Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skłodowskiej-Curie czy Curie-Skłodowskiej w Bydgoszczy. Która nazwa ulicy jest właściwa?

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Czy napisy na blokach mogą wprowadzać w błąd?
Czy napisy na blokach mogą wprowadzać w błąd? Dariusz Bloch
Wątpliwości dotyczące ulicy na Bartodziejach co jakiś czas powracają. Mieszkańcy osiedla słusznie mogą być zdezorientowani, bo choć już to nagłaśniano, nazwa do tej pory nie została ujednolicona.

Bydgoszczanie wysiadają na przystankach, które mają w nazwie „Skłodowskiej-Curie”, a także na co dzień widzą takie oznaczenie na tablicach i blokach. Punkty handlowe i usługowe czy bankomaty również mieszczą się pod tym adresem. Ul. Marii Skłodowskiej-Curie pojawia się także na internetowych mapach, z których często korzystają kierowcy.

Dodatkowo zapis jest zgodny z obowiązującymi w Polsce zasadami pisowni, wedle których nazwisko rodowe podaje się jako pierwsze. Choć wielu mieszkańców może być przekonanych, że mieszka przy Skłodowskiej-Curie, to brakuje dokumentu, który potwierdziłby istnienie takiej ulicy w Bydgoszczy. Istnieją natomiast trzy uchwały z trzema różnymi nazwami dla trzech różnych odcinków.

– W 1964 roku nadano uchwałę o przedłużeniu od ul. Szerokiej w kierunku wschodnim do Gajowej – "ul. C. Skłodowskiej". Kolejna uchwała ukazała się w 1975 roku. Nadano wtedy nazwę "Curie Skłodowskiej" przedłużeniu od ul. Gajowej do ul. Kijowskiej. W 1997 roku pojawiła się trzecia uchwała – nadano nazwę odcinkowi od ul. Kijowskiej do ul. Łęczyckiej – "ul. Marii Curie Skłodowskiej" – przekazuje nam Maria Jankowska z Wydziału Mienia i Geodezji UM Bydgoszczy.

– Przyjęło się, że obowiązująca powinna być nazwa z ostatniej uchwały, która w zasadzie mówi tylko o jednym odcinku ulicy – dodaje. Podobną informację uzyskujemy w Referacie Ewidencji Ludności. Gdy ktoś chce się zameldować, wpisywana jest "ul. Marii Curie Skłodowskiej". Co istotne, w pisowni nie pojawia się łącznik między nazwiskami.

W 2010 roku wydano uchwałę dotyczącą podziału na okręgi wyborcze, w której wprowadzono poprawne nazwy ulic. Wśród długiej listy adresów znalazła się również "ul. Marii Curie Skłodowskiej", która zastąpiła "Skłodowskiej-Curie". Można domyślać się, że druga nazwa wzięła się z przyjętej w Polsce pisowni, lecz nie jest ona oficjalnie używana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto