Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salinger buszował po bydgoskiej rzeźni

Dominika Kucharska
Jerome David Salinger urodził się w Nowym Jorku, ale to krótki pobyt w naszym mieście diametralnie odmienił jego życie. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy upamiętni autora powieści „Buszujący w zbożu”

Jerome David Salinger urodził się w Nowym Jorku, ale to krótki pobyt w naszym mieście diametralnie odmienił jego życie. Będzie o tym przypominać pamiątkowa tablica na ścianie byłej Rzeźni Miejskiej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192564" >

- Na pewno nie wszyscy mieszkańcy słyszeli o pobycie Salingera w Bydgoszczy, ale staramy się o tym informować jak najczęściej. Podczas sobotniego odsłonięcia tablicy będzie z nami profesor Dariusz Markowski, który jeszcze raz opowie o tych faktach - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB.

Tablica z wizerunkiem Salingera zawiśnie na ścianie zabytkowego budynku Rzeźni Miejskiej, czyli obecnym Focus Mallu. <!** reklama>

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Autor „Buszującego w zbożu” na przełomie lat 1937 i 1938 odbywał praktykę w bydgoskiej ubojni. Miał wtedy 18 lat. Do jego obowiązków należało, między innymi, zabijanie zwierząt. Te doświadczenia bardzo silnie odbiły się na jego światopoglądzie i wpłynęły na decyzję o zostaniu pisarzem.

Salinger zmarł w 2010 roku w swoim domu w Cornish w stanie New Hampshire. Miał 91 lat.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy to jeden z punktów kolejnej już wycieczki z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Celem spacerów organizowanych przez TMMB jest odnalezienie ciekawostek i anegdot, związanych z dobrze znanymi miejscami w mieście. Tym razem nie będzie inaczej.

Co jeszcze przygotowano dla zwiedzających? Na początek uczestnicy zawitają do domu Leona Wyczółkowskiego. Podziwianie prac mistrza pędzla, a w tym najnowszego nabytku Muzeum Okręgowego - obrazu „Brama Floriańska”, przeplatane będzie garścią informacji o samym artyście. Jakim człowiekiem był słynny Leon, jakie miał zwyczaje i które bydgoskie miejsca kochał najbardziej? O tym wszystkim opowie zwiedzającym Ewa Sekuła-Tauer - kierowniczka muzealnego działu, poświęconego artyście.

Następny punkt wycieczki to prawdziwa gratka dla amatorów opowieści o masonach. Nie każdy wie, że u zbiegu ulic Trybunalskiej i Pod Blankami znajdowała się kiedyś siedziba bydgoskiej wolnomularskiej Loży Janus. Archeolog Robert Grochowski zdradzi najciekawsze szczegóły, związane z funkcjonowaniem masonerii w naszym mieście i tego, jakich tajemnic strzegli jej członkowie.

W sobotnią wycieczkę wpisuje się także spacer śladami nieistniejących już obiektów kultu religijnego. Na liście znajdują się, m.in., synagoga przy ul. Jana Kazimierza, ewangelicka fara przy ul. Podwale i kaplica w Zamku Bydgoskim. 

 

Odkryj „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

 

  • najbliższa wycieczka zaplanowana jest na sobotę, 14 lipca
  • udział jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy (osobiście w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefonicznie pod nr 52- 322-51-96 lub e-mailem: [email protected])

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!