Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka budynku w Bydgoszczy. Archeolodzy znajdą tutaj szczątki? [zdjęcia, wideo]

Justyna Tota, Arkadiusz Wojtasiewicz
Na zlecenie konserwatora zabytków rozpoczęły się tzw. badania wyprzedzające inwestycje
Na zlecenie konserwatora zabytków rozpoczęły się tzw. badania wyprzedzające inwestycje Arkadiusz Wojtasiewicz
Od czwartku (6 lutego) rozpoczęły się przygotowania do rozbiórki budynku przy ul. Zbożowy Rynek 4 w Bydgoszczy, co wiąże się także ze zmianami w ruchu. Rozmawiamy na temat prac, jakie będą tu prowadzone, oraz podajemy najważniejsze informacje dla kierowców i pieszych.

Zobacz wideo z miejsca inwestycji:

Jezdnię i chodnik pod budynkiem przeznaczonym do rozbiórki - w ramach budowy ulicy Kujawskiej - zamknięto, a na terenie obiektu na zlecenie konserwatora zabytków rozpoczęły się tzw. badania wyprzedzające inwestycję. Obiekt znajduje się bowiem w strefie chronionej. - Rozpoczęliśmy wykopy tam, gdzie to możliwe technicznie, w tym przypadku w piwnicach i na podwórzu budynku. Badania archeologiczne będą tu prowadzone ze względu na fakt, że na tym terenie zlokalizowany był pałac hrabiego Czapskiego z połowy XVIII wieku - wyjaśnił nam archeolog Andrzej Rutkowski.

JAK DOBRZE ZNASZ BYDGOSZCZ? SPRAWDŹ SIĘ W TYM QUIZIE:

Mimo że teren przy Zbożowym Rynku jest mocno przekształcony, archeolodzy mówią, że w głębokich warstwach można się spodziewać nie tylko zabudowy pałacu, ale także ludzkich szczątków, bowiem obok znajdował się kościół św. Stanisława wraz przytułkiem dla biednych i cmentarzem.

Na razie nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile czasu mogą potrwać badania i kiedy budynek zostanie wyburzony. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jego rozbiórka ma być przeprowadzona ręcznie.

Tymczasem kierowcy i piesi muszą liczyć się z wprowadzonymi zmianami w organizacji ruchu. Na odcinku Wałów Jagiellońskich - od zakładu karnego w stronę ronda Bernardyńskiego - jezdnia jest zwężona, obowiązuje zakaz wyprzedzania i ograniczenie do 30 km/h. Pojazdy poruszają się dwukierunkowo jedną jezdnią.

Utrudnieniem dla pieszych jest zamknięcie dwóch przejść i chodnika przy rondzie Bernardyńskim pod wyburzanym budynkiem - ruch pieszych odbywać się może tylko przez plac Kościeleckich.

Aby wykonawca mógł zbudować nową zatokę autobusową został przeniesiony przystanek autobusowy (przy parkingu).

Na ul. Sierocej - od Lenartowicza do Traugutta - ruch jednokierunkowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Bydgoskie sklepy zlokalizowane przy głównych ulicach i na osiedlach. Bazary, targowiska, domy towarowe... Tak wyglądał handel w Bydgoszczy, zanim nastała era hipermarketów i wielkich galerii handlowych. Zapraszamy w podróż w przeszłość. Zobaczcie bydgoski handel na starych zdjęciach.

Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo