Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokój szyfrów na bydgoskim dworcu PKP, czyli o Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
- Skierowaliśmy na ręce prezesa PKP propozycję utworzenia izby pamięci Mariana Rejewskiego w jednym z dworcowych pomieszczeń, które zostałoby użyczone Fundacji - zapowiada Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.
- Skierowaliśmy na ręce prezesa PKP propozycję utworzenia izby pamięci Mariana Rejewskiego w jednym z dworcowych pomieszczeń, które zostałoby użyczone Fundacji - zapowiada Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. Dariusz Bloch
O działaniach Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego i "Pokoju szyfrów" na dworcu PKP Bydgoszcz Główna rozmawiamy z jej prezesem, Krzysztofem Drozdowskim.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

od 16 lat

Od 2 lutego bydgoski dworzec Bydgoszcz Główna nosi imię Mariana Rejewskiego. Jak do tego doszło?
Z taką propozycją wyszedł minister Łukasz Schreiber w połowie 2021 roku. Pomysł podsunął mu radny Szymon Róg. Sama procedura decyzyjna trwała bardzo krótko. Nadanie patrona bydgoskiemu dworcowi wpisało się w inicjatywę PKP i Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Takie nadania patronów odbyły się już w kilku innych miastach. Bydgoski dworzec został objęty tą inicjatywą jako dziewiąty z kolei. W trakcie środowej uroczystości zarówno minister Adamczyk jak i minister Schreiber podkreślali zasługi Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.

W trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy na dworcu PKP wspomniałeś o „Pokoju szyfrów”. Co to będzie?
Na razie wiele zdradzić nie mogę. Skierowaliśmy na ręce prezesa PKP propozycję utworzenia izby pamięci Mariana Rejewskiego w jednym z dworcowych pomieszczeń, które zostałoby użyczone Fundacji. Oczywiście, nie chcemy by to była sztampowa izba pamięci, a raczej właśnie takie małe centrum kryptologii, gdzie w nowoczesny sposób okazalibyśmy dokonania wielkiego bydgoszczanina. Chcielibyśmy tam prowadzić lekcje historii dla szkół, no i żeby odwiedzali nas również bydgoszczanie i turyści przewijający się przez dworzec.

Jaki był udział Fundacji w nadaniu imienia kryptologa bydgoskiemu dworcowi?
Gdy tylko usłyszałem o inicjatywie ministra Schreibera, natychmiast postanowiłem, że jako Fundacja nosząca Mariana Rejewskiego jako patrona musimy się w to włączyć. I taką też deklarację natychmiast złożyłem. Dwa tygodnie temu ze strony PKP dotarło do nas zapytanie odnośnie pomocy przy organizacji wydarzenia, na co zgodziliśmy się bez wahania. Jako że współpracujemy zarówno z Zespołem Szkół nr 24 z Bydgoszczy jak i Szkołą Podstawową z Białych Błot, które również obrały Mariana Rejewskiego na swojego patrona, to przygotowanie uroczystości odsłonięcia tablicy na dworcu PKP nie było takie trudne. W każdej z tych szkół zarówno dyrekcja, jak i nauczyciele, a przede wszystkim dzieciaki są bardzo chętni do działania i pomocy. W kilka minut podjęliśmy decyzję, że wystąpią poczty sztandarowe, że pokażemy makietę postaci bohatera tych uroczystości i wystawimy replikę Enigmy, czyli maszyny, której szyfr udało się złamać Marianowi Rejewskiemu. I to był strzał w „10”. Widzieliśmy, jakie zainteresowanie wzbudzała Enigma wśród osób przebywających w tym trakcie na dworcu, oczekujących na pociąg i przyglądających się uroczystościom. Jako Fundacja przygotowaliśmy też około 2-minutowy film, w którym w skrócie przedstawiliśmy najważniejsze wydarzenia z życia wielkiego bydgoszczanina.

Na uroczystość zabrakło jednak córki Mariana Rejewskiego
Tak to prawda. Pani Janina Sylwestrzak oczywiście miała być naszym gościem honorowym, jednakże ze względu na stan zdrowia i obecną pandemię wolała się powstrzymać od przyjazdu. Rozmawialiśmy ze sobą telefonicznie. Jako Fundacja jesteśmy w stałym, serdecznym kontakcie, gdyż co jakiś czas zdajemy relację z naszych działań. Opowiadamy, czego udaje nam się dokonać, z czego pani Janina bardzo się cieszy.

Co więc udało Wam się dokonać?
Nadal jesteśmy jeszcze bardzo młodą organizacją. Jednakże od samego początku naszej działalności rozpoczęliśmy akcję publikowania informacji i ciekawostek na temat Mariana Rejewskiego w mediach społecznościowych. To obecnie najszybszy i najlepszy sposób dotarcia do młodych ludzi. Zorganizowaliśmy złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. Gdańskiej. Żeby było ciekawie i zainteresowało przechodzących bydgoszczan, towarzyszyły nam grupy rekonstrukcji historycznej. Była zmiana warty. Dużo ludzi zatrzymywało się przy pomniku zaciekawionych tym, co się dzieje. Prawdziwy chrzest bojowy przeszliśmy w październiku organizując dwudniowe Kujawsko-Pomorskie Targi Książki Regionalnej. Również w tym roku będziemy kontynuować to wydarzenia. Mamy nadzieję, że z jeszcze większym rozmachem. Pracujemy też nad filmem o Marianie Rejewskim. Plany są rozległe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto