Spichrze nad Brdą - najbardziej rozpoznawalny symbol...

Spichrze nad Brdą - najbardziej rozpoznawalny symbol bydgoskiego dziedzictwa, który zabierze… w lata międzywojennej prosperity i wolności

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Trudno wyobrazić sobie Bydgoszcz bez charakterystycznych spichrzy - z pięciu zabytkowych budynków ocalały trzy

Trudno wyobrazić sobie Bydgoszcz bez charakterystycznych spichrzy - z pięciu zabytkowych budynków ocalały trzy ©Tomasz Czachorowski

- Trzy spichrze, które pozostały, to jedne z najstarszych i najbardziej wyrazistych obiektów, które stanowią nie tylko współczesne logo Bydgoszczy, ale i opowiadają wciąż o ciekawych dziejach rozwoju naszego miasta – mówi Kinga Puchowska, koordynator Szlaku TeH2O, zapraszając w sobotę o godz. 12.00 na kolejną wycieczkę z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Przyznaliśmy już podwójną wejściówkę za pierwszą prawidłową odpowiedź w naszym konkursie. Nadal można jednak zapisać się na wycieczkę pod numerem telefonu: 52 585 99 09.
Trudno wyobrazić sobie Bydgoszcz bez charakterystycznych spichrzy - z pięciu zabytkowych budynków ocalały trzy

Trudno wyobrazić sobie Bydgoszcz bez charakterystycznych spichrzy - z pięciu zabytkowych budynków ocalały trzy ©Tomasz Czachorowski

Cel najbliższej wycieczki trzeciego sezonu cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” to Spichrze nad Brdą Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. To zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne i kojarzone z naszym miastem obiekty - zewnętrznie. A co skrywają w swoim wnętrzu?

- Spichrze, które powstały na przełomie XVIII i XIX wieku, mają piękną, ale też dramatyczną historię. Z pewnością wielu bydgoszczan pamięta pożar z lutego 1960 roku, w którym spłonęły dwa z pięciu budynków. Mimo, że pełniły one wówczas funkcje magazynowe, miały już status zabytków. Dlatego mieszkańcy widzący jak trawi je ogień, byli świadomi, że tracą część tego, co jest naszym bydgoskim dziedzictwem. Stąd też trzy spichrze, które pozostały, są szczególnie cenne i ważne. Ważne jest też to, że w Spichrzach nad Brdą wciąż przypomina się o dziejach Bydgoszczy – mówi nam Kinga Puchowska, koordynator bydgoskiego Szlaku TeH2O.

Uczestnicy sobotniej wycieczki w Spichrzach nad Brdą przeniosą się do czasów dwudziestolecia międzywojennego za sprawą wystawy „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, po której oprowadzi Dariusz Leśniewski, adiunkt Działu Historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

- Niegdyś większy bądź mniejszy przemysł i rzemiosło skupiały się w centrum miasta, co dziś mogłoby się wydawać nietypowe, bo przecież współcześnie produkcja prowadzona jest głównie na obrzeżach miast. Wynikało to m.in. z tego, że miasto było wówczas znacznie mniej rozległe, czego dowody znajdziemy właśnie na wystawie w Spichrzach nad Brdą. Poza tym, lata międzywojenne dla Bydgoszczy to czas nie tylko prosperity, ale także powrotu do Macierzy – podkreśla Kinga Puchowska, zapewniając, że oba ważne wątki zostaną interesująco przybliżone podczas wycieczki, odbywającej się przecież w Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ponadto, wycieczkowicze będą zachęcani, by pozostać w Spichrzach nad Brdą dłużej niż na czas wycieczki, by we własnym zakresie zwiedzić znajdującą się w tym obiekcie przebogatą wystawę „Nabytki”, nawiązującą do jubileuszu 95-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

- Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że spichrze w związku z remontem gmachu muzeum przy ul. Gdańskiej stały się „kwaterą główną” MOB, tu mieści się obecnie cała administracja. Również wnętrza wystawiennicze Spichrzy nad Brdą przeszły wiele zmian. Jeśli ktoś nie był tu od co najmniej dekady, ten może być bardzo zaskoczony – przyznaje nasza rozmówczyni i zwraca uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny aspekt związany ze spichrzami i wizerunkiem naszego miasta.

- Trzeba przyznać, że Bydgoszcz ma jedną z najbardziej wyrazistych struktur nadbrzeża, które nazywa się powszechnie waterfrontem. Na świecie bardziej spektakularne od naszego, ze względu na chociażby rozmiar miast, ma Boston, a w Polsce np. Gdańsk, ale i my jesteśmy przykładem tego, jak granice między portem a resztą miejskiego życia przenikają się. Spichrze i przycumowana nieopodal nich barka „Lemara” to specyficzna i zarazem naturalna korelacja (towar z barek trafiał do spichrzy i ze spichrzy barkami spływał rzeką) obiektów, które tworzą bydgoski Szlak TeH2O – dodaje Kinga Puchowska.

Więcej o spichrzach, bydgoskich dziejach przemysłu i roli jaką odgrywa współcześnie charakterystyczny zabytek nad Brdą będzie można dowiedzieć się podczas sobotniej wycieczki.

Przypominamy, że na uczestników wypraw z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” czekają też dodatkowe atrakcje w postaci konkursów, w których można wygrać upominki nawiązującego do Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Konkurs


Taki upominek wraz z podwójną wejściówką wygra także osoba, która jako pierwsza poprawnie odpowie na nasze konkursowe pytanie: Od którego roku przy ul. Grodzkiej 7-11 w spichrzach nad Brdą mieści się Muzeum Okręgowe, gdzie prezentowane są wystawy, w tym ekspozycja stała "Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”?
Na powyższe pytanie jako pierwsza prawidłowo (i bardzo wyczerpująco) odpowiedziała Pani Joanna, gratulujemy!

Przypominamy, że od 14 sierpnia na wycieczkę prowadzone są także zapisy telefoniczne pod numerem: 52 585 99 09.


Rosnąca liczba utonięć w Polsce: Jak zapobiec tragedii?


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo