Siatka wyłapie nauczycieli

Maria Warda
Dyrektorzy szkół prowadzonych przez gminę Żnin, na których spadnie przykry obowiązek wręczania zwolnień, nie kryją zdenerwowania. Przyznają jednak, że nie mają wyjścia.

Dyrektorzy szkół prowadzonych przez gminę Żnin, na których spadnie przykry obowiązek wręczania zwolnień, nie kryją zdenerwowania. Przyznają jednak, że nie mają wyjścia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150518" sub="Jacek Pietraszko, dyrektor Zespołu Publicznych Szkół przy ulicy Szkolnej w Żninie, do ostatniej chwili nanosi poprawki w arkuszu organizacyjnym szkoły. Jak podkreśla szef placówki, nie tylko dla niego, ale także dla nauczycieli, każdy uczeń jest teraz na wagę złota / Fot. Maria Warda">- W poniedziałek, 31 maja, muszę oddać arkusze organizacyjne szkoły - wyjaśnia Jacek Pietraszko, dyrektor Zespołu Publicznych Szkół przy ul. Szkolnej w Żninie. - Podczas ich opracowywania okazało się, że nie mam godzin lekcyjnych dla czterech osób. Muszę rozwiązać z nimi umowę o pracę.

Jacek Otto, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie, ze smutkiem przyznaje, iż musi rozstać się z 5 nauczycielami. Danuta Zacharko, drżącym głosem informuje, że podziękuje za pracę 2 pedagogom, a kolejnym 2 ograniczy liczbę godzin lekcyjnych.

Zamieszaniu w żnińskiej oświacie winny jest niż demograficzny i obowiązująca od ubiegłego roku szkolnego nowa siatka godzin lekcyjnych.

<!** reklama>- W starych planach nauczania, dyrektor miał sporo godzin do dyspozycji na uzupełnienie etatów dla nauczycieli. W ubiegłym roku to nam zabrano - mówi Jacek Pietraszko. - Weszła nowa siatka godzin zobowiązująca do zmiany planów nauczania. Wprowadzono nowe przedmioty, jak „Edukacja dla Bezpieczeństwa” i różnego rodzaju zajęcia artystyczne. Ta reforma sprawiła, że nie mam możliwości zatrudnienia tylu nauczycieli. Sytuację pogorszył fakt, iż zmniejszyła się liczba oddziałów. Miałem 14 klas podstawowych, 6 gimnazjalnych i 3 osoby od nauczania indywidualnego, a od września będzie 13 klas podstawowych i 6 gimnazjalnych, czyli około 60 godzin mniej. Nie wiem, ile dzieci będzie wymagało nauczania indywidualnego. Do tego zrodził się problem z IV klasami. Są niezbyt liczne, w związku z czym nie mogę podzielić ich na grupy tematyczne. Dlatego musiałem podjąć trudną decyzję o zwolnieniach. Jedyne pocieszenie w tym, że z tych 4 osób, tylko jedna będzie bez pracy. Tak się udało, iż jedna osoba zastąpi koleżankę, która będzie na urlopie macierzyńskim, druga znajdzie zatrudnienie na budowanym przy szkole orliku, trzecia może skorzystać z praw emerytalnych.

<!** Image 3 align=left alt="Image 150518" >Jacek Otto, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, przyznaje, że przyczyną zwolnienia pięciu nauczycieli jest głównie spadająca ilość oddziałów. - Liczba zwolnionych może się jeszcze zmienić - mówi Jacek Otto. - Sytuacja jest trudna, trzeba ten rok szkolny przeczekać - dodaje

W najtrudniejszej sytuacji jest Danuta Zacharko. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Gimnazjum nr 2 nie ma racji bytu i jest to kwestia niedalekiej przyszłości. Na razie liczba zapisanych uczniów do klasy I gimnazjum pozwala otworzyć tylko jeden oddział (dotąd w gimnazjum przy ulicy Jasnej były po dwa oddziały klas I, II i III).

Aleksandra Nowakowska, wiceburmistrz Żnina, odpowiedzialna za politykę oświatową w gminie informuje, że o liczbie zwolnionych pedagogów będzie wiedziała po 31 maja, kiedy do gminy spłyną arkusze organizacyjne szkół. Z kolei Ewa Miażdżyk, prezes Zarządu Oddziału ZNP, w Żninie mówi: - Formalnie wiem o zamiarze zwolnienia trzech członków związku, ale o poradę prawną prosili także niezrzeszeni w ZNP.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie