Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska rośnie coraz szybciej

m
Do Chińczyków nam bardzo daleko, ale nie jest źle. PKB wzrósł w 2006 roku o 6,1% wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 5,8% - podał wczoraj GUS.

Do Chińczyków nam bardzo daleko, ale nie jest źle. PKB wzrósł w 2006 roku o 6,1% wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 5,8% - podał wczoraj GUS.

W stosunku do wstępnego szacunku PKB za 2006 r. opublikowanego w styczniu br. dynamika ta jest wyższa o 0,3%.

Nie tylko OFE

- Wzrost ten wynika nie tylko z przeklasyfikowania OFE, ale również z przyjęcia do szacunku najbardziej aktualnych danych - stwierdził GUS.

<!** reklama left>Nowe szacunki PKB dla 2006 r. są efektem nie tylko dokonanej rewizji metodologicznej, ale również uwzględnienia pełniejszych informacji o wynikach dla całego roku, dotyczących finansów przedsiębiorstw, budżetu państwa i samorządów terytorialnych, danych o handlu zagranicznym w zakresie towarów i usług, a także innych, głównie ze źródeł administracyjnych.

W porównaniu z szacunkami dotychczas publikowanymi, poziom absolutny PKB (w cenach bieżących) za lata 1999-2005, z tytułu przeklasyfikowania OFE, zmienił się w granicach od minus 0,1% do 0,2%. W 2006 r. poziom absolutny PKB wzrósł o 0,6%, w tym z tytułu przeklasyfikowania OFE - o 0,2%.

- Przeprowadzona rewizja danych za lata 1999-2005 spowodowała, w niektórych latach zmiany w dynamice realnej PKB i w omówionych wyżej składowych. Były one niewielkie w odniesieniu do PKB - wzrost o 0,1% w stosunku do publikowanych wcześniej - podał GUS.

Już mamy 7 procent!

- Kwartalne dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu (wzrost o 13% względem analogicznego kwartału ubiegłego roku) oraz produkcji budowlano-montażowej (51,1% rok do roku) sugerują, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale był zbliżony do poziomu 7%. Gospodarka znajduje się obecnie w fazie ożywienia gospodarczego, a pozytywne trendy powinny utrzymać się w kolejnych kwartałach, przy ograniczonej presji na wzrost cen - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Z kolei GUS podał w piątek, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 11,3% rok do roku, po wzroście o 13,0% w lutym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 14,7%.(m)

Szacunek rynku wskazywał, że produkcja przemysłowa w marcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 10,5%, natomiast w porównaniu z lutym wzrosła o 13,3%.

„Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w marcu wyniósł 11,3% w stosunku do marca 2006, nieco powyżej oczekiwań DAP (10%). Wyrównana sezonowa produkcja wzrosła o 13,3% w porównaniu z marcem 2006 i o 1,7% wobec lutego bieżącego roku. Dane te potwierdzają, że gospodarka nadal znajduje się w fazie ożywienia. Dynamiczny wzrost sprzedaży odnotowała sekcja przetwórstwa przemysłowego (13,7% rok do roku i 16,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca). DAP oczekuje, że w wzrost produkcji w kolejnym miesiącu przyspieszy do poziomu powyżej 16% Oczekujemy dalszego wzrostu sprzedaży w przetwórstwie przemysłowym, który w kwietniu zbliży się do 19%” - napisał resort.

„Dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej odbywa się w warunkach ograniczonej presji cenowej. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej spadł z 3,5% (po rewizji) w lutym 2007 do 3,3% w marcu 2007. DAP oczekiwał stabilizacji tego wskaźnika w marcu i spadku w kolejnym miesiącu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju cen jest obecnie stabilizacja wzrostu cen produkcji sprzedanej” - napisał resort gospodarki.

„W pierwszym kwartale 2007 następował dynamiczny wzrost produkcji budowlano-montażowej, który wyniósł 51,1% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2006 roku (zgodnie z oczekiwaniami DAP). W marcu produkcja tego sektora wzrosła o 39,1% wobec analogicznego miesiąca 2006 roku i o 19% wobec lutego 2006 roku. Po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych wzrost produkcji budowlano-montażowej wyniósł 27,4% wobec marca 2006 i 1,9% wobec lutego br.

Na dynamikę produkcji budowlanej w pierwszym kwartale wpływ miały czynniki pogodowe, niemniej oczekujemy, że pozytywne trendy utrzymają się również w drugim kwartale co pozwoli na ok. 27% wzrost produkcji tego sektora. Wskaźnik cen produkcji budowlano montażowej przyspieszył do 6,5% w marcu wobec 5,6% (po korekcie) w lutym. Wskazuje to na nasilenie się presji na wzrost cen w tym sektorze” - podał MG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!