Polkom zabrakło ambicji i woli walki

Redakcja
Włochy - Rosja oraz Serbia i Czarnogóra - Brazylia to półfinałowe pary mistrzostw świata siatkarek rozgrywanych w Japonii.

Te cztery drużyny okazały się najlepsze w II etapie rywalizacji, zajmując dwie czołowe lokaty w swoich grupach.

<!** reklama left>Polskie siatkarki w pierwszej fazie mistrzostw odniosły trzy zwycięstwa (Kenia, Kostaryka, Korea Południowa), a w drugiej przegrały po 0:3 wszystkie spotkania (Serbia i Czarnogóra, Włochy, Turcja i Kuba). Nasza ekipa zajęła w grupie E ostatnie, ósme miejsce i wyeliminowana została z dalszej rywalizacji.

Poniedziałek i wtorek będą dniami przerwy w mistrzostwach. W środę rozegrane zostaną półfinały oraz mecze o miejsca 5-8 (Kuba - Chiny, Japonia - Holandia) i 9-12 (Tajwan - USA, Turcja - Niemcy).

Mistrzostwa świata kobiet zakończą się w czwartek. Dzień później rozpocznie się rywalizacji mężczyzn.

Polska - Turcja 0:3

Sobota. W spotkaniu z Turczynkami wyrównana gra była do drugiej przerwy technicznej. Następnie rywalki uzyskiwały trzy-cztery punkty przewagi i pewnie wygrywały. Podobnie jak w innych meczach czempionatu, polski zespół tracił punkty seriami. W drugim secie po pierwszej przerwie technicznej prowadził 8:7. Minimalną przewagę utrzymywał jeszcze do stanu 12:11, żeby niebawem przegrywać 14:18. Trzeci set rozpoczął się od dobrej gry polskiego zespołu i prowadzenia 5:1. Jednak na pierwszą przerwę techniczną zespoły zeszły przy prowadzeniu 8:7 Turczynek. Po wznowieniu gry walka była wyrównana, a rywalki prowadziły 16:15. Następnie przeprowadziły trzy udane akcje i tych strat zespół trenerów Ireneusza Kłosa i Mariana Kardasa nie potrafił już odrobić.

Polska - Turcja 0:3 (18:25, 22:25, 19:25). Polska: Bełcik (2 pkt), Frątczak (14), Liktoras (4), Pycia (6), Rosner, Mirek (13), Zenik (libero) oraz Skowrońska-Dolata, Podolec (1), Bamber (2), Maj.

Polska - Kuba 0:3

Niedziela. Polki rozpoczęły niedzielne spotkanie taką samą szóstką jak w sobotę. Gra była wyrównana do pierwszej przerwy technicznej, gdy rywalki prowadziły 8:6. Potem Kubanki uzyskały większą przewagę i utrzymały ją do końca partii. W drugim i trzecim secie reprezentacja Polski zagrała dobrze i była wyrównanym przeciwnikiem siatkarek kubańskich. Jednak po serii błędów, traciła prowadzenie. Tak było m.in. po drugiej przerwie technicznej drugiego seta, kiedy rywalki odrobiły straty przy prowadzeniu Polek 16:11. Mocna zagrywka Polek odrzuciła Kubanki od siatki i pozwoliła ponownie mistrzyniom Europy na prowadzenie (21:18). Polska miała piłkę setową, ale przegrała 26:28. W trzecim secie Katarzyna Skowrońska-Dolata zamieniła Kamilę Frątczak. Set był wyrównany, ale ostatecznie zwyciężyła Kuba 25:23.

Polska - Kuba 0:3 (18:25, 26:28, 23:25). Polska: Bełcik (3 pkt), Frątczak (6), Pycia (12), Liktoras (7), Mirek (7), Rosner, Zenik (libero) oraz Maj, Podolec (8), Skowrońska-Dolata (2).

Pozostałe wyniki w grupie E, sobota: Włochy - Tajwan 3:0, Kuba - Korea Południowa 3:0, Japonia - Serbia i Czarnogóra 3:2.Niedziela: Serbia i Czarnogóra - Tajwan 3:2, Korea Południowa - Turcja 3:0, Włochy - Japonia 3:0.

8. Polska 7 8 5-20

Grupa F, sobota: Rosja - USA 3:0, Brazylia - Niemcy 3:0, Chiny - Portoryko 3:0, Holandia - Azerbejdżan 3:0. Niedziela: Brazylia - Rosja 3:1, USA - Niemcy 3:2, Holandia - Chiny 3:2, Azerbejdżan - Portoryko 3:0.

1. Brazylia    7    14    21-5
2. Rosja 7 13 19-6
3. Holandia 7 11 16-13
4. Chiny 7 10 15-14
5. Niemcy 7 10 14-13
6. USA 7 10 12-16
7. Azerbejdżan 7 9 8-17
8. Portoryko 7 7 0-21