Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędziwe prawo do jazdy

Katarzyna Idczak
- W Polsce powinno się wprowadzić obowiązek profilaktycznych badań dla wszystkich kierowców. Tak, by nie było mowy o dyskryminacji starszych - mówi Tadeusz Błażejewski, wicedyrektor WORD.

- W Polsce powinno się wprowadzić obowiązek profilaktycznych badań dla wszystkich kierowców. Tak, by nie było mowy o dyskryminacji starszych - mówi Tadeusz Błażejewski, wicedyrektor WORD.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132121" sub="Pani Bożena za kierownicą swojego fiata czuje znakomicie, ale myśli też o zmianie auta na lepsze. W jej przypadku
o zaprzestaniu jazdy nie ma mowy. Jest dumna ze swojego doświadczenia kierowcy. Fot. Dariusz Bloch
">- Prawo jazdy mam od 25 lat. Jeżdżę „maluszkiem” z 1996 roku. Skończyłam już sześćdziesiąt lat i mogę śmiało powiedzieć, że jestem dobrym i doświadczonym kierowcą. Auto to wielka wygoda i niezależność. Poruszam się po mieście bez problemu. Jeżdżę do pracy, po zakupy, do koleżanki na kawę. Niektórzy nawet żartują, że jeżdżę jak szatan, ale ja przestrzegam wszystkich przepisów - mówi pani Bożena z Bydgoszczy. - Jak zauważę, że coś jest ze mną nie tak, sama pójdę na badania.

Niestety, nie wszyscy starsi kierowcy deklarują taką postawę. Do redakcji „Expressu” zadzwonił Czytelnik, proszący o anonimowość. Jest w niezręcznej sytuacji. Jego dziadek - pan po siedemdziesiątce - cierpi na chorobę Alzheimera, jest po operacji jaskry i po latach przerwy postanowił wrócić do jazdy samochodem. Podobno przegląda nawet oferty komisów samochodowych. Jak możemy go powstrzymać? - pyta zmartwiony wnuczek.

Sytuacji, w których można wysłać kierowcę na badania, a tym samym sprawdzić, czy są podstawy do odebrania mu prawa jazdy, jest kilka. Policjanci mają takie prawo, kiedy na przykład kierujący jest sprawcą śmiertelnego wypadku. Na testy psychologiczne kieruje się pijanych za kółkiem i jeżdżących pod wpływem środków odurzających. Na cenzurowanym są też „zdobywcy” 24 punktów karnych. Czy zatem musi dojść do przewinienia, by sprawdzić, czy starszy kierowca z racji swojego wieku stanowi zagrożenie? - Mamy sygnały z ZUS-u, policji i od lekarzy, oczywiście z zachowaniem tajemnicy lekarskiej. Kierujemy na badania tylko w przypadku, kiedy są ku temu uzasadnione przesłanki - mówi Edward Dobrowolski, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Zdarza się, że podczas rutynowej kontroli wiek i sprawność kierującego budzi podejrzenia policjantów. Tak było w przypadku 97-letniego bydgoszczanina. Wysłaliśmy do niego prośbę o wykonanie badań, ale on nie przyjmuje tego do wiadomości. Możemy tylko odebrać mu prawo jazdy.

<!** reklama>Donosy, nawet te, które wynikają z rodzinnej troski, nie są przyjmowane. Tymczasem w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o kierowcach. Jeden z pomysłów zmian nakazywałby kierującym po 60. roku życia przeprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich. - To nie jest zły projekt, ale można by przesunąć granicę wieku do 65 lat - mówi dr Jadwiga Motyl z Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum.

Układ nerwowy u osób powyżej 65. roku życia jest mniej aktywny. Czas reakcji siedemdziesięciolatka jest prawie trzykrotnie dłuższy, a ostrość widzenia dwukrotnie mniejsza niż trzydziestolatka. Te argumenty nie przekonują jednak przeciwników obowiązkowych badań, którzy twierdzą, że sprawność psychoruchowa to kwestia indywidualna.

- W pewnym wieku każdy odpowiedzialny człowiek rezygnuje z jazdy samochodem. To powinna być tylko jego decyzja. Wzorem innych państw w Polsce powinno się wprowadzić obowiązek profilaktycznych badań dla wszystkich kierowców. Tak, by nie było mowy o dyskryminacji starszych - proponuje Tadeusz Błażejewski, wicedyrektor WORD w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!