Pracujący emeryci i renciści muszą skrzętnie liczyć

Redakcja
Jesteś emerytem lub rencistą i zacząłeś zarabiać - pamiętaj, że nie możesz korzystać z dwóch źródeł dochodu bez ograniczeń.

Jesteś emerytem lub rencistą i zacząłeś zarabiać - pamiętaj, że nie możesz korzystać z dwóch źródeł dochodu bez ograniczeń.

Podejmując zatrudnienie, rozpoczynając służbę lub prowadzenie własnej firmy albo wykonując inną pracę zarobkową koniecznie trzeba zawiadomić o tym ZUS. Po upływie roku kalendarzowego należy powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z wyżej wymienionych źródeł.

Może być oświadczenie

Informację o przychodach za dany rok kalendarzowy w formie zaświadczenia od pracodawcy lub własnego oświadczenia emeryt lub rencista powinien dostarczyć bądź przesłać do ZUS do 28 lutego następnego roku.

<!** reklama left>Przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę ma wpływ na wysokość przyznanego świadczenia, bowiem w zależności od wysokości tego przychodu emerytura lub renta może ulec zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu np. emerytura kobiety, która ukończyła wiek 60 lat i mężczyzny, który ukończył 65 lat albo emerytura lub renta osoby osiągającej honoraria z tytułu działalności twórczej i artystycznej.

Zmniejsza albo zawiesza

Na zmniejszenie wysokości emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba wpływa przychód w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Wysokość tego zmniejszenia uzależniona jest od kwoty osiąganego przychodu.

Natomiast osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu także bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, gdy emeryt bez rozwiązania stosunku pracy kontynuuje zatrudnienie u pracodawcy, na rzecz, którego wykonywał pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Przepis ten dotyczy wyłącznie osób pobierających emeryturę (w tym również emerytów, którzy ukończyli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zawieszenie prawa do emerytury z powodu nierozwiązania z pracodawcą stosunku pracy dotyczy wszystkich emerytur, niezależnie od daty ich przyznania.

Nie tylko pobory

Przy ustalaniu wysokości przychodu, mającego wpływ na wysokość świadczenia, uwzględnia się nie tylko przychody z tytułu zatrudnienia, służby, prowadzenia własnej firmy lub innej pracy zarobkowej, a także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego oraz wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby wypłacone na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Natomiast nie wlicza się przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nieobjętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznym np. darowizn i zapomóg, umowy o dzieło, praw autorskich i patentowych, wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba, że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie