Siedzibą delegatury CBA będzie budynek po Policyjnej Izbie...

Siedzibą delegatury CBA będzie budynek po Policyjnej Izbie Dziecka

Jarosław Jakubowski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Siedzibą delegatury CBA będzie budynek po Policyjnej Izbie Dziecka
Centralne Biuro Antykorupcyjne przybywa do Bydgoszczy. Jesteśmy dwunastym miastem, w którym ta służba specjalna będzie miała swój oddział.
Siedzibą delegatury CBA będzie budynek po Policyjnej Izbie Dziecka

Centralne Biuro Antykorupcyjne przybywa do Bydgoszczy. Jesteśmy dwunastym miastem, w którym ta służba specjalna będzie miała swój oddział.Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA, potwierdził „Expressowi”, że Centralne Biuro Antykorupcyjne planuje utworzenie delegatury biura w Bydgoszczy. Ma być to 12 oddział biura w Polsce.


Trzy lata starań


Dotąd CBA miało swoje delegatury w miastach, w których mieściły się sądy bądź prokuratury apelacyjne. Dlaczego tym razem biuro postanowiło odstąpić od tej zasady? - Kujawsko-Pomorskie to duże województwo w samym sercu kraju, dlatego uważamy, że agenci w tym miejscu są bardzo potrzebni. Oprócz tego mieszkańcy województwa wielokrotnie sygnalizowali nam potrzebę utworzenia delegatury - wyjaśnia Jacek Dobrzyński.Już trzy lata temu do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele CBA, aby rozeznać się w możliwości utworzenia delegatury. Będący wtedy prezydentem Konstanty Dombrowicz zobowiązał się do przekazania CBA gmachu po Policyjnej Izbie Dziecka przy ul. Chodkiewicza 8. Sprawą powołania delegatury zainteresował się również senator PO - Jan Rulewski, który w maju 2011 roku na łamach „Expressu Bydgoskiego” zapowiedział, że oddział CBA powstanie w naszym mieście w styczniu 2012 roku. Dość długo trwały formalności, związane z przekazaniem budynku CBA, ale wygląda na to, że sprawa znalazła wreszcie szczęśliwy finał.


Służba dla doświadczonych


- Biuro uzyskało już prawo trwałego zarządu do nieruchomości skarbu państwa, położonej w Bydgoszczy przy ul. Chodkiewicza 8. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem budynku do naszych potrzeb. Na tym etapie trudno jest określić, kiedy nastąpi uruchomienie delegatury - informuje rzecznik Dobrzyński.


Deklaruje on, że pracę w ekspozyturze biura znajdą ludzie z odpowiednimi predyspozycjami, głównie tacy, którzy zdobyli już doświadczenie w innych podobnych służbach. Szczegółowe informacje dotyczące pracy w CBA znajdują się na stronie internetowej: www.cba.gov.pl w zakładce ,,SŁUŻBA W CBA”. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że bydgoska delegatura zatrudni około 30 osób. Służba w CBA kusi wyższymi zarobkami niż np. w policji. Sito rekrutacji jest jednak znacznie gęstsze.


CBA podejmowało już działania w Bydgoszczy. Ostatnio np. przeprowadziło kontrolę w Centrum Onkologii. W 2009 roku funkcjonariusze CBA zatrzymali pod zarzutami korupcyjnymi bydgoskiego prawnika Andrzeja W., a dwa lata wcześniej - asesora Janusza Ch. i kierowcę z kancelarii komorniczej Krzysztofa R., którzy mieli żądać łapówki za odstąpienie od egzekucji komorniczej.


To już kolejna służba specjalna obecna w Bydgoszczy. Mamy u nas, m.in., delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]