Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony i ukrycia w Bydgoszczy - gdzie się znajdują i ile ich jest? [18.11.2022]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Jeden ze schronów znajduje się pod budynkiem UKW przy ul. Grabowej. Po schronie oprowadził nas ppłk. mgr inż. Tadeusz Błażejewski z Biura ds. Obronnych UKW.
Jeden ze schronów znajduje się pod budynkiem UKW przy ul. Grabowej. Po schronie oprowadził nas ppłk. mgr inż. Tadeusz Błażejewski z Biura ds. Obronnych UKW. Tomasz Czachorowski
Gdzie szukać schronienia w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej w Bydgoszczy? W Bydgoszczy większość schronów i ukryć powstało w czasach PRL-u, lecz istnieje również obiekt niespełna 5-letni. Budowle ochronne to jeden z elementów obrony cywilnej - systemu, którego celem jest ochrona ludności.

Na oficjalnej stronie miasta znajduje się wykaz budowli ochronnych na jego terenie. Wyszczególnione są w nim 154 lokalizacje oraz 7 adresów, gdzie piwnice mają wzmocnione stropy. Wiele z nich znajduje się na terenie wspólnot mieszkaniowych i szkół, część to budynki prywatne czy należące do firm. Najwięcej obiektów zlokalizowanych jest na Kapuściskach i osiedlu Leśnym. Większość z nich pamięta czasy PRL-u, ale istnieje wyjątek w skali całego kraju.

– Miasto Bydgoszcz w 2017 roku zakończyło budowę Szkoły Podstawowej nr 9 na ul. Bora-Komorowskiego. Całe jej podpiwniczenie zostało przystosowane do warunków odpornościowych przewidzianych kiedyś dla ukryć typu pierwszego. To miejsce na 250 osób. W tym czasie, z tego co wiem, w Polsce nie powstała żadna inna budowla ochronna – zauważa Robert Dobrosielski, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta.

Ten obiekt został wyposażany we własne ujęcie wody. Przewidziano tam i wykonano punkt alarmowy, z syrenami elektronicznymi, włączony do centralnego systemu alarmowego – uzupełnia zastępca dyrektora. Według wykazu najpojemniejszy schron w Bydgoszczy znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 66 – może w nim przebywać 440 osób.

W budynku przy Nowodworskiej znajduje się obiekt, w którym w razie potrzeby miał ukrywać się prezydent miasta wraz z urzędnikami. Parę lat temu przejął go Zespół Szkół Katolickich. Budowla ochronna przeznaczona dla pracowników Urzędu Miasta znajduje się przy Baczyńskiego.

Schron a ukrycie - czym się różnią?

Budowle ochronne to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych do ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń. Wśród nich wyróżnia się schrony (budowle o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej) i ukrycia (budowle niehermetyczne).

Doraźnymi budowlami ochronnymi mogą być zgodnie z wytycznymi szefa obrony cywilnej kraju także „całkowicie lub częściowo zagłębione w ziemi piwnice o konstrukcji murowanej w budynkach placówek oświatowych, przedszkoli i innych budynkach użyteczności publicznej usytuowane w budynkach o wysokości nieprzekraczających dwóch kondygnacji naziemnych (nie wliczając drewnianych poddaszy”.

Poziom wiedzy spada

Za czasów PRL-u mieliśmy ponad 200 podobnych obiektów. Obrona cywilna stała na bardzo wysokim poziomie. W tamtych czasach w schronach i ukryciach mogłoby schować się około 5-6% bydgoszczan – ocenia Krzysztof Drozdowski, autor książki „Schrony, tunele, ukrycia. Bydgoszcz podziemna w okresie PRL”.

W czasach PRL-u każdy większy budynek musiał mieć schron. Dziś nie planuje się schronów i ukryć, a problemem dawnych obiektów jest ich stan. Obecnie nie ma w kraju firm, które zajmowałyby się projektowaniem elementów służących do modernizacji dawnych urządzeń ochronnych. Wiele schronów nie przetrwało też próby czasu, a nawet jeśli wciąż istnieją, nie byłyby w stanie pełnić pierwotnej funkcji.

Krzysztof Drozdowski zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. – W szkołach nie ma już przysposobienia obronnego, bo jest wiedza o społeczeństwie. Nie uczymy się sygnałów alarmowych. Myślę, że 90% bydgoszczan w sytuacji alarmu przeciwlotniczego dźwiękowego, nie będzie wiedziało, co to oznacza. i co mają w tej sytuacji zrobić – alarmuje historyk.

***

W 2023 roku będzie kilka długich weekendów. W przypadku trzech trzeba będzie wziąć jeden dzień urlopu, by cieszyć się długim weekendem wolnym od pracy. W przypadku jednego będą potrzebne 2 dni urlopu. Sprawdź, kiedy wypadają długie weekendy w 2023 roku i zaplanuj już dziś swój urlop. Szczegóły na dalszych planszach galerii ►►►

Tak wypadają dni wolne i długie weekendy w 2023 roku. Tak wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera