Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Ezo Oneir „Poza Rzeczywistością”

Justyna Tota
Justyna Tota
Iza i Paulina stały się jednymi z bohaterek sesji „Poza Rzeczywistością” Ezo Oneir. Wystawa zdjęć od wtorku zagości w WiMBP (Stary Rynek), od 30 maja wernisaż odbędzie się w Domu Legend Bydgoszczy (ul. Głowackiego 10), a 6 czerwca w filii biblioteki przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie również odbędzie się promocja powieści „Burze na słońcu”
Iza i Paulina stały się jednymi z bohaterek sesji „Poza Rzeczywistością” Ezo Oneir. Wystawa zdjęć od wtorku zagości w WiMBP (Stary Rynek), od 30 maja wernisaż odbędzie się w Domu Legend Bydgoszczy (ul. Głowackiego 10), a 6 czerwca w filii biblioteki przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie również odbędzie się promocja powieści „Burze na słońcu” Ezo Oneir/Agnieszka Mlicka
Debiutancka powieść Ezo Oneir „Burze na słońcu” - osadzona w bydgoskich realiach i demaskująca tryby korporacyjnej machiny - cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Z Ezo Oneir już w najbliższy wtorek (8 maja) o 18.00 na strychu WiMBP (Stary Rynek 24) będzie można porozmawiać nie tylko o książce, ale także zobaczyć fotograficzną opowieść od kilku już lat tworzoną przez artystkę na sesjach „Poza Rzeczywistością”. I to nie będzie jedyne spotkanie z Agnieszką Mlicką w najbliższym czasie.

W maju dwa kolejne spotkania z Ezo Oneir jako autorką powieści „Burze na słońcu”. Tym razem będą one okraszone wystawą fotografii „Poza Rzeczywistością”. Czy to była taka sugestia czytelników, by spotkaniom o Twojej książce towarzyszyła też wystawa Twoich autorskich fotografii?
Ostatnie miesiące to dla mnie ciężka praca polegająca na promocji kolejnego nakładu powieści „Burze na Słońcu” oraz dopinania projektów fotograficznych, które wybrzmiały wiele miesięcy wcześniej. Zaczęłam prowadzić warsztaty fotograficzne oparte na mojej autorskiej metodzie obróbki graficznej, pojawiło się wiele propozycji współpracy artystycznej, które odbiły się szerokim echem nawet w Rosji. Nieznane mi osoby z zagranicy zaczęły pisać o mojej twórczości na swoich blogach i stronach. Doszedł do tego wszystkiego apetyt bydgoszczan na moje opowieści fotograficzne, którymi zaciekawiłam na styczniowym wieczorze autorskim w Ostromecku. Każda z wystaw jest więc bardziej konsekwencją wcześniejszych działań i sugestii czytelników. Jest mi niezmiernie miło, że ludzie chcą na żywo obcować z moją twórczością, która stała się przez ostatni rok bardziej określona i faktycznie nabrała głębokiego wymiaru „Poza Rzeczywistością”.

Ile zdjęć zobaczymy na wystawie w bibliotece? Czy miałaś duży dylemat z wybraniem tych, które chciałabyś pokazać na ekspozycji? I czy to prawda, że będą to nie tylko fotografie ludzi, ale także oniryczne portrety przyrody z naszego „Botanika"?
Z siedemdziesięciu ostatecznie wybrałam trzydzieści ujęć, które będzie można zobaczyć przy okazji mojego spotkania autorskiego. Oczywiście miałam dylemat. Ostatecznie zdecydowałam się na ujęcia nowsze, ale jest też parę perełek z 2014 roku, a więc z początków ezoterycznej drogi. Zdjęcia portretów faktycznie dotyczą zarówno osób, jak i roślin. Wyeksponowane są ujęcia z bydgoskiego Ogrodu Botanicznego UKW.

Spotkanie w WiMBP już we wtorek (8 maja). Czy wystawę fotograficzną będzie można zobaczyć tylko podczas wieczoru autorskiego, czy pozostanie ona tam na dłużej?
Pozostanie na dłużej. Spotkanie odbędzie się na strychu biblioteki. W kolejnych dniach natomiast fotografie zostaną przeniesione do głównej sali wypożyczalni. Będą wyeksponowane na nieużywanych już szafach z papierowymi katalogami książek. Dodam, że wystawa trafi 6 czerwca do filii biblioteki na ul. Grunwaldzkiej. Tam również będzie połączona z promocją powieści.

W tym miesiącu będzie jeszcze jeden wernisaż „Poza Rzeczywistością” - 30 maja w Domu Legend Bydgoszczy. Czy ta wystawa będzie nieco inna w sensie doboru prezentowanych zdjęć?
Tak, z powodu nakładających się terminów pojawią się tam zdjęcia nieeksponowane w WiMBP. Oczywiście klimat „Poza Rzeczywistością” będzie zachowany. Dobór zdjęć w tym przypadku zostanie dostosowany do powierzchni wystawienniczej zarówno ilościowo, jak i formatowo.

Gdybyś zechciała jeszcze dodać w paru słowach, jak niesie się głos Ewy, czyli głównej bohaterki Twojej powieści? Był już kolejny dodruk albo miejsce - poza wspomnianą w naszej wcześniejszej rozmowie Anglią - w którym ku Twojemu zaskoczeniu pojawiły się „Burze na słońcu”?
Kończy się sprzedaż kolejnego nakładu w wysokości 1000 sztuk. Zdecydowaniu muszę przyznać, że lektura otwiera serca czytelników zarówno pod kątem odniesień do ich osobistych przeżyć miłosnych, jak i przebudzenia do życia opartego na własnych wartościach. Wątek ezoteryczny dotyczy zdecydowanie mniejszej liczby osób, ale za to z korporacyjnym utożsamia się praktycznie każdy, jak nie osobiście, to na podstawie doświadczeń swoich dzieci lub przyjaciół.
Z zagranicznych dystrybucji powieści, znalazłam ją jeszcze na amazon.com za 32$. Ósmego maja będzie można ją zakupić niekoniecznie za dolary, ale za to z osobistym wpisem. Zapraszam serdecznie.

Wieczór autorski z Ezo Oneir 8 maja jest wydarzeniem pierwszego dnia Tygodnia Bibliotek 2018 w WiMBP. Poniżej podajemy szczegółowy program, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny:

8.05. (wt.) godz. 11.00 (grupy zorganizowane) – Strych tajemnic – zabawa podczas, której dzieci zamknięte na 45 minut na strychu WiMBP w Bydgoszczy rozwiązują zagadki dotyczące książek. Po wykonaniu każdego zadania uczestnicy otrzymują wskazówkę potrzebną do otwarcia krypteksu, w którym znajduje się klucz do wyjścia.

08.05.18 (wt.) godz. 18.00 – Agnieszka Mlicka (spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Burze na słońcu” oraz wystawą fotografii)

9.05. (śr.) godz. 18.00 – Ewa i Paweł Piątek (spotkanie autorskie połączone z promocją publikacji „Pasieka Dredziarza”)

10.05. (czw.) godz. 18.00 – Projektor – pokaz filmu

10.05. (czw.) godz. 18.00 – Targowisko Kultury

Noc w bibliotece 11.05. (pt.)

16.00 – Kiermasz taniej książki – coroczny kiermasz książek pochodzących z darów, wycofanych z księgozbioru bibliotecznego itp. [wypożyczalnia]

17.00 – Rozstrzygnięcie Konkursu filmowego „Pan Cogito wciąż żyje” na realizację etiudy filmowej inspirowanej twórczością Zbigniewa Herberta [sala wykładowa]

17.00 – Prolog DOCS AGAINST GRAVITY – pokazy filmów zapowiadających festiwal [strych]

17.00-20.00 – Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów (zorganizowane w 10 osobowych grupach, zapisy w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek – 4 grupy, co godzinę)

20.00 – „Czy można zrozumieć Wszechświat?” – wykład połączony z pokazem multimedialnym w opracowaniu Romana Pleszyńskiego [sala wykładowa]

22.00 – Koncert zespołu Illegal Boys [strych]

12.05. (sob.) godz. 19.00 – Stryszne improwizacje- duet improwizujący MaMiDuo (Teatralne improwizacje inspirowane ulubionymi książkami publiczności) [strych]

Na Tydzień Bibliotek 2018 zapraszają Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta Bydgoszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo