Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą bez języka 2020. Gdzie szukać pracy za granicą bez znajomości języka? Oferty pracy za granicą bez języka

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Oferty pracy za granicą bez znajomości języka dotyczą najczęściej prostych prac, przede wszystkim fizycznych.
Oferty pracy za granicą bez znajomości języka dotyczą najczęściej prostych prac, przede wszystkim fizycznych. 123RF
Praca za granicą bez języka? Dla niektórych to zbyt wielkie ryzyko, jednak ci którzy je podejmują - zwykle nie żałują. Oferty pracy za granicą czekają na Polaków - a wielu pracodawców nie oczekuje od swoich pracowników znajomości miejscowego języka.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej otworzył się dla Polaków szeroki wspólnotowy rynek pracy. Oferty płyną szerokim strumieniem nie tylko z krajów UE, ale również Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli na przykład z Norwegii). Jeszcze niedawno wyjazd za granicę i praca za granicą bez języka niosła ze sobą ogromne ryzyko i koszty. Teraz, gdy granice zostały otwarte, a do niemal każdego unijnego kraju można dolecieć płacąc za bilet lotniczy kilkaset złotych, to ryzyko jest dużo mniejsze - w razie niepowodzenia zawsze można szybko wrócić do Polski.

Gdzie szukać pracy za granicą bez znajomości języka?

Osoby, które nie chcą opuszczać na stałe kraju, a szukają możliwości dorobienia mają obecnie ogromne możliwości – praca sezonowa za granicą czeka. Ofert nie brakuje, a najwięcej z nich pochodzi z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Norwegii, a także Francji, Szwecji i Danii. Sporo ogłoszeń dotyczy prac w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, na farmach, przetwórstwie owoców i warzyw, a także w logistyce, w magazynach i fabrykach. Łączy je jedno - to praca za granicą bez konieczności znajomości języka. Jak można ją wykonywać, nie mogąc się porozumieć? Praktyka wygląda tak, że np. w firmach budowlanych jeden z brygadierów, a czasem szef mniejszej firmy jest po prostu Polakiem. Zleca zadania, wskazuje sposób wykonania i na siebie bierze rozmowy i negocjacje z klientami. Ich uwagi przekazuje pracownikom a ci mają po prostu wykonywać zadania. Z kolei na farmach czy w magazynach działają polscy brygadziści, ewentualnie nad wszystkim czuwają polscy koordynatorzy, którzy prowadzą szkolenia BHP, kursy stanowiskowe i pośredniczą w ewentualnych rozmowach z pracodawcą.

Do jakiego kraju planujesz wyjechać do pracy za granicę?  Takie pytanie zadał Polakom planującym emigrację Instytut Badawczy Randstad. Większość ankietowanych jako kierunek wyjazdu za granicę wskazało państwa Unii Europejskiej. Jednak wśród odpowiedzi pojawiło się kilka egzotycznych krajów.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Nie ma jednak co ukrywać, że bez znajomości języka oferty pracy za granicą będą mocno ograniczone, a płace, choć jak na polskie warunki wysokie, w stosunku do tych, które można otrzymać znając język i posiadając kwalifikacje, będą niskie. Dlatego będąc na miejscu warto uczyć się języka i się z nim osłuchiwać. Dość szybko okaże się, że spora część kierowników niższego i średniego szczebla również zaczynała od najtrudniejszych (i zwykle najgorzej płatnych zajęć), które nie wymagały nawet podstawowej znajomości języka. Ale po jego opanowaniu okazało się, że można wykorzystać ich umiejętności i kwalifikacje, które pozwalają im zarabiać lepiej i zajmować wyższe miejsce w firmowej hierarchii.

Agencja pracy za granicą czy samodzielne poszukiwanie zatrudnienia?

Praca za granicą bez języka choć czeka, to będzie nieosiągalna dla kogoś, kto nie potrafi porozumieć się w języku, w którym wystawiona została oferta zatrudnienia. I to jednak nie stanowi większego problemu - od czego są agencje pracy za granicą? Legalnych pośredników nie brakuje (można ich sprawdzić w KRAZ - Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia). To agencje pracy biorą na siebie (i rzecz jasna pobierają za to prowizję, najczęściej od pracodawcy, nie pracownika) przygotowanie umów, zorganizowanie transportu i przygotowanie wszystkich formalności niezbędnych do podjęcia pracy za granicą.

Warto przeczytać:

Za pośrednictwem agencji pracy za granicą można zostać chociażby magazynierem w Szwecji. Wymagania? Dobra kondycja fizyczna, rzetelność, umiejętność liczenia w pamięci. Zadania? Pakowanie towarów, naklejanie metek i etykiet na towary. Płaca to 130 koron szwedzkich brutto na godzinę, czyli około 53 złote brutto. Niemal 13 euro na godzinę - to oczywiście również praca za granicą bez znajomości języka - zarobić można przygotowując kanapki dla jednej z niemieckich firm.

Pracodawca nie tylko zapewnia bezpłatne zakwaterowanie, umowę, ubezpieczenie, ale również szkolenia oraz udział w kursie językowym. Po jego ukończeniu możliwy jest awans w strukturach firmy. 1600 euro netto miesięcznie zarobić można we Francji przy dojeniu krów. Praca dojarza polega na dojeniu krów przy pomocy dojarek, dbanie o dobrostan zwierząt (pojenie ich, sprzątanie, karmienie) oraz wykonywaniu innych prac na farmie. Pracodawca oferuje francuską umowę tymczasową, premie i darmowe zakwaterowanie. Praca bez znajomości język jest możliwa, bo to zajęcia nie tylko proste, ale odbywające się również pod opieką polskiego koordynatora, do którego można zwrócić się z ewentualnymi problemami.

Praca za granicą bez języka – jakich zawodów dotyczy?

Szybki przegląd ofert pracy za granicą bez znajomości języka pokazuje, że dotyczą jedynie prostych prac, najczęściej fizycznych. Wszędzie tam, gdzie obowiązki zawodowe zakładają interakcję z innymi pracownikami lub klientami znajomość języka jest nieodzowna. Nie musi być to nawet język kraju w którym się przebywa. Szwedzi, Norwegowie czy Duńczycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich mowa jest niezwykle trudna dla osób, które mają z nią styczność po raz pierwszy i musi upłynąć wiele miesięcy, zanim nawet podstawowe zwroty zostaną opanowane. Tyle, że w krajach skandynawskich niemal każdy zna przynajmniej dwa języki – ojczysty i angielski. To oznacza, że chociażby minimalna znajomość języka angielskiego – a ten od wielu lat nauczany jest w Polsce od pierwszych klas szkół podstawowych – pozwala na komunikację w podstawowym zakresie.

Zasiłek dla bezrobotnych stanowi formę zabezpieczenia w sytuacji utraty pracy. Nie każdy jednak może go uzyskać. Chociaż w niektórych krajach opłacanie ubezpieczenia od bezrobocia jest obowiązkowe, to w większości europejskich państw ochronę nabywa się dopiero po pewnym okresie zatrudnienia. Sprawdziliśmy, jak wyglądają przepisy regulujące prawo do zasiłku w popularnych wśród Polaków krajach.

Zasiłek dla bezrobotnych za granicą. Po jakim czasie pracy n...

Praca sezonowa za granicą bez znajomości języka

Oferty pracy za granicą najczęściej dotyczą pracy sezonowej. Zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych robotników jest ogromne i choć unijny rynek zasilają także pracownicy sezonowi z Rumunii czy Bułgarii, to i dla Polaków jest sporo miejsca. Praca sezonowa za granicą zaczyna się już w okolicach marca, kiedy przygotowywane są zbiory szparagów. Pod szklarniami praca wre niemal cały rok, jednak sezon kończy się wraz z końcem zbiorów jabłek w sadach.

Stawki za godzinę pracy są różne, choć zwykle oscylują w okolicach 10 euro za godzinę. Propozycje zatrudnienia różnią się jednak ofertami zakwaterowania (darmowego bądź płatnego), a także wyżywienia (niekiedy pracodawca oferuje posiłki na miejscu). Wbrew pozorom to dość istotna informacja mająca wpływ na atrakcyjność oferty. Wszystko przez to, że koszty wyżywienia i zakwaterowania stanowią pokaźny procent wydatków pracowników sezonowych. Im mniej za nie zapłacą, tym więcej są w stanie oszczędzić albo przywieźć do kraju.

Praca za granicą bez języka dla par

Kryzys na europejskim rynku pracy, spowodowany z jednej strony demografią (coraz więcej emerytów, coraz mniej osób w wieku produkcyjnym), z drugiej z dynamicznym rozwojem gospodarki sprawia, że państwa unijne wciąż potrzebują nowych pracowników. Pracodawcy oferujący pracę za granicą doskonale wiedzą, że jednym z głównych czynników powodujących opór przed wyjazdem do pracy za granicę jest konieczność pozostawienia rodziny czy partnera w kraju. Dlatego wiele ofert pracy sezonowej za granicą przygotowanych jest tak, by ten problem rozwiązać.

Oferta pracy dla par za granicą sprawia, że można wyjechać „na saksy” nie zostawiając drugiej połówki w domu. Tego typu oferty zatrudnienia, także dla osób bez znajomości języka, zawierają często w pakiecie propozycję darmowego zakwaterowania. W ten sposób pracodawca zyskuje dwóch pracowników i zwiększa szansę, że zostaną u niego nie tylko na sezon, ale i dłużej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca za granicą bez języka 2020. Gdzie szukać pracy za granicą bez znajomości języka? Oferty pracy za granicą bez języka - Strefa Biznesu