Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skała w Białochowie „wyszła” spod ziemi. Pamięta czasy lodowcowe [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Przejście jest całkowicie bezpieczne. Oczywiście wtedy, gdy tunelem nie płynie woda
Przejście jest całkowicie bezpieczne. Oczywiście wtedy, gdy tunelem nie płynie woda Marek Weckwerth
Takie skały, jak ta w Białochowie, można w naszym regionie policzyć na palcach jednej dłoni. Są niezwykłą rzadkością i dlatego zwykle objęte są ochroną prawną jako pomniki przyrody.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 10

od 16 lat

Dziś przyglądamy się wyłącznie skale na stanowisku dokumentacyjnym „Białochowo” w powiecie grudziądzkim, na terenie Gór Łosiowych i nadleśnictwa Jamy. To sam północny „czubek” województwa kujawsko-pomorskiego w pobliżu drogi krajowej nr 55 (na zachód od niej).

Narodzona pod czapą lodowca

Zdecydowanie warto tu się wybrać. Skała nie jest wielka, ale jest! Już ten fakt zasługuje na uwagę, jak i ten, że geneza tego tworu geologicznego jest niezwykle ciekawa – to tzw. zlepieniec plejstoceński, rodzaj piaskowca powstałego na skutek sprasowania pod ogromnym ciśnieniem warstw piasku, które zostały scementowane węglanem wapnia.

Skała kształtowała się plejstocenie - epoce trwającej ponad 2,5 miliony lat i zakończonej ok. 10- 12 tys. lat temu, czyli u schyłku ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Ogromne ciśnienie na piaski i żwiry było wynikiem napierania czapy lądolodu.

To też może Cię zainteresować

Formacja „Białochowo” nazwana została wychodnią i wystaje spod ziemi na stoku opadającym ku jarowi, którym po większych opadach płynie Struga Dusocińska (Dusocinka), dopływ Osy. To wysoczyzna morenowa w przykrawędziowej strefie Basenu Grudziądzkiego, czyli największego rozszerzenia Doliny Dolnej Wisły między bydgoskim Fordonem a Żuławami. Wszystko tu, prócz szaty roślinnej, jest dziełem lodowca i jego topniejących wód.

Dla nauki i dydaktyki

Wychodnia to jedyne w województwie kujawsko-pomorskim stanowisko dokumentacyjne – takie, które jest ważne dla nauki i dydaktyki. Procesy geologiczne mogą tu poznawać przyszli geolodzy. A i dla zwykłych turystów i krajoznawców jest to pouczająca lekcja.

Do tego miejsca można dojść bezpośrednio z drogi krajowej nr 55. Można to zrobić ze wschodniej strony jezdni i przejść bezpiecznie przepustem wodnym pod ruchliwą drogą na stronę zachodnią. Przepust, czyli rodzaj tunelu, jest zwykle suchy. Woda pojawia się tylko w okresach intensywnych opadów.

To też może Cię zainteresować

Zwykle jednak turyści rozpoczynają wycieczkę do skały na początku leśnej ścieżki dydaktycznej „Białochowo" – na placu edukacyjnym. To północne rubieże wsi Mokre, dokąd można dojść spod gotyckiego kościoła w tej miejscowości ulicą Błękitną (ok. 1000 m).

Trasa ścieżki dydaktycznej (1900 m) rozpoczyna się ogólną ekspozycją o tematyce przyrodniczo-leśnej. Potem wiedzie nas przez malownicze tereny na zboczach Gór Łosiowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skała w Białochowie „wyszła” spod ziemi. Pamięta czasy lodowcowe [zdjęcia] - Gazeta Pomorska