Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownictwa uczą się już w podstawówce

Ren
- Stan wiedzy społeczeństwa o zasadach udzielania pierwszej pomocy jest niedostateczny - oceniają lekarze ratownictwa. Polski Czerwony Krzyż próbuje to zmienić.

- Stan wiedzy społeczeństwa o zasadach udzielania pierwszej pomocy jest niedostateczny - oceniają lekarze ratownictwa. Polski Czerwony Krzyż próbuje to zmienić.

- Edukację należy rozpocząć od dzieci. Takim programem jest „Ratowniczek”, który adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. W ubiegłym roku prowadziliśmy go w dwóch szkołach. Szkolenie przeszło 50 uczniów - informuje sekretarz Zarządu Rejonowego PCK w Inowrocławiu, Danuta Jasińska.

<!** reklama left>Na jeszcze szerszą skalę takie szkolenia prowadzone są wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w powiecie inowrocławskim. Uczestnicy kursów przebiegających pod hasłem: „Pierwsza pomoc. Życie innych w twoich rękach” przeszli szesnastogodzinne szkolenia zakończone egzaminem.

- Średnio w minionym roku w naszej akcji wzięło udział po 30 uczniów z każdej szkoły. Najpierw młodzież uczestniczyła w wykładach, a później w zajęciach praktycznych z wykorzystaniem fantomu. Każdy kursant otrzymał specjalny pakiet z materiałami opatrunkowymi, a po zdaniu egzaminu zaświadczenie z Certyfikatem Unii Europejskiej. Polski Czerwony Krzyż prowadzi bowiem szkolenia zgodnie z zaleceniami Europejskiego Referencyjnego Centrum Pierwszej Pomocy - podkreśla rozmówczyni.

Na przeprowadzenie szkoleń 40 tysięcy złotych przekazało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.

Młodzież z kujawskich szkół miała okazję zaprezentować zdobyte umiejętności podczas mistrzostw pierwszej pomocy. W konkursie wystartowało 16 młodzieżowych zespołów ratowników. Zwycięska drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza reprezentowała nasz region w podczas mistrzostw okręgowych w Bydgoszczy. To niejedyna inicjatywa, jaką zapoczątkował wśród najmłodszych Polski Czerwony Krzyż. Zajmuje się też promocją zdrowego stylu życia i kształtowania właściwych nawyków higienicznych.

- W szkołach powstały kluby „Wiewiórka” oraz szkolne koła PCK. Obecnie na naszym terenie działa 25 takich kół. Zrzeszają one 179 członków i 540 wolontariuszy. Naszym celem jest wprowadzenie najmłodszych w zagadnienia bezpieczeństwa kształtowanie tolerancji i wrażliwości oraz wprowadzanie właściwych nawyków higienicznych - przekonuje Danuta Jasińska.

Rozpoczęte w minionym roku działania będą teraz kontynuowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!