Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Bruski o rankingu Rzeczpospolitej

Sławomir Bobbe
W dorocznym rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” Bydgoszcz zebrała pochlebne opinie, ale było też sporo zastrzeżeń dotyczących sytuacji finansowej miasta, a zwłaszcza jego zadłużenia.

W dorocznym rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” Bydgoszcz zebrała pochlebne opinie, ale było też sporo zastrzeżeń dotyczących sytuacji finansowej miasta, a zwłaszcza jego zadłużenia.

  • Szóste miejsce wśród miast na prawach powiatu w rankingu dofinansowania unijnego i awans z 43. miejsca. Skąd taka dynamika wzrostu, czy jest szansa utrzymania tak wysokiej pozycji za rok?<!** reklama>

Metodologia rankingu ma charakter zdania wyrwanego z kontekstu. Patrząc na dofinansowanie unijne jako kryterium i wyodrębnianie jednego roku jest chybione, ponieważ mówimy o procesach wieloletnich. Główne środki unijne były kierowane na inwestycje. Płatności w danym roku wynikają z harmonogramu realizacji projektów oraz z terminów weryfikowania dokumentów przez instytucję zarządzającą, wreszcie z przekazanych przez Unię środków. Ocena rankingowa roku, w którym przypadają rozliczenia tych inwestycji w oczywisty sposób skutkuje wyższym miejscem w zestawieniu, nie można jednak wyciągać z tego jednoznacznych wniosków, ponieważ, na przykład, gdyby jakaś płatność nie została zrealizowana 31 grudnia, a 1 stycznia następnego roku, pozycja w rankingu byłaby już niższa. Z punktu widzenia sytuacji miasta zupełnie nic by się nie zmieniło, a dla rankingu miałoby to już kluczowe znaczenie.

  • Wśród 45 pierwszych miast w rankingu w Bydgoszczy mamy najniższy dochód na osobę (3689 zł). Z czego to wynika, jak można poprawić ten wskaźnik?

Głównymi źródłami dochodu miasta są subwencje i dotacje państwowe, podatki oraz odpisy od podatków dochodowych. Wskaźnik dochodu na osobę wynika w głównej mierze z zasobności mieszkańców i podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta. Tylko poprzez poprawę sytuacji finansowej mieszkańców i firm dochody te można zwiększyć, to najlepszy sposób na poprawę tego wskaźnika, stąd tak ważne są inwestycje w nowe miejsca pracy i inwestycje je generujące.

W rankingu dominują duże miasta - zwłaszcza gospodarze euro - nad mniejszymi. Czy te różnice będą się pogłębiać i czy jest szansa na doścignięcie liderów rankingu w przyszłych latach?

To inwestycje rozwijają miasta, przy czym część z nich to inwestycje finansowane z budżetu miasta, a część pochodzi z innych źródeł - prywatnych i państwowych. Miasta gospodarze Euro 2012 były, oprócz inwestycji własnych, beneficjentami środków państwowych. To olbrzymi krajowy program inwestycyjny i znaczący zastrzyk finansowy dla grupy czterech miejskich ośrodków. Bez takiego wsparcia żaden z nich nie udźwignąłby przygotowania infrastruktury. Liczę, że teraz przyjdzie czas na większe wsparcie przez rząd dla pozostałych miast, w tym Bydgoszczy.

  • Wśród 150 największych inwestycji samorządowych w Polsce trzy pochodzą z Bydgoszczy (wszystkie dotyczą transportu). Czy to naturalne, że samorządy najwięcej publicznych pieniędzy lokują w drogi, a nie na przykład w ochronę zdrowia, kulturę czy sport?

Każdy samorząd decyduje o tym, które inwestycje uznaje za priorytetowe. W przypadku Bydgoszczy spojrzenie na jeden rok znowu nie daje pełnego obrazu. Niemniej, jeżeli za przykład uznać realizację potrzeb Bydgoszczy w zakresie szpitalnictwa, plasujemy się w czołówce krajowej. Tu problemem nie jest infrastruktura, a na przykład wyposażenie i ilość środków na świadczenia medyczne. To, czym dany samorząd się głównie zajmuje, jest zdeterminowane potrzebami, ale i w dużej części szansą na pozyskanie wsparcia unijnego. Logiczne jest przecież dążenie do uzupełniania infrastruktury w obszarach, gdzie szansa na pozyskanie środków jest realna.

  • Czy tego typu rankingi, jakie prowadzi „Rzeczpospolita”, ale także „Newsweek” czy wydawnictwa branżowe, mają odzwierciedlenie w faktycznej kondycji miast i samorządów?

Ranking rankingowi nie jest równy, wszystko zależy od metodologii. Te zestawienia, które uwzględniają specyfikę badanych procesów, mogą być dla samorządów źródłem wiedzy i powinny być inspiracją do określenia kierunku działań. Źle skonstruowany ranking niekiedy może wręcz zaszkodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera