Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stamm wraca do domu

Sławomir Ciara
Coraz bliżej do uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Feliksa Stamma. W Klubie Seniora Boksu trwają ostatnie przygotowania. Patronat prasowy sprawuje „Express Bydgoski”

Coraz bliżej do uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Feliksa Stamma. W Klubie Seniora Boksu trwają ostatnie przygotowania. Patronat prasowy sprawuje „Express Bydgoski”

<!** Image 2 align=right alt="Image 131976" sub="Zgrupowanie kadry pięściarzy województwa bydgoskiego w Cetniewie w lipcu 1960 roku. W pierwszym rzędzie w środku - Feliks Stamm. Fot. Archiwum">Feliks Stamm, za którego czasów polscy pięściarze należeli do światowej czołówki, w latach 1945-1958 mieszkał z rodziną w Bydgoszczy przy ulicy Jasnej 23.

- Do dziś pamiętam ten dzień, kiedy przyjechaliśmy do Bydgoszczy. Była późna jesień, na ulicach leżał już śnieg. Przyjechaliśmy od strony Nakła i zamieszkaliśmy w mieszkaniu, w którym, oprócz starych zużytych poniemieckich mebli, nic nie było - wspomina Ryszard Stamm, syn legendarnego szkoleniowca.

Pracowite dni

Ostatnie dni przed uroczystością odsłonięcia tablicy dla głównych organizatorów - działaczy Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu - są bardzo pracowite. - Wysłaliśmy zaproszenia do podopiecznych wielkiego trenera i kilku z nich powinno stawić się na uroczystości - mówi Kazimierz Kosiński, prezes P-KKSB.

Jak powiadomiono nas w biurze organizacyjnym - do grodu nad Brdą prawdopodobnie przyjadą: dwukrotny mistrz olimpijski Jerzy Kulej, mistrzowie olimpijscy: Józef Grudzień i Jerzy Rybicki (obecny prezes PZB) oraz brązowi medaliści IO: Henryk Niedźwiedzki i Józef Grzesiak.

<!** reklama>- Nie mamy potwierdzenia od srebrnego medalisty olimpijskiego Tadeusza Walaska. Natomiast ze względów zdrowotnych z udziału w sobotniej uroczystości zrezygnowali: „czarodziej” ringu, mistrz Europy Leszek Drogosz, złoci medaliści z Rzymu i Tokio - Kazimierz Paździor i Marian Kasprzyk, Artur Olech, a także czterokrotny mistrz Europy Zbigniew Pietrzykowski - dodaje Kazimierz Kosiński.

Ulica Jasna zamknięta

Komitet organizacyjny ustalił, iż tablicę odsłoni wspomniany już syn Feliksa Stamma, Ryszard. Poczet sztandarowy będzie się składał z byłych pięściarzy bydgoskich, którzy pod kierunkiem legendarnego trenera reprezentowali barwy naszego kraju. Wytypowani zostali: Henryk Niedźwiedzki, Jerzy Planutis i Ryszard Rybski. W najbliższą sobotę, 19 bm., w godzinach od 12.30 do 14.00 ulica Jasna będzie zamknięta, a nad sprawną organizacją czuwać ma straż miejska.

Na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy firma ogólnobudowlana ze Szczepanowa (właściciel Ewa Wilk) odnowiła fasadę kamienicy przy ulicy Jasnej 23.

Skontaktował się też z nami jeden z Czytelników, który w roku 1960 uczestniczył w zgrupowaniu, gdzie „Papa” Stamm pełnił funkcję trenera koordynatora.

- Było to w lipcu, w Cetniewie. Oprócz mnie, z bydgoskich zawodników brali w nim udział: Zygfryd Główczewski, Ryszard Kozber i Roman Spychalski - mówi Artur Biskupski, były pięściarz Brdy.

Powiedział

  • „Przeżyłem najszczęśliwszy dzień w swym życiu. Pięciu mistrzów Europy i dwóch wicemistrzów, zwycięstwo drużynowe. Brak mi słów na opisanie mojej radości...” - po ME w 1953 roku w Warszawie. Cytat z „Pamiętnika Feliksa Stamma”, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1965 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!