowie i sympatycy „Bunkra” mają jeszcze więcej zapału do ratowania bydgoskich zabytków
Po spotkaniu członkowie i sympatycy „Bunkra” mają jeszcze więcej zapału do ratowania bydgoskich zabytków Dariusz Bloch
Dziesięciolecie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków „Bunkier” jego członkowie i sympatycy obchodzili w sobotę przy leśniczówce w Zielonczynie pod Bydgoszczą.

BSMZ „Bunkier” założył Jarosław Butkiewicz z grupą sympatyków dziesięć lat temu. - Wtedy chodziło nam o to, żeby zyskać status prawny, legalnie działająca organizacja jest poważnym partnerem do rozmów z różnymi instytucjami - mówi Jarosław Butkiewicz, prezes „Bunkra”.

Wtedy chodziło o podjęcie legalnych poszukiwań schronu, do którego zasypane wejście ma się znajdować we Wzgórzu Dąbrowskiego, tuż przy placu Poznańskim. Wejścia nie znaleziono, ale odkopano inny schron - przeciwlotniczy przy ul. Toruńskiej. Potem pojawiły się prace na terenie dawnego Zachemu, w zapomnianym kompleksie NGL poniemieckich zakładów zbrojeniowych Dynamit A.G. Dzięki „Bunkrowi” miasto stworzyło tam „Exploseum”, nadając stowarzyszeniu w 2010 roku Medal Kazimierza Wielkiego.

Zobacz galerię: Bydgoscy miłośnicy historii obchodza w tym roku okrągły jubileusz

„Bunkier” prężnie się rozwija. Organizuje cykliczne wycieczki śladami obozów pracowników przymusowych D.A.G., czy pokazując chętnym Przedmoście Bydgoskie - ufortyfikowane polskie linie obronne z 1939 roku, m.in. w Kruszynie i Osówcu. Internetowa strona i forum stowarzyszenia (www.bsmz.org) są dziś jedną z największych kopalni wiadomości o historii Bydgoszczy i śladach, które po niej zostały. (wom)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!