Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półwiecze jednoczenia Europy

m
Przywódcy Unii Europejskiej przyjęli wczoraj, w stolicy Niemiec deklarację berlińską, podkreślającą wartości łączące Wspólnotę 27 krajów i wyznaczającą zadania na przyszłość.

Przywódcy Unii Europejskiej przyjęli wczoraj, w stolicy Niemiec deklarację berlińską, podkreślającą wartości łączące Wspólnotę 27 krajów i wyznaczającą zadania na przyszłość.

Jednym z tych zadań jest stworzenie do 2009 roku „odnowionego wspólnego fundamentu” Unii.

W obchodach, obok innych szefów państw członkowskich, uczestniczył prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią.

W Muzeum Niemieckiej Historii

Podczas uroczystości w Muzeum Niemieckiej Historii, dokument podpisali: kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. Niemcy sprawują w tym półroczu przewodnictwo w UE i z tego tytułu kierowały pracami nad powstaniem deklaracji. Uroczystość odbyła się w 50. rocznicę podpisania traktatów rzymskich, uważanego za symboliczny początek europejskiej integracji.

<!** reklama left>Kanclerz Niemiec wskazała na sukcesy odniesione w minionym półwieczu, które spowodowały, że trapiony dawniej wojnami kontynent stał się „kontynentem pokoju, wolności i dobrobytu”.

Przed podpisaniem deklaracji, Merkel przypomniała, że dokument wyznacza jako cel stworzenie do 2009 roku „odnowionego wspólnego fundamentu” Unii Europejskiej. Zapowiedziała, że celem Niemiec jest przedstawienie do końca czerwca kalendarza dalszych działań, zmierzających do ożywienia procesu przyjmowania eurokonstytucji.

Przezwyciężyć kryzys

Na późniejszym spotkaniu z dziennikarzami, Merkel zapowiedziała zwołanie konferencji międzyrządowej w celu przezwyciężenia kryzysu w Unii Europejskiej, wywołanego odrzuceniem przez Francuzów i Holendrów konstytucji UE. Kanclerz Niemiec nie podała konkretnego terminu konferencji. Powiedziała tylko, że „przy dobrym przebiegu niemieckiej prezydencji”, to Portugalia będzie mogła zająć się organizacją spotkania. Portugalia przejmuje po Niemczech 1 lipca przewodnictwo w Unii. Barroso podkreślił zaś rolę Niemiec, nazywając Berlin „symbolem zjednoczonej Europy”.

W deklaracji, wśród celów Unii wymieniono: pokój i wolność, demokrację, praworządność, wzajemny szacunek i odpowiedzialność, dobrobyt i bezpieczeństwo, tolerancję i uczestnictwo, sprawiedliwość i solidarność. Unia zapowiedziała dalszą realizację wspólnych ideałów, zastrzegając, że w centrum wszelkich działań znajduje się człowiek. Dokument głosi, że godność człowieka jest nienaruszalna, prawa są niezbywalne, a kobiety i mężczyźni są równouprawnieni.

Merkel o korzeniach

Mówiąc o znaczeniu wolności i godności człowieka, Merkel odniosła się do judeochrześcijańskiej tradycji Europy, chociaż w tekście deklaracji - ze względu na sprzeciw m.in. Francji - nie ma o tym mowy.Prezydent Lech Kaczyński podkreślił na konferencji prasowej, że jest wdzięczny niemieckiej kanclerz za tę uwagę. Zapowiedział, że Polska będzie „upierać się”, by w Traktacie Konstytucyjnym UE znalazło się odniesienie do chrześcijańskich korzeni Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!