Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raty kredytów hipotecznych pójdą w górę. Wiemy, o ile wzrośnie rata twojego kredytu [wyliczenia]

Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla milionów Polaków. Sprawdziliśmy, o ile wzrosną raty kredytu po majowej podwyżce stóp procentowych. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii >>>
Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla milionów Polaków. Sprawdziliśmy, o ile wzrosną raty kredytu po majowej podwyżce stóp procentowych. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Rada Polityki Pieniężnej na początku maja po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Była to już ósma podwyżka z rzędu. Główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych do poziomu 5,25 proc. i jest najwyższa od 2008 roku. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla milionów Polaków. Sprawdziliśmy, o ile wzrosną raty kredytu po ostatniej podwyżce stóp procentowych.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Stopy procentowe ponownie poszły w górę

5 maja Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 0,75 punktu procentowego. Obecnie wynosi ona już 5,25 proc. i jest najwyższa od 2008 roku. Była to już ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych w trwającym od października 2021 r. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce.

Wielu ekonomistów przewidywało, że podwyżka stóp procentowych będzie wyższa. Prognozy przed posiedzeniem RPP wskazywały na to, że stopy pójdą w górę o 100 punktów bazowych. Reakcja rynku po podniesieniu stopy referencyjnej o 0,75 punktu procentowego była natychmiastowa. Tuż po ogłoszeniu decyzji RPP złoty osłabił się względem euro o ponad 3 grosze.

O tyle wzrośnie rata twojego kredytu hipotecznego

Kolejne podwyżki stóp procentowych spowodowane są rosnącą inflacją, która w kwietniu wyniosła 12,3 proc. i jest najwyższa od 1998 roku. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla osób, które spłacają zobowiązania w złotówkach.

Większość kredytobiorców w Polsce ma raty zależne od stawek WIBOR 3M oraz 6M, które aktualnie wyprzedzają ruchy RPP i są nieco wyższe - WIBOR 3M 6,50 proc., natomiast WIBOR 6M wynosi 6,71 proc.

Na podstawie danych porównywarki finansowej Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jak zmienią się raty kredytów po ostatniej podwyżce stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja. Przedstawiamy, o ile wzrosną raty kredytów. Zobacz nowe wyliczenia!

Stopy procentowe wzrosną w czerwcu?

Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 8 czerwca, Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 100 punktów bazowych. Oznaczałoby to, że stopa referencyjna wynosiłaby już 6,25 proc., a co za tym idzie - wzrosłyby również raty kredytów hipotecznych.

Kilka dni temu prezes NBP, Adam Glapiński, potwierdził, że RPP planuje kolejne podwyżki stóp procentowych. W przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, które zostało opublikowane na portalu "Obserwator Finansowy", Adam Glapiński napisał, że cykl podnoszenia stóp procentowych będzie kontynuowany.

- Jako prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, chcę wyraźnie podkreślić, że nasze zobowiązania konstytucyjne i ustawowe traktujemy bardzo poważnie. Dlatego właśnie w październiku rozpoczęliśmy zdecydowane podwyższanie stóp procentowych, które prawdopodobnie będziemy kontynuować w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży - napisał Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Stawka POLONIA zastąpi WIBOR?

Rząd zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 r. WIBOR zostanie zastąpiony przez inny wskaźnik, który ma być korzystny dla kredytobiorców. Nieoficjalnie mówi się, że oprocentowanie kredytów miałoby być obliczane na podstawie stawki POLONIA. Jest to stawka procentowa, która określa średnie oprocentowanie depozytów międzybankowych na dany dzień.

Wysokość stawki POLONIA wyznaczana jest codziennie przez Narodowy Bank Polski. Obecnie stawka POLONIA wynosi 4,93 proc. (stan na 24 maja) i jest niższa o ponad 1,5 punktu procentowego niż WIBOR 3M oraz 6M. Gdyby rzeczywiście stawka POLONIA zastąpiła WIBOR, oprocentowanie kredytów powinno spaść, co przełoży się na obniżenie rat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo