Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port Lotniczy Bydgoszcz z najgorszym wynikiem w kraju pod względem liczby operacji lotniczych w latach 2019-2021

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Port Lotniczy Bydgoszcz ma największy spadek operacji lotniczych w kraju, jeśli ubiegły rok porównany z 2019. Całkowita liczba operacji na polskich lotniskach to spadek o 33 procenty.
Port Lotniczy Bydgoszcz ma największy spadek operacji lotniczych w kraju, jeśli ubiegły rok porównany z 2019. Całkowita liczba operacji na polskich lotniskach to spadek o 33 procenty. Tomasz Czachorowski
Port Lotniczy Bydgoszcz ma największy spadek w ruchu w kraju, jeśli ubiegły rok porównany z 2019. Całkowita liczba operacji na polskich lotniskach to spadek o 33 procenty.

Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

od 16 lat

Ostatni raport Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podsumowujący operacje lotnicze w polskich portach w ubiegłym roku nie pozostawia złudzeń. Wśród polskich lotnisk Port Lotniczy Bydgoszcz w porównaniu z jeszcze normalnym 2019 rokiem najwięcej - pięćdziesiąt jeden procent operacji lotniczych mniej.

70 startów i lądowań więcej

Dwa lata temu w PLB zanotowano 4429 operacji, w minionym roku było ich 2179. A to tylko o 70 operacji więcej niż w 2020 roku...

- Rok 2019 był dla Portu Lotniczego Bydgoszcz niewątpliwie najlepszym w historii pod względem wykonanych operacji lotniczych oraz liczby odprawionych Pasażerów, odprawiliśmy wówczas 425 230 podróżnych, w 2021 roku było to 99 303 Pasażerów. Widzimy, że stopniowo ruch lotniczy się odbudowuje, jednak by mówić o powrocie do czasów przed epidemią koronawirusa, potrzeba więcej czasu i są to raczej lata aniżeli miesiące - co pokazują analizy ekspertów z branży lotniczej - zauważa Mateusz Dul, rzecznik Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Warszawie też spada - zaraz po nas

W przypadku krajowych lotnisk największe spadki zaraz po Bydgoszczy zanotowano w Warszawie, -50 proc., oraz Rzeszowie, -49 proc.

Najmniejsze straty w ruchu lotniczym są w Łodzi: to minus 16 proc., Modlinie - minus 32 proc., oraz Katowicach - minus 34 proc.

Pikowanie o jedną trzecią

Całkowita liczba operacji na polskich lotniskach to spadek o 33 proc. osiągając poziom 297,6 tys. operacji. Natomiast rok do roku - 2020 i 2021 liczba wzrosła o 53 proc. z 193,7 tys. do 297,6 tys. operacji.

Rzecznik PLB podkreśla, że 2021 rok był trudny dla całej branży lotniczej. - W pierwszych miesiącach ze względu na obostrzenia, ruch lotniczy został niemal wstrzymany - mówi. - W marcu z Portu Lotniczego Bydgoszcz, przywrócone zostało połączenie do Warszawy, realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Momentem odbicia i stopniowego powrotu do ruchu lotniczego sprzed pandemii w naszym porcie jest czerwiec, kiedy loty wznowił irlandzki przewoźnik Ryanair. Przypomnę że w połowie roku uruchomione zostały także loty wakacyjne – do Tureckiej Antalyi oraz do Krakowa – te kierunki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu.

Kolejne połączenie przywrócone zostało wraz z początkiem sezonu zimowego – mowa tu o lotach do Kijowa. Decyzją przewoźnika Ryanair, w ostatnim kwartale 2021 roku, zwiększona została także liczba lotów na innych kierunkach – do Londynu Luton, Londynu Stansted i do Dublina. - Wierzymy, że 2022 rok będzie kolejnym krokiem na drodze do odbudowy siatki połączeń - mówi Mateusz Dul. - Chociażby za sprawą wakacyjnej oferty. Na letni odpoczynek z regionalnego lotniska wylecieć będzie można do Turcji i tu mówimy o Antalyi i Bodrum, na greckie wyspy – Zakyntos i Rodos oraz do bułgarskiego Burgas.

Powoli do startu?

Ruch lotniczy powoli chyba w niektórych portach rusza. Katowice właśnie pochwaliły się, że w ich porcie w styczniu br. odnotowano 1 995 startów i lądowań samolotów, czyli o 1 081 więcej niż w styczniu 2021 r. Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię, było to 1,44 mln pasażerów. W ub. roku - 2,32 mln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto