Reprezentacyjne budynki Koronowa odzyskają dawny blask

Reprezentacyjne budynki Koronowa odzyskają dawny blask

Kamil Pik

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Już niebawem mieszkańcy Koronową będą dumni z budynku synagogi

Już niebawem mieszkańcy Koronową będą dumni z budynku synagogi ©Kamil Pik

Mieszkańcy gminy Koronowo i turyści odwiedzający nasze miasto jeszcze w tym roku będą mogli zobaczyć odtworzoną elewację ratusza i podziwiać efekty kolejnych prac w zabytkowej synagodze.
Już niebawem mieszkańcy Koronową będą dumni z budynku synagogi

Już niebawem mieszkańcy Koronową będą dumni z budynku synagogi ©Kamil Pik

9 lipca burmistrz Koronowa podpisał dwie umowy na realizację prac renowacyjnych. Pierwsza z nich dotyczy dalszych działań rekonstrukcyjnych i przebudowy budynku synagogi w Koronowie. Druga zaś renowacji elewacji budynku Ratusza Miejskiego.

Dołożył marszałek i konserwator


Wartość prac zaplanowanych w synagodze to nieco ponad 260 tysięcy. Na remont elewacji ratusza przeznaczono ponad 190 tysięcy. W obu przypadkach prace mają być zakończone do 30 października.
- Do remontu synagogi otrzymaliśmy dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w kwocie 100 tysięcy złotych oraz od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 10 tysięcy złotych - wylicza Brygida Berkowicz-Wyrzykowska, inspektor do spraw programów pomocowych w Urzędzie Miasta Koronowo. - Na remont elewacji ratusza z Urzędu Marszałkowskiego dostaliśmy 20 tysięcy złotych, a od konserwatora 8 tysięcy. Pozostałe środki na wspomniane remonty pochodzą z budżetu gminy Koronowo.

Co będzie zrobione?


- W synagodze zleciliśmy ciąg dalszy remontu budynku, wewnętrzne prace rozbiórkowe i budowlane oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej - wyjaśnia Maria Musiał, kierownik wydziału Inwestycji, Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta Koronowo. - Jeśli chodzi o ratusz to odtworzona zostanie elewacja według historycznego wyglądu budynku. Naprawione zostaną tynki oraz wykonane zostanie boniowanie elewacji. Takie wykończenie ratusza można zobaczyć na archiwalnych fotografiach tego obiektu - dodaje. - W tym tygodniu przekazane powinny być place budowy wykonawcy. Tak się złożyło, że przetargi na omawiane remonty wygrała ta sama lokalna firma - KORBUD.
Najszybciej, bo w ciągu kilku tygodni, zakończy się remont elewacji budynku remizy straży pożarnej w Koronowie. Umowę na przeprowadzenie tych prac podpisano 4 lipca i wykonawca już działa.
Tego samego dnia zawarta została także umowa na budowę kanalizacji sanitarnej na ulicy Kasprzaka i Podgórnej w Koronowie. Mieszkańcy tej okolicy będą mogli z niej skorzystać po 31 października. Na ten dzień zaplanowano bowiem zakończenie prac.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo