Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar ratusza na Starym Rynku w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE NA 26 WRZEŚNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 26 września w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 26 września w Bydgoszczy. Narodowe Archiwum Cyfrowe/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 26 września. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 26.09 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 26 WRZEŚNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

26 września 1708 roku miał miejsce pożar ratusza na rynku w Bydgoszczy. Ogień był tak wielki, że zagrażał również gmachowi kolegium i kościołowi jezuitów, jednak dzięki pomocy chłopów z podbydgoskich Prądów ogień ugaszono w miarę szybko.

26 września 1903 roku w Bydgoszczy zmarł Franz Blumwe, właściciel i dyrektor fabryki traków i maszyn do obróbki drewna zlokalizowanej na rogu ulic Nakielskiej i Stawowej, znany ze swojej działalności społecznej i filantropijnej. W latach 1896-97 wybudował okazały dom przy ul. Gdańskiej 58 (tzw. pałacyk Blumwego), gdzie dziś mieści się siedziba radia PiK. Na szczycie willi umieszczona jest urna z prochami Carla Blumwego, ojca Franza. Po I wojnie na bazie fabryki powstała Fabryka Obrabiarek do Drewna, istniejąca do dziś.

Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia. Na następnych stronach porównujemy znane miejsca w Bydgoszczy na dwóch fotografiach, które często dzieli ponad sto lat. ➤ Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii NA NASTĘPNYCH STRONACH.Na zdjęciu: To  porównanie  dwóch  zdjęć  najstarszych  bydgoszczan  z  pewnością  napełnia smutkiem. Nieistniejący, bo  zniszczony przez okupantów w czasie  ii wojny budynek zwany „szałasem” Bydgoskiego  towarzystwa  Wioślarskiego nie został nigdy odbudowany.  Nie było takiej potrzeby. Klub uzyskał  bowiem w użytkowanie „wypasiony”  obiekt po drugiej stronie rzeki w spuściźnie  po  niemieckim  „frithjofie”. Dziś  BTW  mieści  się  w  budynku  za  trasą Uniwersytecką, tam zaś, gdzie  przed II wojną był obiekt tętniący życiem,  gdzie  znajdowało  się  miejsce wielu  pamiętnych  spotkań,  zebrań  i uroczystości jest cicho i pusto. Zapewne niewielu spacerowiczów wie,  co tu kiedyś było...  Zobacz wideo:11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Bydgoszcz na starych i nowych zdjęciach. Zobaczcie, jak się ...

26 września 1931 roku w Teatrze Miejskim w sztuce Adama Grzymały-Siedleckiego „Pani ministrowa” rozpoczęła swoje trzydniowe występy w Bydgoszczy popularna polska aktorka, Mieczysława Ćwiklińska. Na wszystkich spektaklach sala była wypełniona po brzegi.

26 września 1979 roku w Domu Kultury „Orion” na Błoniu odbył się pierwszy seans w nowo otwartym kinie kawiarnianym „Komedia”. Na początek wyświetlono francuski film „Skrzydełko czy nóżka?”. Placówka funkcjonowała tylko jeden sezon.

26 września 1997 roku w Regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarty został oddział chirurgii jednego dnia. Operowani tam pacjenci mieli wracać do domów już kilka godzin po zabiegu.

26 września 2006 roku w „Park Hotelu” przy ul. Wrocławskiej otwarto Muzeum Wolności i Solidarności, którego pomysłodawcami byli Sebastian Malinowski i Adam Gajewski.

26 września 2007 roku tytuł honorowego obywatel Bydgoszczy odebrał podczas sesji Rady Miasta Rajmund Kuczma, pasjonat historii Bydgoszczy, pochodzący z Nakła były długoletni dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Zobacz:
SPOD EKRANU. Coś dla fanów mocnego żartu: Spod ekranu - recenzja filmu "Juliusz".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!