Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci pod specjalnym dozorem

Marek Wojciekiewicz
Pojemniki zamykane na kłódkę lub specjalne zatoczki chroniące miejsca składowania odpadów to tylko niektóre sposoby walki z plagą podrzucania śmieci.

Pojemniki zamykane na kłódkę lub specjalne zatoczki chroniące miejsca składowania odpadów to tylko niektóre sposoby walki z plagą podrzucania śmieci.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132848" sub="- Co najmniej połowa tych śmieci została podrzucona przez osoby nieuprawnione do korzystania z tego pojemnika - uważa Magdalena Kwaśniewska, mieszkanka kamienicy przy ulicy Polnej w Świeciu / Fot. Marek Wojciekiewicz">- Na odpady mieszkańców z trzech kamienic ustawiony jest tylko jeden pojemnik - skarży się Magdalena Kwaśniewska, mieszkanka ulicy Polnej w Świeciu. - Opróżniany jest dwa razy w tygodniu, jednak to o wiele za mało, tym bardziej, że z naszego śmietnika korzystają bezprawnie także osoby z innych rejonów miasta - tłumaczy Magda Kwaśniewska. - Wieczorami, podjeżdżają tu samochodami i podrzucają nam worki pełne odpadów. Efekt jest taki, że już na drugi dzień po opróżnieniu śmietnika przez służby komunalne, pojemnik jest znowu pełny.

Blok przy ulicy Polnej stoi niedaleko wąwozu, którym przepływa przecinający miasto strumień Struchawa. Przez lata to ustronne miejsce było traktowane jako dzikie wysypisko. Być może dlatego stojący niedaleko pojemnik narażony jest teraz na tak częste wizyty osób chcących się w nielegalny sposób pozbyć śmieci. Oprócz przepełnionego pojemnika, to miejsce szpecą także dwie stare rozpadające się kanapy, które ktoś pod osłoną nocy tu przytaszczył. - Trudno przypuszczać, by te zdezelowane meble podrzucił ktoś z daleka, podejrzewam, że to sprawka któregoś z naszych najbliższych sąsiadów - przypuszcza Henryk Mańkowski, mieszkaniec kamienicy na Polnej.

<!** reklama>- Ten problem jest nam także znany z wielu innych dzielnic Świecia - mówi Paweł Bednarski, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Świeciu. - Podrzucanie śmieci sąsiadom, to, niestety, efekt uboczny rosnących opłat za ich wywóz. Pewnym sposobem walki z tym zjawiskiem jest stawianie zamykanych na klucz pojemników, lub budowa specjalnych zatoczek dostępnych tylko lokatorom danej kamienicy - mówi prezes. - Mieszkańcy tej kamienicy powinni jak najszybciej wystąpić do nas z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie.

- Świeccy radni miejscy uchwalili normy, które zakładają, że jeden mieszkaniec wytwarza tygodniowo 28 litrów nieposegregowanych śmieci - informuje Edyta Kliczykowska, kierowniczka Wydziału Ochrony Środowiska UM w Świeciu.

Korzystając z tego wskaźnika łatwo obliczyć, jaki pojemnik powinien stanąć przed daną posesją.

Z nielegalnym pozbywaniem się odpadów walczą też strażnicy miejscy. - Reagujemy na każdy sygnał - mówi Roman Wit, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Mamy swoje sposoby, dzięki którym udaje nam się często ustalić, kto dopuścił się wykroczenia. Przyłapanemu na tym procederze grozi grzywna nawet do 1500 złotych - ostrzega komendant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!