Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd złagodził obostrzenia dotyczące kościoła. Co trzeba dzisiaj wiedzieć?

(MCh-D)
Przemysław Świderski
Pierwszy krok w kierunku zwiększenia dostępności wiernych do świątyń rząd już wykonał. Zezwolił na to, by więcej osób mogło uczestniczyć we mszach św. i nabożeństwach w kościołach.

Już nie pięć osób poza duchownymi na liturgię, ale jedna na 15 metrów kwadratowych powierzchni budowli. Oznacza to, że w zależności od wielkości kościoła, w jednym czasie może przebywać w nim więcej ludzi.

Wraz z opadaniem krzywej przebiegu epidemii Sars-CoV-2 rząd zapewne będzie dalej luzował restrykcje dotyczące udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych. Nim będziemy mogli bez żadnych obostrzeń uczestniczyć w nabożeństwach, może jednak jeszcze sporo czasu upłynąć.

Rząd złagodził obostrzenia dotyczące kościoła. Co trzeba wiedzieć od 26 kwietnia?

Najbliższa niedziela będzie pierwszą, w której podczas odprawianych mszy św. będzie mogło uczestniczyć więcej ludzi, ale nie więcej niż jedna osoba na 15 m kw powierzchni kościoła. W praktyce oznacza to, iż w zależności od wielkości świątyni, będzie mogło modlić się jednocześnie 25, 50, 80, a nawet i ponad 100 osób.

Przykładowo do Katedry Janów w Toruniu czy Bazyliki w Bydgoszczy będzie mogło wejść około 100 osób, ale już do mniejszych świątyń w regionie kilkadziesiąt, nie mówiąc już o mniejszych kościołach w małych miejscowościach czy na wsiach.

- W wielu kościołach są wyznaczone miejsca, które wierni powinni zajmować. Pierwszeństwo mają osoby związane z zamówioną intencją mszy świętej - przypomina ks. dr Tomasz Wojtal.

I zaznacza, że nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszach św. w niedziele. Dlatego osoby starsze czy rodziny z dziećmi powinny z tego skorzystać i łączyć się ze sprawowaną Eucharystią za pośrednictwem transmisji inter-netowych i telewizyjnych.

Zobacz również: Msza św. online 26 kwietnia. Transmisja w tv i internecie. Zobacz, gdzie obejrzeć ją na żywo

Rząd złagodził obostrzenia dotyczące kościoła. Czy trzeba mieć maseczkę?

Warto pamiętać, że uczestniczący w liturgii, poza celebransem, muszą zakrywać usta i nos, i powinni zachować bezpieczną odległość od siebie. Zaleca się też przyjmowanie komunii świętej na rękę i przekazywanie znaku pokoju przez skinienie głowy.

Nadal nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w tradycyjnej formie. W sytuacjach wyjątkowych będą mogli skorzystać z niej ci, którzy o to osobiście poproszą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera