Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie z regionu w Sejmie - jak pracowali przez ostatni rok?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Naszym posłom nie można zarzucić, że nie brali udziału w głosowaniach - pod tym względem byli bardzo sumienni.
Naszym posłom nie można zarzucić, że nie brali udziału w głosowaniach - pod tym względem byli bardzo sumienni. Adam Jankowski
Niedawno minął rok odkąd wybraliśmy naszych przedstawicieli do Sejmu. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak posłanki i posłowie reprezentują nas na Wiejskiej.

Zobacz wideo: Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV.

Pracę posłów w Sejmie bardzo trudno obiektywnie ocenić – zupełnie inaczej wygląda rola posła koalicji rządzącej, inaczej pracuje się będąc w opozycji. Naturalne jest, że posłowie których partia rządzi składają na przykład mniej interpelacji – wiele spraw, także lokalnych, można bowiem załatwić w normalnych kontaktach z ministrami, nie trzeba ich resortów „wywoływać do tablicy” poprzez zapytania poselskie. Inaczej jest z posłami opozycji – u nich interpelacje, zapytania i wystąpienia są często jedyną możliwością, by o pewne sprawy powalczyć – albo chociaż starać się, by wyborcy uznali to za walkę.

Oni głosują zawsze i wszędzie

Bardziej wymiernym wskaźnikiem zaangażowania w pracę poselską jest obecność na głosowaniach, z tego mieszkańcy lubią rozliczać swoich przedstawicieli. Ostatni rok był szczególny w pracach Sejmu z powodu koronawirusa, ale dla absencji nie ma wytłumaczenia (poza zwolnieniami chorobowymi). Posłowie, nawet gdy nie zasiadali w Sejmie, mogli głosować zdalnie, z własnego mieszkania czy biura poselskiego. Pod względem frekwencji na głosowniach naszym przedstawicielom wiele zarzucić nie można. Względna równowaga głosów w Sejmie spowodowała, że zarówno reprezentanci koalicji rządowej jak i opozycja bardzo dbały o to, by mieć pełne składy na głosowaniach.

Pod tym względem najlepiej wypadł Jan Szopiński, który na 2077 głosowań wziął udział w 2057, co daje mu wysoki procent 99,9 procent obecności. Na takim samym wysokim procencie obecności pracuje poseł Piotr Król, który również opuścił zaledwie dwadzieścia głosowań.

To Cię może też zainteresować

Najgorzej z udziałem w głosowaniach radziła sobie posłanka Ewa Kozanecka z PiS (95,09% obecności) i Paweł Olszewski z KO (96,63% głosowań). To i tak dobre wyniki, dla porównania toruński poseł Tomasz Lenz „zaliczył” niewiele ponad połowę głosowań w Sejmie.

Lwica interpelacji

Najwięcej interpelacji spośród naszych reprezentantów złożyła sejmowa debiutantka, Magdalena Łośko z KO, było ich aż 634. Gdy przyjrzeć się bliżej tej aktywności można zauważyć jednak, że Bydgoszczy bezpośrednio dotyczyła tylko jedna (w sprawie uruchomienia pomocy finansowej dla Portu Lotniczego Bydgoszcz ). Imponująca statystyka wynika z tego, że posłanka złożyła np. interpelację w sprawie nakładów na drogi lokalne dla każdego z województw osobno, podobnie pytała o stan zatrudnienia dla każdego z ministerstw oraz w sprawie finansowania Sanepidu dla każdego z regionów. Tego typu szczegółowych interpelacji było o wiele więcej.

Mamy również posłów, którzy w interpelacje się „nie bawią”. Żadnej nie złożyli minister Łukasz Schreiber i szef sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos. Z kolei poseł Tadeusz Zwiefka (KO) sprawia wrażenie, jakby nie przestawił się jeszcze z trybu prac w Parlamencie Europejskim, na tryb pracy w polskim Sejmie. Złożył zaledwie 4 interpelacje, ani razu nie zabrał również głosu na posiedzeniach Sejmu.

Bydgoskie sprawy posłów

Jakimi bydgoskimi problemami w interpelacjach zajmowali się posłowie? Pytali między innymi o funkcjonowanie dworca PKP Bydgoszcz Główna, sytuację finansową bydgoskich szpitali, bezpieczeństwo żywności wytwarzanej w pobliżu byłego Zachemu, sondowali również możliwość utworzenia parku narodowego z terenów Puszczy Bydgoskiej. Interesowała ich także budowa tras ekspresowych S5 i S10.

Parlamentarzyści w statystykach

Krzysztof Gawkowski, SLD (80 wypowiedzi, interpelacje 205, głosowania 98.84%)
Bartosz Kownacki, PiS (1 wypowiedź, 14 interpelacji, głosowania 98.31%)
Ewa Kozanecka, PiS (1 wystąpienie, 8 interpelacji, głosowania 95.09%)
Iwona Kozłowska, KO (22 wypowiedzi, 77 interpelacji, głosowania 99.71%)
Piotr Król, PiS (10 wypowiedzi, 6 interpelacji, głosowania 99.90%)
Dariusz Kurzawa, PSL (11 wypowiedzi, 16 interpelacji, głosowania 98.36%)
Tomasz Latos, PiS (24 wypowiedzi, 0 interpelacji, głosowania 99.61%)
Magdalena Łośko, KO (10 wypowiedzi, 634 interpelacje, 99.13%)
Paweł Olszewski, KO (1 wypowiedź, 53 interpelacje, głosowania 96.63%)
Łukasz Schreiber, PiS (23 wystąpienia -w tym wypowiedzi posła jako członka Rady Ministrów 10, 0 interpelacji, głosowania 99.47%)
Jan Szopiński, SLD (59 wypowiedzi, 193 interpelacje, głosowania 99.90%)
Tadeusz Zwiefka, KO (0 wystąpień, 4 interpelacje, głosowania 98.41%)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo