Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi występuje również u mężczyzn. Jest tak samo groźny, jak u kobiet. Jakie są objawy nowotworu piersi u mężczyzn i jak go leczyć?

Monika Góralska
Monika Góralska
Rak piersi jest niezwykle rzadki u mężczyzn, dlatego niewielu panów wie, że może ich dotyczyć.
Rak piersi jest niezwykle rzadki u mężczyzn, dlatego niewielu panów wie, że może ich dotyczyć. auremar/123rf.com
Nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn może wystąpić rak piersi. Wprawdzie jest on niezwykle rzadki, ale równie groźny jak w przypadku kobiet. Dodatkowo u mężczyzn ten typ nowotworu diagnozuje się zwykle zbyt późno, co daje mniejsze szanse na wyleczenie. Sprawdź, jakie objawy daje rak piersi u mężczyzn, jak go rozpoznać i leczyć.

Spis treści

Objawy raka piersi u mężczyzn

Rak piersi omawiany jest zwykle w kontekście kobiet, dlatego niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może on rozwinąć się również u mężczyzn. U panów zdarza się on niezwykle rzadko, bo dotyczy 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi, więc występuje sto razy rzadziej niż u kobiet. Z tego jednak względu jest on zwykle wykrywany w bardzo zaawansowanym stadium, gdy szanse na wyleczenie są niezmiernie niskie.

Czytaj także: Masz „gęste piersi”? Możesz być bardziej narażona na rozwój raka. Budowa piersi ma znaczenie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Rak piersi zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn rozwija się bardzo podobnie. Panowie jednak, częściej niż panie, ignorują jego objawy nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Wynika to najczęściej z braku świadomości. Mężczyźni zwykle nie zdają sobie sprawy, że rak piersi może ich również dotyczyć.

Zobacz również: To przełom w leczeniu raka piersi. U Polek wykryto nowy gen związany z ryzykiem rozwoju tego nowotworu. Tani test wykryje mutację genu ATRIP

Do najczęstszych objawów raka piersi u mężczyzn należą:

  • guzek – wyczuwalna palcami grudka lub zgrubienie zwykle pojawia się za brodawką lub w górnej części piersi,
  • zmiany na skórze – przebarwienie, wgłębienie, łuszczenie się skóry,
  • deformacja brodawki – wciągnięcie, zaczerwienienie, owrzodzenie,
  • wydzielina z brodawki,
  • ból piersi,
  • świąd skóry,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Rak piersi u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, najczęściej daje przerzuty do wątroby, płuc, kości i mózgu.

Przyczyny i czynniki ryzyka rozwoju raka piersi u mężczyzn

Przyczyny wystąpienia raka piersi u mężczyzn nadal nie są znane. Wśród głównych czynników ryzyka wymienia się natomiast:

  • wiek – częściej chorują mężczyźni po 60. roku życia,
  • obciążenie genetyczne – występowanie nowotworu piersi w rodzinie, mutacje genu BRCA2 (zwiększające również ryzyko rozwoju raka prostaty) czy syndrom Klinefertera (występowanie dodatkowego chromosomu X).

Wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór piersi występuje również u panów chorujących na raka prostaty czy raka jelita grubego.

Istotne dla rozwoju raka piersi u mężczyzn są również zmiany hormonalne. Zbyt niskie stężenie androgenów, a podwyższony poziom estrogenów mogą pojawić się przy zaburzeniach pracy wątroby, przy otyłości lub w czasie przyjmowania leków hormonalnych. Na rozwój raka wpływ mają również choroby jąder, ich usunięcie czy radioterapia. Do innych czynników należą także urazy mechaniczne, praca w wysokiej temperaturze czy występowanie innych nowotworów w przeszłości.

Diagnostyka i leczenie raka piersi u mężczyzn

Najważniejszymi badaniami wykonywanymi w celu zdiagnozowania raka piersi u mężczyzn, tak samo jak u kobiet, jest mammografia lub USG piersi. Badania te panowie mogą wykonywać również profilaktycznie, jeśli występują u nich któreś z wyżej wymienionych czynników ryzyka rozwoju tego typu nowotworu.

Leczenie polega na usunięciu guza często również z mięśniem piersiowym lub węzłami chłonnymi znajdującymi się pod pachą, w zależności od wielkości zmiany i stopnia zaawansowania nowotworu. Raka piersi u mężczyzn leczy się również za pomocą chemioterapii, radioterapii, hormonoterapii lub przeciwciał monoklonalnych.

Mężczyźni powinni regularnie wykonywać mammografię

Lekarze z New York University Langone Medical Center na łamach czasopisma „Radiology” opublikowali apel, aby mężczyźni, zwłaszcza znajdujący się w grupie ryzyka rozwoju raka piersi, wykonywali profilaktyczną mammografię, która pozwoliłaby na wczesne wykrycie raka, jeszcze przed objęciem przez niego węzłów chłonnych lub przerzutami do innych narządów. Badanie pozwoliłoby na zdiagnozowanie i wyleczenie choroby w jej wczesnym stadium, ponieważ rak piersi u mężczyzn zwykle wykrywany jest za późno i wśród 2,6 tys. chorujących na niego rocznie w Stanach Zjednoczonych mężczyzn, 500 z nich umiera (według danych American Society of Clinical Oncology). Świadomość i badania profilaktyczne pozwoliłyby na uniknięcie takiego scenariusza i wyleczenie choroby.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi ...

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rak piersi występuje również u mężczyzn. Jest tak samo groźny, jak u kobiet. Jakie są objawy nowotworu piersi u mężczyzn i jak go leczyć? - Strona Zdrowia