Rewolucja w podatkach: 12.12.2018. Koniec ze składaniem PIT...

Rewolucja w podatkach: 12.12.2018. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy

AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Rewolucja w podatkach: 12.12.2018. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy

©Marek Szawdyn / Polska Press

To prawdziwa rewolucja w dosłownym znaczeniu. 4 października także Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli wejdzie w życie, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT przez fiskusa - jak to jest obecnie, ani przesyłać wypełnionych osobiście deklaracji PIT przez internet albo składać w urzędzie. Fiskus sam i nieproszony wypełni zeznania za wszystkich! Podatnik zachowa prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy. PIT-37 i PIT-38 w ten sposób rozliczone zostaną już w odniesieniu do dochodów tegorocznych, inne deklaracje: PIT-36, PIT-36L czy PIT-38, począwszy od dochodów za 2019 rok.
Rewolucja w podatkach: 12.12.2018. Koniec ze składaniem PIT - zrobi to za wszystkich urząd skarbowy

©Marek Szawdyn / Polska Press

Koniec z pitami. 28 sierpnia Rada Ministrów zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Reguluje ona nowy sposób rozliczania PIT - przede wszystkim wprowadza powszechną zasadę odejścia od obowiązku składania zeznań rocznych - w tym najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36 przez podatników.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. 4 października także Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skierował go jednak do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Projekt przewiduje kolejne uproszczenia związane z rozliczaniem zeznań podatkowych PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się

w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci).

Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć - w trakcie sprawdzenia wyliczenia dokonanego przez skarbówkę udostępnionego na Portalu Podatkowym.

Teraz wyższe dochody będą uprawniały do korzystania z Funduszu Alimentacyjnego a pracodawcy zatrudniający na czarno dłużników alimentacyjnych będą surowo karani. Kliknij w ten tekst i sprawdź co zmienia się w prawie.

Na tę zmianę czekaliśmy latami. Gdy ponad ćwierć wieku temu wprowadzony został obowiązek rocznego rozliczenia się z podatku dochodowego PIT – po to abyśmy poznali, jako świadomi obywatele, siłę swoich podatków i siebie jako podatników – zamieszania było niemało. Bo i rozliczenie było trudne. Raz, że absolutna nowość dla Polaków. Dwa, że ulg było co niemiara. Formularzy głównych było pięć do wyboru, jeszcze więcej załączników – oddzielny na ulgi mieszkaniowe, oddzielny na inne odliczenia, by tylko wymienić najpowszechniejsze. Jedna ulgi odliczało się od przychodu, inne od podatku…
Z czasem nauczyliśmy się wszystkiego a wraz z likwidacją ulg i doliczeń (większości), uprościły się formularze i skróciła ich lista. Ale i tak nawet mistrzom trafiały się błędy rachunkowe i trzeba było biegać do skarbówki – tłumaczyć, korygować. Nieco się to poprawiło gwy pojawiły się i upowszechniły programy komputerowe, które – jeśli miały dobre dane – błędów rachunkowych nie popełniały.
Ale naprawdę ulga czeka nas dopiero teraz, od rozliczenia za 2018 rok. Zegnajcie PIT-y. Pożegnanie nasze jest bez żala. I oby było z rodzaju – one way ticket!


Oprócz funkcjonujących obecnie sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika (papierowo lub elektronicznie za pośrednictwem sytemu e-Deklaracje) wprowadzona zostanie usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) - bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.

Koniec z pitami. KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci) czy OPP.

Projekt ustawy zakłada, iż wdrożeniu ww. usługi będzie towarzyszyła jednoczesna likwidacja możliwości złożenia zeznania rocznego w postaci PFR i sporządzenia zeznania PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ w dotychczasowej formie i zakresie. Wdrożona usługa uwzględni w swoim zakresie funkcjonalności dotychczas wprowadzonych usług PFR i PIT-WZ przy jednoczesnym udostępnieniu dodatkowego zakresu funkcjonalnego, zwiększeniu jego jakości i podniesieniu poziom dojrzałości.

Koniec z pitami. KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników - podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

Koniec z pitami. Proponuje się, aby taką możliwością rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny, objąć podatników rozliczających się:
1) indywidualnie,
2) wspólnie z małżonkiem,
3) w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. W przypadku posiadania w rejestrach Szefa KAS danych kontaktowych podatnika (adres e-mail, nr telefonu) podatnicy otrzymają wiadomość o sporządzonym dla zeznaniu podatkowym.

Koniec z pitami. Podatnik sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie mógł:


zweryfikować i zaakceptować bez zmian,

zmodyfikować (np. w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS OPP, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego) lub/i uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (uzupełnienia o kwotę przychodu uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, poniesione koszty uzyskania przychodu związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też np. odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków z tyt. użytkowania sieci Internet, wpłat dokonanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) i następnie je zaakceptować,

Sonda

Czy rozliczysz swój PIT przez internet?w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT,

odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Koniec z pitami. W zeznaniu podatkowym przygotowanym przez KAS podatnicy będą mieli również możliwość weryfikacji numeru rachunku osobistego, jaki mają zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty, i w przypadku jego zmiany lub braku - będą mogli taki rachunek zaktualizować w zeznaniu podatkowym lub wskazać w nim numeru rachunku osobistego właściwy do jej zwrotu, jeżeli wcześniej nie zgłosili rachunku osobistego w urzędzie skarbowym.

Ogromne problemy z kolejną waloryzacją emerytur i rent. Kliknij w ten tekst i poznaj szczegóły!

Koniec z pitami. Zeznania podatkowe będą dostępne od:


15 lutego 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) do 30 kwietnia
2019 r. dla podatników - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody
ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38,

15 lutego 2020 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) do 30 kwietnia
2020 r. – dla podatników - osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz prowadzenia biznesu. Naprawdę warto!

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (109)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
błąd w zeznaniu

RG (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A co jeśli w zeznaniu wystąpi błąd, zeznanie nie zostanie zaakceptowane przez podatnika i zostanie zatwierdzone po upływie terminu składania PIT.
Kto za to będzie odpowiadał KAS czy podatnik?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
1%

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy wiedzą Państwo może, w jaki konkretnie sposób będzie można dokonać modyfikacji w swoim PIT tak, by przekazać 1% podatku na wybrany cel? Chodzi mi zarówno o drogę "papierową" jak i...rozwiń całość

Czy wiedzą Państwo może, w jaki konkretnie sposób będzie można dokonać modyfikacji w swoim PIT tak, by przekazać 1% podatku na wybrany cel? Chodzi mi zarówno o drogę "papierową" jak i elektroniczną. Podopieczni fundacji, których leczenie pokrywa przekazany na ich subkonta 1% bardzo chcieliby w swoich apelach (które rozsyłają już od stycznia) zamieścić konkretne informacje na ten temat. Żeby uniknąć sytuacji, gdy ktoś nie przekaże 1% bo jie wie jak dokonać korekty. Z góry dziękujęzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odliczenia

Darzar (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Odliczenia za niepełnosprawne dziecko, rehabilitacja i leki,przekazanie 1% wykluczają do automatycznego złożenia PIT-37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

brat pit (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

I to mi się podoba. Bravo PIS.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lipa, lipa 100 x lipa.

Deżky (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

A co z odpisem 1% na instytucje posiadające KRS od podatku, które zgarnęło państwo w całym ub. roku. Z tego 1% wybrane instytucje otrzymywały pokażny zastrzyk finansowy. Zawsze przekazywałem ten 1%...rozwiń całość

A co z odpisem 1% na instytucje posiadające KRS od podatku, które zgarnęło państwo w całym ub. roku. Z tego 1% wybrane instytucje otrzymywały pokażny zastrzyk finansowy. Zawsze przekazywałem ten 1% na hospicja czy schroniska dla zwierząt i co teraz to umrze śmiercią naturalną? Jakoś szkopska agitka nie rozwinęła tematu tego 1% odpisu. Tylko skuliła sprawę jak kot ogon.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jest lista KRS na stronie ministerstwa możesz przelewać

asad (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

jest lista na stronie ministerstwa możesz przelewać, chyba nie jest Ci za cięzko

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
1%

A. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

"Podatnik zachowa prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy." Podobnym systemem rozliczałam się przez 14 lat na zachodzie,tzn. dokonywałam u siebie korekt i szło wszystko bezproblemowo. Póki co,...rozwiń całość

"Podatnik zachowa prawo do korekty, ale z własnej inicjatywy." Podobnym systemem rozliczałam się przez 14 lat na zachodzie,tzn. dokonywałam u siebie korekt i szło wszystko bezproblemowo. Póki co, zobaczymy jak to będzie wyglądało w Polsce. Pozostaje czekać i zobaczyć jak to będzie z tym 1%. Oby ten 1% nie został zlekceważony.... Pozdrawiam serdecznie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jeden mundrołek już napisał że można korygować.

Typol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Czyli zawijać rękawy i robić po swojemu, żeby wyrwać się z NASIERGO rozliczenia. I tak I US w Lublinie ma w nosie rozliczenie obywatela. W ub. roku czekałem na 6 PLN należne mi ponad 13 m-cy. Tak...rozwiń całość

Czyli zawijać rękawy i robić po swojemu, żeby wyrwać się z NASIERGO rozliczenia. I tak I US w Lublinie ma w nosie rozliczenie obywatela. W ub. roku czekałem na 6 PLN należne mi ponad 13 m-cy. Tak samo moja żona nie otrzymała do dzisiaj nadpłaty za ub. rok. Zawsze mówią, że mają 90 dni do zwrotu. Ale jak nie uPOmnisz się osobistym udaniem do US to mają Cię w nosie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rewolucja w podatkach

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Jest nas prawie 38milionów 1 procent podatku a Państwo oficjalnie co roku nie rozlicza się Z Narodem i dlaczego nie piszą po POLSKU , PD''..podatek dochodowy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Popieram

emigrant mcgregor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

Nareszcie wprowadzają sensowne zmiany, które w Irlandii i UK ułatwiają ludziom życie już od przynajmniej 15 lat. Oby tak dalej, popieram.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A suweren walczył z totalitarnym PRLem !!!

hahahaha władza ludowa pałowała po d... tylko tych (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

co chcieli doprowadzić do dzisiejszych bandyckich czasów. w porównaniu z kapitalistyczną obłudą i zbrodniczymi działaniami wyłącznie dla kasy, bo nie ma w tym ani atomu ideologii, socjalizm to był...rozwiń całość

co chcieli doprowadzić do dzisiejszych bandyckich czasów. w porównaniu z kapitalistyczną obłudą i zbrodniczymi działaniami wyłącznie dla kasy, bo nie ma w tym ani atomu ideologii, socjalizm to był nowo narodzony baranek .nawet stalinowskie czystki nie równają się z kapitalistycznymi korpogangami kolonializującymi świat, wyrzynającymi tubylców, grabiącymi wszystko co wpadnie pod rękę, wywołującymi wojny, konflikty, zamieszki, epidemie po to by na tym zarobić. Trują nas toksycznymi produktami żywnościowymi, przemysłowymi, lekami. A pomagają im w tym procederze takie "niewinne metody jak między innymi "ciasteczka", które śledzą i rejestrują każdą wystukaną kropkę. Wszystko co dziś powstaje nie jest po to by lepiej się ludziom żyło ,bo to efekt uboczny, ale po to by mieć o wszystkich i o wszystkich wiedzę. te nasze komentarze i internetowa działalność też są skrzętnie przechowywane w "teczkach" bo wiedza to potęgi klucz. Suweren nic nie wie więc tylko haruje na bandytów i cwaniaków którzy wiedzą kiedy gdzie jak i za co rozkręcić biznes i w kilka dni zostać miliarderem. Ostatnio była taka afera z kupnem jakiejś ziemi, żwirowni itp. coś z geotermią. Kto poza paroma ludźmi z kręgu władzy wiedział o kilkuset milionowej DOTACJI na biznes jaki można było zrobić ? Za darmo można mieć miliardy. A prezes nie dawno mówił o równych szansach dla każdego. Do dziś nie ma szkoleń na masową skalę by suweren nie był sprzedanym bandziorom bydłem od harówki ale biznesmenem. Było parę kursów dla kobiet i efekty widać. w internecie panie prowadzą firmy od dupereli po elektrykę, elektronikę, budownictwo. NIESZKOLONY FACET TYLKO MACHA ŁOPATĄ DO ŚMIERCI BO NAWET DOSTĘP MĘŻCZYZN DO EMERYTURY JEST DYSKRYMINACJĄ. A RZECZNIK OD RÓWNYCH PRAW GRZMI TYLKO W PRZYPADKU KOBIET, KTÓRE PRZYWILEJE MAJĄ JUŻ W KAŻDEJ DZIEDZINIE A ICH DYSKRYMINACJI KOŃCA NIE WIDAĆ.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
piękny ten orwellowski MATRIX dla odmóżdżonego, bezmyślnego "bydła"

WIELKI BRAT wie wszystko - same wspaniałe udogodnienia, żeby tylko "bydło" nie myślało i nie fikało (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 6

Totalitarna, natrętna inwigilacja - tysiące baz danych wypakowanych informacjami z telefonów, kamer, komputerów,
kont bankowych dzięki którym WIELKI BRAT "wie lepiej" i za nas "myśli".
W tej...rozwiń całość

Totalitarna, natrętna inwigilacja - tysiące baz danych wypakowanych informacjami z telefonów, kamer, komputerów,
kont bankowych dzięki którym WIELKI BRAT "wie lepiej" i za nas "myśli".
W tej "hodowli" mózgi są zbędne.
Po wyeliminowaniu papierowego pieniądza
płatności wirtualnym pieniądzem z kart bankomatowych
dadzą wiedzę WIELKIEMU BRATU co każdy obywatel zjadł i co wydalił.
Profilowanie każdego człowieka umożliwia totalitarne oddziaływanie
na każdy nie tylko tępy łepek, ale i "równy żołądek".
Od wieków niewolnicy karmieni są "chlebem i igrzyskami"
"Chleba ci u nas dostatek, niekoniecznie dla wszystkich".
Właśnie "odmóżdżeni niewolnicy" bez kuli na łańcuchu u nogi,
ale za to ze smartfonem w dłoni,
świętują "wolność i niepodległość"?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

krakoos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

Co Ty bredzisz? Co to ma do PIT-ów? Pracodawcy sami wysyłają wszystkie cząstkowe pity, wystarczy, że system je zsumuje i po sprawie, do tego nie trzeba Wielkiego Spisku.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to trend globalny

future_resistance_start_today (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

'Tysiące baz danych wypakowanych informacjami ' - a jedna z największych i najważniejszych, ta z obowiazkowego(!) europejskiego spisu powszechnego 2011, znajduje się.. w Izraelu (czytaj: serwer...rozwiń całość

'Tysiące baz danych wypakowanych informacjami ' - a jedna z największych i najważniejszych, ta z obowiazkowego(!) europejskiego spisu powszechnego 2011, znajduje się.. w Izraelu (czytaj: serwer Mosadu). Kraju bez formalnej konstytucji, nie należącego do EU. Daje do myślenia, co? PS. Linka może wyciąć, oficjalny PDF ma tytuł '2011/61/UE: Decyzja Komisji z dnia 31 stycznia 2011 r. na mocy dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, w sprawie odpowiedniej ochrony danych osobowych w Państwie Izrael w odniesieniu do zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych (notyfikowana jako dokument nr C(2011) 332) Tekst mający znaczenie dla EOG 'zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przykre

Mama (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

Korzystaliśmy z 1% na rehabilitację niepełnosprawnej córeczki.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo