Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy 2024. Na takich warunkach otrzymasz pieniądze

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mieszkania z rządowymi dopłatami cieszą się powodzeniem, bo to przecież korzyści
Mieszkania z rządowymi dopłatami cieszą się powodzeniem, bo to przecież korzyści Pexels.com
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy obowiązuje od marca, ale 2023 roku. Nie wszyscy zainteresowani zakupem mieszkania go znają. Tłumaczymy, na jakich warunkach można z niego skorzystać.

Wiosną 2022 roku rząd uruchomił program Mieszkanie bez wkładu własnego. To przedsięwzięcie miało ożywić rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych po dobie koronawirusa. Brakujący wkład gwarantował Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK finansował maksymalnie 20% kwoty kredytu (do 100 tys. zł). Projekt nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Tylko w 2022 roku skorzystało z niego prawie 330 osób w Polsce. Wpłynęła na to trudna sytuacja gospodarcza - akurat wzrastały stopy procentowe, czyli drożały kredyty, ale też rosły koszty energii, materiałów budowlanych i usług ekip remontowo-budowlanych. Wielu Polaków nie było stać na kredyt. W 2023 roku rząd zmienił formę projektu. W ten sposób powstał Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy - zasady

Celem programu, który ma trwać do 2030 roku, jest wsparcie osób, które chcą kupić nieruchomość i mają zdolność kredytową, ale nie dysponują wymaganym wkładem własnym. Minimalny okres, na jaki będzie udzielany gwarantowany kredyt mieszkaniowy, wynosi 15 lat. Środki pochodzące z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego wolno przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub zakup działki i budowę domu.

Z programu mogą skorzystać samotni, małżeństwa, a także osoby pozostające w związkach nieformalnych, którzy wychowują razem co najmniej jedno wspólne lub przysposobione (adoptowane) dziecko. Warunkiem uczestnictwa w programie jest prowadzenie gospodarstwa domowego w Polsce bądź poza jej terytorium, w przypadku posiadania obywatelstwa polskiego lub prowadzenia gospodarstwa z osobą posiadającą polskie obywatelstwo.

System spłat rodzinnych

Projekt składa się z dwóch części: gwarancji BGK i systemu spłat rodzinnych. Ta pierwsza zastępuje obowiązkowy wkład własny lub uzupełnia różnicę między wymaganą kwotą wkładu, a tą, którą posiada kredytobiorca.

- Z opcji spłaty rodzinnej można skorzystać, gdy rodzina powiększy się o drugie lub kolejne dziecko - wyjaśnia Artur Smoleń, dyrektor sprzedaży w PROFIT Development. – Wsparcie finansowe wynosi 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka lub 60 tys. zł w przypadku trzeciego bądź kolejnego.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy a posiadany metraż

Jeszcze jedna uwaga: kredytobiorca i jego rodzina nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m kw., gdy dzieci jest dwoje, 75 metrów, gdy jest troje, i 90m, gdy czworo. Dla rodzin mających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego brak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska