Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poślizg na murze w Toruniu. Kiedy skończą się problemy z budową Teatru Muzycznego?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Średniowieczny mur będzie eksponowany we wnętrzu Teatru Muzycznego
Średniowieczny mur będzie eksponowany we wnętrzu Teatru Muzycznego Grzegorz Olkowski
Nie na wiosnę tego roku, ale najszybciej w roku 2025 ma być gotowy budynek Teatru Muzycznego w Toruniu, planowany w miejscu dawnego kinoteatru Grunwald. Powstać musi trzeci już projekt tego obiektu, uwzględniający odkryty tu średniowieczny mur.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

Budowa Teatru Muzycznego przy ulicy Warszawskiej to inwestycja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Trwa już prawie cztery lata, a końca jej nie widać.

Teatr Muzyczny: projekty były już dwa, będzie trzeci

Inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku od burzenia większej części budynku po kinoteatrze Grunwald. Zgodnie z zaleceniami miejskiego konserwatora zabytków wykorzystane miały być jego fundamenty i ściany. Okazało się jednak, że jest to niemożliwe w przypadku wschodniej fasady. Ze względu na swój stan też musiała być wyburzona. W efekcie musiał powstać nowy projekt całego budynku. Prace zostały wstrzymane w roku 2020. Wznowiono je po roku. W maju 2022 roku prace znów zostały wstrzymane. Powodem było odkrycie na budowie średniowiecznego, zewnętrznego muru fosy nowomiejskiej.

Polecamy

Wojewódzki konserwator zabytków zlecił dokładne badania XIII-wiecznego reliktu. Niedawno zostały zakończone.

- Mur został odkryty na całym fragmencie znajdującym się w miejscu budowy Teatru Muzycznego - wyjaśnia Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Staraliśmy się dotrzeć także do jego podstawy, ale nie udało się, bo pojawiła się woda. Mur jest świetnie zachowany. Pięknie prezentuje się całe jego zewnętrzne lico. Trochę uszkodzona jest korona muru. To efekt przedwojennych prac w tym miejscu, gdy stawiano budynek Domu Żołnierza. Tak zachowany mur, mający 20 metrów długości, będzie eksponowany w obiekcie Teatru Muzycznego.

Tak w obiektywie naszego fotoreportera wyglądały kujawsko-pomorskie derby w koszykówce. Więcej reporterskich kadrów na kolejnych stronach i na naszym koncie na Instagramie >>>>>

TOP 15. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów "Nowości" na Instag...

O decyzji w sprawie wyeksponowania muru wojewódzki konserwator zabytków rozmawiał z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim. Marszałek miał być zachwycony wizją takiej prezentacji. Konserwator zapewnia, że przekazał do służb marszałkowskich swoje wytyczne dotyczące muru. To ważne dla inwestora, czyli Teatru Muzycznego, który obecnie swoją siedzibę ma w odrestaurowanym niedawno Pałacu Dąmbskich przy ulicy Żeglarskiej. Ze względu na ekspozycję muru powstać musi kolejny, trzeci już projekt budynku przy ulicy Warszawskiej.

Nowy projekt teatru: mur znajdzie się w foyer

Wykonawca trzeciego już projektu budynku Teatru Muzycznego przy Warszawskiej zostanie wyłoniony w przetargu.

- Liczę, że szybko uda nam się przebrnąć przez te procedury. Dobrze byłoby jeszcze w tym roku wznowić budowę. Mur znajdzie się na poziomie -1. Można założyć, że zostanie wyeksponowany w foyer teatru - mówi Anna Wołek, dyrektor Teatru Muzycznego.

Polecamy

W 2021 roku otwarcie Teatru Muzycznego przy ulicy Warszawskiej było zapowiadane na wiosnę obecnego roku. Jaki obecnie jest termin inauguracji?

- Chciałabym, by pierwsza premiera mogła się odbyć w nowej siedzibie wiosną 2025 roku - mówi Anna Wołek.

Chodzi też oczywiście o to, by ruina po Grunwaldzie, znajdująca się w samym centrum Torunia, przestała w końcu straszyć. Jest też pytanie o koszty inwestycji. Na nie w 2021 roku zarezerwowano 55 milionów złotych. W tej kwocie 33,7 mln zł miało pochodzić z funduszy Unii Europejskiej, a dokładnie - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Agencja Mienia Wojskowego prowadzi swój sklep internetowy, w którym znaleźć możemy wiele ciekawych akcesoriów i gadżetów. Co znajdziemy obecnie w ofercie sklepu AMW? Zobaczcie sami! Szczegóły i opisy w naszej galerii. >>>>>

Tak tanio jeszcze nie było! Agencja Mienia Wojskowego wyprze...

- Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że koszty inwestycji wzrosną. Trudno dziś oszacować, o ile. Więcej będzie wiadomo, gdy powstanie nowy projekt budynku - dodaje Anna Wołek.

Jest też pytanie, czy na uwzględnieniu średniowiecznego muru kończą się zawirowania wokół budowy Teatru Muzycznego. Czy stojąca od kilku lat na wietrze i deszczu północna, frontowa ściana po kinoteatrze Grunwald nadaje się do wykorzystania, czy też i ją trzeba będzie zburzyć? To oznaczałoby kolejne zmiany w projekcie.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Inwestycja przy Warszawskiej: niekończący się serial problemów

Przypomnijmy, że w budynku przy ulicy Warszawskiej 11 powstać ma wielofunkcyjna sala teatralna, którą będzie można w różny sposób aranżować, z widownią do 700 miejsc. Będą też mniejsze sale, w tym sala prób. Na dachu teatru mają być zamontowanee panele fotowoltaiczne.

  • Budynek Teatru Muzycznego powstanie w miejscu gmachu wzniesionego w latach 1930-1933 za pieniądze pochodzące w dużej części ze składek pozyskanych od stacjonujących w Toruniu wojskowych oraz z datków mieszkańców miasta i województwa pomorskiego.
  • Mieścił się tu klub garnizonowy nazywany Domem Żołnierza, a później także nowoczesne na owe czasy kino Mars. Funkcję wojskowego klubu budynek pełnił również po II wojnie światowej.
  • W latach 70. XX wieku sala kinowo-widowiskowa Grunwaldu, bo taką nazwę nadano instytucji kilka lat wcześniej, przeszła gruntowną modernizację.
Przedstawiamy kilka zdjęć, jakie znalazły się w specjalnej broszurce wydanej z okazji ukończenia inwestycji. Tak w 1933 roku prezentował się Dom Żołnierza widziany od strony ul. Warszawskiej.

Jak wyglądał i jak wygląda dziś kinoteatr "Grunwald"? [ARCHI...

Historia nieruchomości przy Warszawskiej w ostatnich latach to niekończący się serial problemów. W 2011 roku kinoteatr Grunwald został zamknięty. Przez kolejne lata stał pusty i niszczał. W 2016 roku nieruchomość przy Warszawskiej kupił samorząd województwa - na siedzibę Teatru Muzycznego. Długo trwały poszukiwania wykonawcy przebudowy. Przetargi ogłaszano kilkakrotnie. Oczekiwania finansowe firm budowlanych przekraczały oferowane przez inwestora sumy, a Ministerstwo Kultury odmówiło dodatkowych dotacji na tę toruńską inwestycję. Ostatecznie budowa rozpoczęła się - jak wspomnieliśmy - w 2019 roku, ale jej efektów, poza wyburzeniami i odkryciami archeologicznymi, nie widać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska