Relikwie Jana z Nepomuka przywieziono pod Głubczyce. Trafiły do nas z Czech

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kościół w Braciszowie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.
Kościół w Braciszowie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Google Maps
Niewielka parafia Braciszów w dekanacie głubczyckim otrzymała w darze od Archibiskupstwa w Pradze relikwie św. Jana Nepomucena. Kościół w Braciszowie jest pod wezwaniem tego czeskiego świętego, dobrze znanego na całym Śląsku.

W poniedziałek 20 maja relikwie przywiózł z Pragi do Braciszowa ks. Vladimír Kelnar, kanonik Kapituły Metropolitalnej katedry św. Wita w Pradze. Trafią do kościoła pod wezwaniem św. Jana Nepmucena. Niezwykły dar przyjął i oficjalnie pokwitował ksiądz proboszcz Łukasz Gniła.

- Uzyskanie tych relikwii to pewna zasługa naszych przygranicznych kontaktów. Pomógł nam pan Pavel Kucza, mieszkaniec Krnova, który przetłumaczył na czeski pierwsze maile i listy do Archibiskupstwa Praskiego i pomógł nawiązać kontakt - opowiada ks. Łukasz Gniła. - Wcześniej dokładnie sprawdziłem zapisy historyczne, okazało się, że nasza parafia przez 350 lat istnienia nigdy nie miała relikwii swojego świętego. Pomyślałem, że może to jest okazja, by podjąć takie starania i napisałem do źródła, do miejsca, gdzie święty Jan Nepomucen żył i zginął.

Daleko od Pragi

Relikwia to fragment kości świętego, opatrzona w certyfikaty kościelne i przechowywane w kapsule. Ksiądz proboszcz zamierza teraz zainstalować w kościele relikwiarz, do przechowywania relikwii. Miejscowa parafia liczy zaledwie ok. 550 wiernych. Kościół w Braciszowie zbudowano w 1778 roku, po ostatniej wojnie był odbudowany ze zniszczeń.

- Kiedy zapytałem dlaczego akurat nas tak wyróżniono, powiedziano mi, że mamy daleko do Pragi, a św. Jan Nepomucen jest przecież naszym patronem - mówi ks. Łukasz Gniła.

Wizycie kanonika z Pragi towarzyszyła ekipa Czeskiej Telewizji, która przygotowała materiał informacyjny. Według informacji Czeskiej Telewizji, trumna najsłynniejszego czeskiego świętego Jana Nepomucena, która znajduje się w katedrze św. Wita, otwierana jest raz na sto lat. Liczba pozyskiwanych relikwii świętego jest bardzo ograniczona. W tym roku Arcybiskupstwo Praskie zdecydowało się spełnić prośbę … tylko niewielkiej parafii na polsko - czeskim pograniczu.

Święty bardzo popularny

21 maja Kościół Katolicki wspomina św. Jana Nepomucena, który zginął w 1393 roku wrzucony do Wełtawy z rozkazu króla czeskiego Wacława IV. W XVII wieku, w czasach kontrreformacji kult świętego Jana Nepomucena rozprzestrzenił się poza Czechy, z dużym udziałem zakonu jezuitów.

W 1683 roku na moście Karola w Pradze stanęła pierwsza rzeźba świętego, ofiarowana przez kogoś w ofierze za uratowanie życia z topieli. Od tego czasu w całej Europie Środkowej fundowano kolejne kamienne figury świętego Jana Nepomucena, zwane obecnie często Nepomukami. Podobno na całym świecie stoi ich ponad 60 tysięcy.

Na terenie Polski badacze naliczyli ok. 6 tysięcy Nepomuków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska