Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Bydgoszczy (na żywo). Głównym tematem Zachem. Na rozmowy nie przyszedł wojewoda

online, WM
19.11.2018  bydgoszcz pierwsza sesja rady miejskiej  fot.dariusz bloch/polska press
19.11.2018 bydgoszcz pierwsza sesja rady miejskiej fot.dariusz bloch/polska press brak
27 marca odbyła się sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Jej głównym tematem były tereny pozachemowskie. Radni decydowali również o Medalach Kazimierza Wielkiego oraz o powołaniu nowej instytucji. Poniżej relacja.

W czasie sesji zaplanowano m.in. punkty dotyczące działąń miasta Bydgoszczy w zakresie badań środowiska gruntowo-wodnego w rejonie Osiedla Łęgnowo-Wieś oraz przedstawienie informacji o pracach Zespołu Eksperckiego, powołanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego do oceny stanu zanieczyszczeń oraz określenia niezbędnych działań podejmowanych na terenach dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy. Niestety, na sesji zabrakło wojewody.

Aktualizacja, 19.01
Pod koniec sesji wystąpiła Renata Włazik, działaczka społeczna z Łęgnowa, walcząca od kilku lat o remediację osiedla Łęgnowo. Szeroko opowiadała o skażeniu terenu po zakładach Chemicznych Zachem.

Mam wrażenie, że większość informacji na temat problemu skażonego Łęgnowa do radnych nie dociera

- Proponuję powołanie zespołu do walki z tym skażeniem, ale takiego, który spotyka się codziennie, a nie od czasu do czasu; mam też wrażenie, że większość informacji na temat problemu skażonego Łęgnowa do radnych nie dociera - stwierdziła, zapowiadając swoje wystąpienia obywatelskie na każdej sesji.

Aktualizacja, 18.24
Rada Miasta zajmowała się także przyznaniem Medali Kazimierza Wielkiego dla osób i instytucji zasłużonych dla Bydgoszczy. Kandydatury przedstawione przez przewodniczącą Monikę Matowską były trzy - Klub Sportowy Chemik, Muzeum Mydła i Brudu oraz Tomasz Izajasz z Muzeum kanału Bydgoskiego.

- Nie chciałem tego, co nastąpi - stwierdził podczas dyskusji przed głosowaniem Jarosław Wenderlich z PiS. - Do Rady Miasta wpłynęło 10 stanowisk różnych organizacji patriotycznych, które wskazują, że osoba przez nas proponowana, profesor Roman Kotzbach, jest jak najbardziej wskazana do odznaczenia takim medalem. Liczyliśmy na dyskusję, konsultacje. Nic z tego. Dlatego wnioskuję o autopoprawkę i dopisanie do listy pana profesora. Nie ma żadnych ograniczeń, takich medali możemy przyznać 4, 5 albo 10...

- Wyrządzamy krzywdę tym, którzy taki medal dostaną, to nie jest już medal Rady Miasta, ale Koalicji Obywatelskiej. To będzie medal partyjny - uznał Krystian Frelichowski z PiS.

Ostatecznie z interpretacji prawnika ratuszowego wynikało, że zgłaszanie kandydatury do medalu - na podstawie przyjętego 20 lat temu regulaminu - należy wyłącznie do szefa Rady Miasta albo prezydenta. Wniosek więc nie został przegłosowany, a kandydatury - bez prof. Kotzbacha - zaakceptowane przez radnych.

Aktualizacja, 17.56
Po południu radni zdecydowali o powołaniu nowej instytucji kultury. To "park Kultury", który ma się zająć kompleksowym zagospodarowaniem i prowadzeniem remontowanych właśnie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. - Bardzo bym się chciał dowiedzieć, co właściwie w Młynach Rothera się znajdzie - pytał Jarosław Wenderlich, radnych PiS. To olbrzymi obiekt przypominała inna radna PiS, Grażyna Szabelska.

- Chodzi nam o nowoczesne połączenie kultury, nauki i techniki - wyjaśniała Magdalena Zdończyk, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej. Niebawem ma zostać rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora PK. Także dziś skorygowano miejski budżet. - Chodzi o przeznaczenie całkiem symbolicznej kwoty - 200 tys. zł na funkcjonowanie Parku Kultury - stwierdził Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy. Zmiany przeszły.

Aktualizacja, godz. 12.45:
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz mimo kolejnego zaproszenia nie pojawił się podczas dzisiejszej sesji bydgoskiej Rady Miasta, której znaczna część była poświęcona problemowi walki ze skażeniem środowiska po zakładach Chemicznych Zachem.

Jeden z punktów obrad dotyczył informacji na temat działania specjalnego zespołu powołanego rok temu przez wojewodę. Mikołaj Bogdanowicz na wniosek jego przewodniczącego, Dariusza Wrzosa, szefa kujawsko-pomorskiego WIOŚ, zespol rozwiązał.

- Ja bym naprawdę chciał znać konkretne odpowiedzi na pytania, jaki cel miały prace tego zespołu i co on w praktyce osiągnął - mówił prezydent Rafał Bruski po tym, jak przewodnicząca RM Monika Matowska odczytała pismo od wojewody. Wynika z niego że zespół osiągnął sukces, bo wywalczył niemal 100 mln zł na budowę systemu studni, który ma zapobiec rozprzestrzenianiu się skażonych wód podziemnych z rejonu składowiska odpadów Zielona.

Trzygodzinna dyskusja niczego nie przyniosła. Omawiano także pomysł ministra w kancelarii Premiera Łukasza Schreibera, który w ub. tygodniu zaproponował powołanie spółki wodnej, która ma dostarczać darmowa wodę mieszkańcom skażonego Łęgnowa-Wsi.

Pojawiały się ze strony radnych znane już pytania dotyczące tego, co miasto dla łęgnowian zrobiło. - Jestem załamana poziomem niewiedzy radnych, czy wcześniej nie można sprawdzić, co samorząd według przepisów może zrobić, kurczę! - stwierdziła w pewnym momencie poirytowana Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Projekt ochrony Łęgnowa przed skażeniem jest prowadzony przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska. Ogłoszono pierwsze przetargi. Projekt budowy systemu studni zakłada, że będzie on działał do lutego 2023 roku - wtedy skażenie ma zniknąć. - Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do tej daty i optymizmu - stwierdził Grzegorz Boroń, dyrektor wydziału zintegrowanego rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Na popołudnie zaplanowano wystąpienie obywatelskie Renaty Włazik, mieszkanki Łęgnowa.

Trzygodzinna dyskusja na temat pozachemowskich zanieczyszczeń niczego nie przyniosła...
Trzygodzinna dyskusja na temat pozachemowskich zanieczyszczeń niczego nie przyniosła... Wojciech Mąka

Sesję na kanale YouTube:

Do tematu wrócimy.


W Bydgoszczy, według danych z 2 stycznia 2019 roku mieszka 317.768 osób. Zobaczcie, jak gęsto zaludnione są poszczególne dzielnice i osiedla w Bydgoszczy. Kliknij lub przesuń gestem w prawo >>>Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo