Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Satelity Starlink nad Polską. O której godzinie oglądać przelot? Sprawdź

sier
Satelity Starlink na orbitę wynosi rakieta Falcon 9 (na zdjęciu jej start)
Satelity Starlink na orbitę wynosi rakieta Falcon 9 (na zdjęciu jej start) Free-Photos/Pixabay
Satelity Starlink nad Polską. Sprawdź, o której godzinie oglądać przelot z twojego miejsca zamieszkania. Poniżej piszemy również czym dokładnie jest konstelacja Starlink przedsiębiorstwa SpaceX, należącego do miliardera Elona Muska. Chociaż wiele osób z zaciekawieniem wypatruje satelitów, to budowana konstelacja wzbudza sporo kontrowersji i jest niemile widziana - np. przez część astronomów i miłośników astrofotografii...

Starlink to przedsięwzięcie firmy SpaceX miliardera i właściciela marki Testa - Elona Muska. Celem projektu jest zapewnienie dostępu do Internetu na całym świecie - również w miejscach, w których dostęp jest niemożliwy lub poważnie ograniczony. Satelity są wynoszone na orbitę przez rakietę Falcon 9.

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) można już obserwować z terytorium Polski. Należy jej wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie - w pierwszej dekadzie lipca jakieś około 2,5 godziny przed wschodem Słońca do 1 godziny przed wschodem (z każdym dniem okienko obserwacyjne będzie się wydłużać, ale blask komety będzie malał). Obserwatorzy mają sporo szczęścia. W lipcu na niebie można obserwować również obłoki srebrzyste. Widok "skąpanej" w nich komety C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę robi wrażenie. Media społecznościowe zalało mnóstwo zdjęć pokazujących piękne zjawisko. ▶ Zapraszamy do ich obejrzenia - na następnych stronach osadzamy najciekawsze fotografie. ▶

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Zobacz zdjęcia! Gdzie obserwować...

Kolejne satelity Starlink na orbicie

Jedna z tegorocznych misji wynoszenia Starlinków na orbitę odbyła się 22 kwietnia. Po starcie z platformy w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie rakieta Falcon 9 wyniosła 60 kolejnych satelitów, które 15 minut później odłączyły się.

Misję można obejrzeć na poniższym wideo

Satelity Starlink nad Polską, kiedy oglądać, o której godzinie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy z miejsca w którym mieszkasz, będzie można obejrzeć przelot satelitów Starlink, zajrzyj do poniższego serwisu. Tu dowiesz się o której godzinie spojrzeć w niebo.

Warto wiedzieć - satelity Starlink

  • Każdy waży ponad 200 kg
  • jest wyposażony w panel słoneczny, szukacz gwiazd umożliwiający orientację
  • napędzane kryptonem silniki jonowe
  • satelita spali się w przypadku ponownego wejścia w atmosferę

Jak dobry jesteś?

Docelowo ma ich być ponad... 10 tysięcy. Te plany spotkały się z krytyką astronomów oraz miłośników obserwacji i fotografowania nieba. Chociaż konstelacja satelitów (szczególnie tuż po wyniesieniu na orbitę, gdy są jeszcze bardzo blisko siebie) wygląda dość spektakularnie, to tak duża liczba obiektów w negatywny sposób wpłynie (i już wpływa) na obserwacje.

Odpowiedzią Spacex na te wątpliwości ma być zmodyfikowanie kolejnych satelitów powłoką zmniejszającą ilość odbijanego światła.

POLECAMY:

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Jak informuje strona SpaceX.com.pl, satelity poruszają się na niskich orbitach. Budowa całej konstelacji ma kosztować co najmniej 10 miliardów dolarów. Wpływy z funkcjonowania sieci mają później być wykorzystane na marsjańskie misje, jakie przedsiębiorstwo ma w planach. Dostęp na terenie większości zaludnionej części świata ma być możliwy po 24 startach, co oznacza umieszczenie na orbicie 1440 satelitów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo