Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokochaj znów pracę

Sonia Gruszka
Praca, którą kiedyś kochałeś, nie daje ci już żadnej satysfakcji? Jesteś zmęczony, niezadowolony i nerwowy? Być może cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego.

Praca, którą kiedyś kochałeś, nie daje ci już żadnej satysfakcji? Jesteś zmęczony, niezadowolony i nerwowy? Być może cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132500" sub="Program realizowany jest przez Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Do udziału w nim zaproszono blisko 500 firm i instytucji, zatrudniających duże grupy osób. Fot. Archiwum">Czym jest wypalenie zawodowe? Jakie zagrożenia czyhają na psychikę w miejscu pracy? Jakie są konsekwencje pracy w stresie? Na te pytania odpowiedzieli naukowcy podczas konferencji rozpoczynającej „Kujawsko-pomorski program zdrowia psychicznego w miejscu pracy - profilaktyka wypalenia zawodowego”.

Wyszkolą liderów

- Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca tego roku. Wkrótce rozpoczną się szkolenia liderów wyznaczonych przez zakłady pracy. Te osoby przeprowadzą wśród współpracowników anonimowe ankiety, które pozwolą zbadać i ocenić skalę zjawiska - mówi profesor Bassam Aouil, psycholog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Wnioski poznamy pod koniec listopada podczas konferencji podsumowującej. Zdrowie psychiczne ma ogromne znaczenie dla jakości życia i pracy w społeczeństwie. Warto zapobiegać wszelkim zaburzeniom, które spowodują spadek wydajności zawodowej i uniemożliwią zadowolenie z życia w rodzinie czy społeczeństwie.

Program realizowany jest przez Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Do udziału w nim zaproszono blisko 500 firm i instytucji, zatrudniających duże grupy osób. Z propozycji skorzystało tylko 90. Każdy pracodawca wytypował lidera, który odbędzie specjalne szkolenie. Kurs przygotują specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu. Przedstawiciele zakładów dowiedzą się, jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu i negatywnym skutkom stresu. A konsekwencje mogą być poważne.

<!** reklama>- Długotrwały stres ma swój udział w chorobach przewlekłych. Może przyśpieszyć wystąpienie nadciśnienia czy zawału serca - twierdzi dr Dorota Merecz-Kot z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, która gościła na konferencji. - Do wypalenia zawodowego może doprowadzić wiele czynników. Może to być sama treść pracy, jej organizacja, warunki, kompetencje danego pracownika. Czynnikami stresogennymi będzie też odpowiedzialność za drugiego człowieka, nadmiar obowiązków lecz również ich brak. Każdy człowiek reaguje na te bodźce inaczej.

Na pogorszenie samopoczucia pracownika wpływ mogą mieć rutyna, złe stosunki między kolegami czy niska wartość płacy. Długotrwałe życie w stresie prowadzi m.in. do trudności w podejmowaniu decyzji. Zapamiętywanie informacji staje się trudniejsze, pojawia się rozdrażnienie. Niektórzy zestresowani i wypaleni zawodowo pracownicy sięgają po alkohol, żeby móc się zrelaksować.

Roczny urlop

- Ile dni urlopu potrzebowali Państwo na początku swojej drogi zawodowej?- pytała przyszłych liderów dr Dorota Merecz-Kot.

- Trzy dni - odpowiedział ktoś z grupy.

- A ile potrzeba po dwudziestu latach pracy, zanim poczujecie Państwo, że jesteście na urlopie? - kolejne pytanie wzbudziło szmery dyskusji. Ktoś przyznał nawet, że marzy o rocznym odpoczynku. Takie wnioski są efektem chronicznego przeciążenia pracą.

Katarzyna Maradzińska na co dzień pracuje w Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy. Na przełomie września i października weźmie udział w szkoleniu liderów.

Jakie będą wyniki?

- Praca w służbie zdrowia wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie drugiego człowieka. To jedno z zagrożeń tych zawodów- przyznaje. - W szpitalu spotykamy różnych pacjentów. Pobyt w lecznicy bez względu na wiek jest trudnym przeżyciem. Reakcje ludzi bywają różne. Ten program ma świetny cel. Jestem ciekawa, jak wypadną wyniki ankiet w moim miejscu pracy.

Warto wiedzieć

  • Wypalenie zawodowe to syndrom będący wynikiem stresu wypływającego z przepracowania. Występuje najczęściej w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi. Objawia się poczuciem wyczerpania, niską samooceną, wrażeniem zbytecznej straty czasu i sił, niechęcią do miejsca pracy.
  • Według badań Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego, tamtejszy budżet traci rocznie blisko 5 miliardów funtów tylko z tytułu nieobecności w pracy. W Polsce podobnej analizy nie przeprowadzono.
  • Kujawsko-pomorski program zdrowia psychicznego w miejscu pracy - profilaktyka wypalenia zawodowego finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!