Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rotunda Świętego Mikołaja w Cieszynie. Zobaczcie archiwalne zdjęcia wnętrz. Wiecie, że zabytek znajduje się na banknocie?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Rotunda romańska na Wzgórzu Zamkowym to nie tylko najstarszy, lecz również najcenniejszy zabytek ziemi cieszyńskiej. Świadectwo dawnych czasów, jej historia sięga przełomu XI/XII wieku, kiedy to pełniła rolę kaplicy grodowej. Wzniesiona z kamieni wapiennych, o charakterystycznym kształcie koła, zachwyca nie tylko architekturą, lecz także bogatą historią. Przez wieki pełniła istotną rolę zarówno sakralną, jak i strategiczną, będąc miejscem modlitwy oraz punktem oporu w przypadku wojennych zagrożeń. Dziś, odprawiana jest w niej msza św. raz w roku, a organizowane koncerty muzyczne przyciągają miłośników kultury.

Rotunda p.w. św. Mikołaja w Cieszynie

Rotunda romańska, majestatycznie wznosząca się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, jest nie tylko najstarszym, lecz także najcenniejszym murowanym obiektem sakralnym na terenie Śląska Cieszyńskiego. Jej historia sięga głęboko w czasie, a legendy splatają się z faktem, tworząc niezwykłą opowieść o narodzinach tego wyjątkowego miejsca.

Według jednej z legend, rotunda powstała po przyjęciu chrześcijaństwa na ziemiach polskich w 965 roku, zastępując dawną pogańską świątynię poświęconą bogini Marzannie. Chociaż ta historia przyciąga uwagę i pobudza wyobraźnię, faktycznie rotunda została wzniesiona w XI wieku, nie mając związków z duchowymi praktykami sprzed chrystianizacji.

Rotunda p.w. św. Mikołaja w Cieszynie - zobacz ZDJĘCIA

Usytuowana w południowo-zachodniej części Wzgórza Zamkowego, rotunda składa się z nawy na planie koła oraz półkolistej apsydy od strony wschodniej, połączonych trzema stopniami. W jej zachodniej części znajduje się empora, a sama budowla przez wieki pełniła nie tylko funkcje sakralne, lecz także strategiczne. Pierwotnie używana była jako kaplica grodowa, a także służyła mieszkańcom podgrodzia, co potwierdzają historyczne dokumenty, gdzie po raz pierwszy wspomniano o niej w 1223 roku.

Wraz z rozwojem księstwa cieszyńskiego, rotunda zmieniała swoją formę i charakter. W XIV wieku podniesiono poziom posadzki, zamurowano romańskie okna, tworząc większe, gotyckie, a w XV wieku przeszła przez pożar, który dotknął głównie dach i wyposażenie. W kolejnych stuleciach, w okresie luteranizmu, kaplica zamkowa pełniła również funkcje administracyjne, a jej opiekunami byli pastorzy zatrudniani przez książąt.

Po wygaśnięciu dynastii Piastów, rotunda stopniowo traciła swoje znaczenie sakralne i w XVIII wieku służyła głównie jako magazyn narzędzi. Dopiero w XIX wieku, podczas prac renowacyjnych i modernizacyjnych, otrzymała nowy wygląd, zgodny z panującym stylem klasycystycznym. Jednakże, prawdziwa rekonstrukcja miała miejsce w latach 1947-1955, kiedy to przywrócono jej pierwotny, romański charakter.

Dziś, rotunda romańska nie tylko jest świadkiem minionych wieków, lecz także pełni rolę centrum kulturowego i religijnego. Raz w roku, podczas święta patrona kaplicy, św. Mikołaja, odbywają się w niej nabożeństwa, przyciągając wiernych i miłośników historii.

Rotunda św. Mikołaja na banknocie

Na banknocie 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego, z lewej strony - portal romański, z prawej - korona dębu z Drzwi Gnieźnieńskich. Na stronie odwrotnej znajduje się srebrny denar Bolesława I Chrobrego z ptakiem i napisem PRINCES POLONIE. Po lewej stronie banknotu - rotunda św. Mikołaja w Cieszynie, a po prawej - lew na tle wici roślinnej z Drzwi Gnieźnieńskich.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera