Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami wielka majówka

Maria Warda
Imprezy rozpoczynać się będą w samo południe, ale najatrakcyjniej zapowiadają się noce, podczas których z mgieł jeziora wynurzy się duch „Diabła Weneckiego”.

Imprezy rozpoczynać się będą w samo południe, ale najatrakcyjniej zapowiadają się noce, podczas których z mgieł jeziora wynurzy się duch „Diabła Weneckiego”.

Ponad 180 rycerzy, łuczników, rzemieślników i tancerzy weźmie udział w „Plebejsko-rycerskiej majówce weneckiej”. - Będzie to prawdopodobnie największa tego typu impreza w kraju - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, któremu podlega także Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Zabawy i turnieje, podczas których niejeden koń się potknie i niejeden rycerz straci życie, odbywać się będą 1 i 2 maja od godz. 12 do późnej nocy. Zakończenie imprezy połączone z wręczeniem nagród zaplanowano na 3 maja na o godz. 14. Warto się tam wybrać, bo atrakcji nie zabraknie. Każdy, kto przyjedzie do Wenecji będzie mógł wziąć udział w słowiańskich zrękowinach i ślubie, odbyć spacer po... rozżarzonych węglach, posmakować kapuścianej zupy przygotowanej według XV-wiecznej receptury i wędzonej ryby. Przewidziana jest także średniowieczna nauka zawodu garncarza, hafciarstwa i krawiectwa, z wykorzystaniem narzędzi z epoki.

<!** reklama>- Oprócz konkursów przygotowano takie atrakcje jak: mecz piłki rycerskiej, tańce folkowe oraz tradycyjny już „Rycerski bieg do TOI-TOI-a”, który odbędzie się 2 maja - informuje Michał Woźniak. - W poniedziałek, 3 maja impreza rozpocznie się „Chłopską bojówką w samo południe”.

W programie przewidziano również wiele konkursów dla pań, w tym „Bieg dam z przeszkodami”. Nie zabraknie też budzących grozę wieczornych przedstawień pt. „Diabeł Wenecki”. Aby skosztować wszystkich miłych ciału i duszy rozkoszy, należy dysponować małym trzosikiem.

- Na imprezie pod zamkiem Weneckim bawiłem się w ubiegłym roku - mówi Jerzy Kapturczak ze Żnina. - Było wspaniale, dlatego w tym roku mam zamiar przez trzy dni koczować w namiocie, gdzieś na łące przy jeziorze otaczającym zamek. Oby tylko pogoda dopisała.

Stefan Czarnecki zaprasza natomiast 1 maja na Zlot Pałuckiego Oddziału PTTK, który odbywać się będzie na terenie campingu przy ul. Szkolnej 16. Organizatorem imprezy jest Pałucki Oddział PTTK w Żninie, a współfinansują ją burmistrz Żnina i Starostwo Powiatowe. - Naszym celem jest pogłębianie wiedzy na temat historii Żnina, pokazywanie piękna Ziemi Pałuckiej i jej promocja oraz popularyzacja aktywnego wypoczynku - podkreśla Stefan Czarnecki, zastępca kierownika zlotu, którym jest Włodzimierz Sulecki. W zorganizowanie spotkania zaangażowali się także Ryszard Ludkiewicz, drugi z-ca kierownika, Zofia Dobaczewska, Anna Ludkiewicz i Urszula Nowicka. Jedną z atrakcji będzie przemarsz drużyn po grodzie Śniadeckich oraz rozwiązywanie zagadek w ramach konkursu „Historia Żnina zapisana w tablicach”.

Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu, proszone są o kontakt pod nr tel. 52-302-07-02 lub 52-202-01-13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!