Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Modusie! Straty wyniosły milion złotych [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 5 STYCZNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 5 stycznia w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 5 stycznia w Bydgoszczy. Archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 5 stycznia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 5.01 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 5 STYCZNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

5 stycznia 1401 roku wydana została bulla papieża Bonifacego IX skierowana do karmelitów bydgoskich, w której znalazła się wzmianka o położeniu klasztoru „poza murami miasta”, co przyjęło się uważać za świadectwo istnienia w tych czasach murów obronnych wokół miasta, choć wokół tej kwestii historycy mają różne zdania. W bulli miasto zostało nazwane po łacinie „Bromburg”.

5 stycznia 1814 roku miała miejsce druga już w Bydgoszczy uroczystość żałobna, tym razem w kościele pojezuickim pw. Św. Krzyża na Starym Rynku dla uczczenia pamięci księcia Józefa Poniatowskiego, który poniósł śmierć pod Lipskiem.

5 stycznia 1919 roku w Bydgoszczy powstała tajna organizacja niepodległościowa pn. Pływacy, która działała pod przykrywką sportowej sekcji pływackiej bydgoskiego Sokoła. Celem działalności było przygotowanie zbrojnego powstania przeciwko zaborcy.

5 stycznia 1922 roku bydgoska policja aresztowała na gorącym uczynku dwie kobiety, które systematycznie okradały bydgoską farę. Złodziejki wpadły na gorącym uczynku po tym, jak rozbiły skarbonkę umieszczoną obok groty, a także wyniosły skrzynkę ustawioną przy żłóbku, którą – po opróżnieniu – wrzuciły do Brdy.

5 stycznia 1928 roku woda w Brdzie osiągnęła tak wysoki poziom na skutek odwilży po opadach śniegu, że jej stan zagroził przerwaniu grobli przy ul. Tamka i w konsekwencji zalaniem centrum miasta. Sytuację udało się opanować dzięki szybkiej akcji z udziałem wojska. Po tym zdarzeniu dyskutowano nad zasypaniem w przyszłości Młynówki i likwidacją tzw. Wenecji Bydgoskiej.

5 stycznia 1962 roku w lokalu Parnasik przy obecnej ul. 19 Marca 1981 r. wyproszony z powodu awanturowania się 20-letni bydgoszczanin zemścił się za to, wrzucając do środka pojemnik z gazem łzawiącym, co spowodowało panikę i opuszczenie lokalu przez wszystkich gości.

5 stycznia 1964 roku w sali wystaw artystycznych w Pomorskim Domu Sztuki otwarto wystawę 113 projektów zgłoszonych na konkurs pomnika Walki i Męczeństwa, który miał stanąć na Starym Rynku w Bydgoszczy.

5 stycznia 1966 roku w bydgoskich sklepach pojawiły się pierwsze butelki nowego napoju „Polo-cockta” produkowanego przez Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Bydgoszczy. Miał on imitować popularną już wówczas na świecie colę, w Polsce niedostępną. Rozlewano go do butelek o pojemności 0,25 l. Surowce do produkcji „Polo-cockty” sprowadzano z Jugosławii. Napój cieszył się powodzeniem do czasu pojawienia się prawdziwej coli w 1972 roku.

5 stycznia 1972 roku przy ulicy Sułkowskiego na osiedlu Leśnym oddano do użytku hotel Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

5 stycznia 1973 roku w nocy po południowej stronie miasta pojawiła się wielka łuna. Jej powodem był pożar w Zakładach Odzieżowych „Modus”, w baraku – magazynie, gdzie przechowywano opakowania. Przyczyną był niewyłączony piecyk do ogrzewania. Pożar został opanowany po około godzinnej akcji straży. Straty oszacowano na ok. milion złotych.

5 stycznia 1982 roku wojewoda bydgoski Bogdan Królewski wydał zgodę na wznowienie działalności Państwowej Opery, nieczynnej, jak wszystkie instytucje kulturalne, od wprowadzenia stanu wojennego. Na początek wystawiono baśń „Piotruś i wilk”. Następnego dnia wznowił działalność Teatr Polski, a kolejnego – Teatr Kameralny. W każdym przypadku prezentowane były – na wszelki wypadek - tylko sztuki dla dzieci.

Zwiedzając Polskę można spotkać się z nazwami miejscowości, których nazwy wywołują zdziwienie, śmiech, a nawet wstyd. Zresztą nic dziwnego. Przygotowaliśmy dla was galerię ze zboczonymi nazwami wsi i miejscowości w naszym kraju. Te nazwy rozbawią was do łez!

"Zboczone" nazwy polskich miejscowości. Te miejsca naprawdę ...

5 stycznia 1988 roku kilkudziesięciu pracowników Zakładów Rowerowych „Romet” zatruło się w miejscowej stołówce po zjedzeniu ozorów w zupie. 30 osób trafiło do szpitala.

5 stycznia 1989 roku o godz. 5.35 rano doszło na skrzyżowaniu ul. Czerwonej Armii i Królowej Jadwigi do zderzenia autokaru z tramwajem. Rannych zostało 14 osób, straty okazały się być znaczne. Od tej pory sygnalizacja świetlna na tym skrzyżowaniu, działająca dotąd od godz. 6 rano, „pracowała” już od piątej.

5 stycznia 1994 roku władze Bydgoszczy poinformowały o przeniesieniu festiwalu filmowego Camerimage z Torunia do Bydgoszczy. Trzecia edycja festiwalu miała odbyć się w naszym mieście na przełomie listopada i grudnia 1995 roku. Potem jednak organizatorzy z pomysłu się wycofali. Festiwal „wylądował” w Bydgoszczy dopiero w 2010 roku.

5 stycznia 1995 roku w hali Zawiszy odbyła się pokazowa walka bokserska, w której spotkali się dwukrotny mistrz olimpijski Jerzy Kulej oraz wokalista Wałów Jagiellońskich, Grzegorz Bukała.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pożar w Modusie! Straty wyniosły milion złotych [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 5 STYCZNIA] - Express Bydgoski