Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RDOŚ będzie badał tereny w bydgoskim Łęgnowie. Te same, które sprawdzali naukowcy AGH. Po co?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy rozstrzygnęła przetarg na badania gruntu na terenie Łęgnowa Wsi. To ten sam teren, na którym kilka lat temu badania przeprowadzała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Chodzi o skażenie po dawnych zakładach Zachem. Pytanie jest jedno - po co wydawać pieniądze na kolejne badania? na zdjęciu - budowa instalacji remediacyjnej dla Łęgnowa.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy rozstrzygnęła przetarg na badania gruntu na terenie Łęgnowa Wsi. To ten sam teren, na którym kilka lat temu badania przeprowadzała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Chodzi o skażenie po dawnych zakładach Zachem. Pytanie jest jedno - po co wydawać pieniądze na kolejne badania? na zdjęciu - budowa instalacji remediacyjnej dla Łęgnowa. Tomasz Czachorowski
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy rozstrzygnęła przetarg na badania gruntu na terenie Łęgnowa Wsi. To ten sam teren, na którym kilka lat temu badania przeprowadzała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Chodzi o skażenie po dawnych zakładach Zachem. Pytanie jest jedno - po co wydawać pieniądze na kolejne badania?

Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ogłosiła i rozstrzygnęła przetarg w ramach projektu „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”. 19 stycznia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisała umowę na budowę instalacji do remediacji terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. Bariera ma chronić m.in. mieszkańców Łęgnowa Wsi i Wisłę. Zadanie powierzono wyłonionemu w przetargu polsko-francuskiemu konsorcjum firm Remea Societe par actions simplifiee a associe unique, Remea Sp. z o. o. oraz Menard Sp. z o. o. Koszt to 90 mln zł.

RDOŚ rozstrzygnęła przetarg na kolejne badanie tych terenów... W przetargu brały udział dwie firmy. Jedna z nich była ta, która instalacje budowała. Wygrał konkurent - PROTE Technologie dla Środowiska.

- Przypominam, że takie opracowanie - mapę drogową RDOŚ już ma od Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa od kilku lat - mówi "Expressowi" Renata Włazik, społeczna działaczka z Łęgnowa, która od lat nagłaśnia problem skażenia terenów w okolicy dawnych Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.

Pytanie, po co w ogóle ogłasza się przetarg, skoro dokumentacja naukowa już znajduje się w rękach urzędników.

- Monitoring jakości środowiska stanowi jeden z istotnych elementów realizacji każdego projektu remediacyjnego. Właściwe prowadzenie procesu oczyszczania środowiska gruntowo-wodnego nie jest możliwe bez okresowych weryfikacji zarówno stanu wykorzystywanych elementów technologicznych, jak też zmian zachodzących w środowisku - zauważa Anna Gondek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochorny Środowiska w Bydgoszczy.

Jak zauważa, nowe badania gruntu są realizowane w oparciu o działania zaplanowane w przygotowanym w 2017 r. przez AGH dokumencie i zapisane w harmonogramie realizacyjnym prowadzonego obecnie projektu remediacyjnego.

- Zgodnie z założeniami prowadzonego projektu remediacyjnego oraz zapisami SIWZ dla omawianego zadania, efektem jego realizacji będzie uzyskanie danych o jakości gruntów i wód podziemnych na terenie prowadzonej remediacji, około 27 hektarów, oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie, dla 3 serii badawczych. Uzyskane wyniki pozwolą na wykonanie szczegółowej analizy informacji i wyników gromadzonych w warunkach działania instalacji remediacyjnej, pod kątem określenia skuteczności prowadzonego procesu, ładunku usuniętych ze środowiska zanieczyszczeń oraz osiągnięcia lub nieosiągnięcia zakładanych stężeń zanieczyszczeń w glebach, gruntach i wodach podziemnych - mówi Anna Gondek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Rzecznik bydgoskiej RDOŚ zwraca uwagę, że w raportach AGH przekazanych do RDOŚ kilka lat temu nie było informacji dotyczących jakości gruntów występujących na terenie prowadzonej remediacji. Brak było także w tamtym czasie piezometrów przygotowanych na potrzeby realizowanego projektu remediacyjnego, które dziś służą do poboru próbek wód podziemnych. - Zakres obecnie wykonywanych badań chemicznych gruntów i wód podziemnych jest dostosowany do jakości środowiska określonej w ramach badań tzw. „stanu wyjściowego” w 2020 r. oraz do prowadzonych procesów technologicznych; różni się on od badań wykonywanych w latach 2012 – 2015 przez AGH - stwierdza Anna Gondek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo