Przed nami druga odsłona największego sportowego wydarzenia Olimpiad Specjalnych Polska!

Materiał informacyjny OLIMPIADY SPECJALNE POLSKA
Udostępnij:
XII Ogólnopolskie Letnie Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 zagościły w Bydgoszczy

W Bydgoszczy od 20 do 22 maja br. będą rywalizować sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju - reprezentanci trzech dyscyplin: tenisa, gimnastyki i wrotkarstwa. Złote medale mogą otworzyć zawodnikom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. Zawody rozgrywane są na kortach i sali gimnastycznej CWKS Zawisza oraz w hali Torbyd.

Patronat Honorowy nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
- Zawdzięczamy Wam wszystkim wyjątkowe i emocjonujące przeżycia. Podziwiamy Was za to, jak godnie stajecie do pojedynków i jak bardzo poważnie traktujecie egzamin, który macie zdać z nabytych umiejętności sportowych. Bardzo gorąco Was pozdrawiam, życząc powodzenia oraz tego, by nadchodzące miesiące Igrzysk przyniosły wiele niezapomnianych chwil i stały się dla Was wszystkich świętem. Czerpcie pełnymi garściami radość z bycia razem i zawsze dobrze czujcie się w Waszej wyjątkowej społeczności – napisała w specjalnym liście do zawodników Agata Kornhauser-Duda.

Zawody w Bydgoszczy są drugą z pięciu części tegorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja). Jeszcze w tym miesiącu zmagania przeniosą się do Poznania (28-30 maja). Czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk rozegra się od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców, rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych – obok gimnastyki, wrotkarstwa i tenisa, także w pływaniu, bocce, kolarstwie, judo, piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce, koszykówce i badmintonie oraz w programie Młodzi Sportowcy. Spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.

Olimpiady Specjalne Polska zwracają uwagę, że igrzyska są nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym projektem społecznym.

- W sferze społecznej duży nacisk kładzie się na promowanie różnorodności i programy włączające. Olimpiady Specjalne, już od lat sześćdziesiątych propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym różnorodność i inkluzję, Ta idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania “#GrajmyRazem” która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawodników, trenerów i organizatorów wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy pokazują całemu społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami wzbogacają nasze życie.

- Wspaniała idea, szczytne cele i z niczym nieporównywalna atmosfera zawodów Olimpiad Specjalnych powoduje, że ludzie stają się sobie bliżsi, zapominają o różnicy wieku, wykształcenia i rolach społecznych pełnionych na co dzień. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami!
Bo kiedy pomagamy innym, tak naprawdę pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas. Kochani Jesteście wielcy! Każda minuta Waszego prywatnego czasu jest dla nas skarbem! Dziękujemy, że dzielicie się Waszym życiem z nami, z Olimpiadami Specjalnymi – powiedziała Alina Apryas, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego II części Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022.

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny i zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Właśnie w przyszłym roku w czerwcu czeka nas największe sportowe wydarzenie czterolecia, gdy w Berlinie do rywalizacji stanie ponad 7000 zawodników z całego świata. Wśród nich na pewno nie zabraknie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – wszyscy jej członkowie już zaczęli swoją drogę, zwyciężając w zawodach regionalnych, wielu z nich medalem zdobytym w Bydgoszczy zrobi kolejny krok ku światowym arenom.
Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, 2022 – Bydgoszcz odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sponsorami i partnerami Igrzysk są także Tauron Polska Energia, Huawei, Oshee, Levann, P&G, Marriott Warsaw i Champions Bar

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska - Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko 200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.

Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann.

Więcej informacji o Olimpiadach Specjalnych Polska znaleźć można na naszych profilach w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne
https://twitter.com/OlimpiadySpec
https://www.instagram.com/olimpiadyspecjalnepolska/

Informacja prasowa dostępna jest w press room’ie Olimpiad Specjalnych Polska: http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room
oraz w biurze prasowym Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito: https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska

Dodatkowych informacji udzielają:
Damian Kuraś, +48 518 930 103, d.kuras@olimpiadyspecjalne.pl
Przemysław Śmiałkowski, +48 518 930 104, p.smialkowski@olimpiadyspecjalne.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie