Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziękowali za plony

Marek Wojciekiewicz
Występy orkiestry dętej i tańce pięknych mażoretek to stałe punkty programu artystycznego, a strażacka grochówka to atrakcja dla smakoszy
Występy orkiestry dętej i tańce pięknych mażoretek to stałe punkty programu artystycznego, a strażacka grochówka to atrakcja dla smakoszy Marek Wojciekiewicz
W niedzielę ulicami Świecia przemaszerował kolorowy korowód z wieńcami dożynkowymi. Rytm maszerującym nadawała świecka orkiestra dęta.

Obchody Święta Plonów w świeckim amfiteatrze otworzył krótkim przemówieniem Tadeusz Pogoda, burmistrz. - Praca na roli nie zawsze jest wynagradzana tak, jak powinna. Jako gmina nie mamy wpływu na ceny mięsa i płodów rolnych, ale staramy się zapewnić mieszkańcom wsi jak najlepszą infrastrukturę - zapewniał mówca. - Dlatego wciąż inwestujemy w budowę dróg, wodociągów, kanalizacji, przydomowych oczyszczalni ścieków i świetlic wiejskich.
Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli Alicja Świerczyńska i Henryk Mollus.
Alicja Świerczyńska prowadzi wraz z mężem 7-hektarowe gospodarstwo w Terespolu Pomorskim. Henryk Mollus jest rolnikiem z Polskiego Konopatu, a jednocześnie sołtysem i radnym Rady Miejskiej w Świeciu.
Starostowie dożynek wręczyli burmistrzowi chleb, upieczony z tegorocznej mąki. Doskonałego pieczywa mieli okazję posmakować także mieszkańcy Świecia, częstowani przez Tadeusza Pogodę i Jerzego Wójcika, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz starostę dożynek. Tegoroczną niespodzianką była możliwość posmarowania dożynkowego chleba wyśmienitym miodem, o tę atrakcję zadbali członkowie koła pszczelarzy, którzy od kilku lat aktywnie włączają się w organizację dożynek gminnych.
Nie mogło też zabraknąć słynnej już w całym regionie, strażackiej grochówki, gotowanej przez niezrównanych w tym druhów z OSP Gruczno. Był również teatrzyk dla dzieci oraz występy artystyczne w wykonaniu świeckiej orkiestry dętej i mażoretek, a także zespołów Zgredybillies i Rasta Gal.

Jako gmina nie mamy wpływu na ceny mięsa i płodów rolnych, ale staramy się zapewnić mieszkańcom wsi jak najlepszą infrastrukturę - Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia

Jednak, podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej emocji wywołał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Jury uznało, że najpiękniejszą ozdobę wykonały panie z sołectwa Wiąg, za co otrzymały czek na 1200 złotych. Drugie miejsce przyznano sołectwu Kozłowo (1000 zł), a trzecie sołectwu Sulnówko (800).

Chleb to symbol pracy rolnika, rolnicy wręczyli go burmistrzowi, a ten poczęstował nim uczestników dożynek
Chleb to symbol pracy rolnika, rolnicy wręczyli go burmistrzowi, a ten poczęstował nim uczestników dożynek

Marek Wojciekiewicz

Pozostałe wieńce nagrodzono premią w wysokości 600 złotych. Wyróżniono także dzieło koła pszczelarzy, przedstawiające mini gospodarstwo pszczelarskie, wykonane ze słomy.
- Właściwie trudno zorientować się jakimi kryteriami kieruje się jury, oceniające wieńce dożynkowe. Wydaje mi się, że pracą tego ciała powinien kierować jednak jakiś zawodowy plastyk, wtedy werdykt byłby chyba bardzie sprawiedliwy
- zauważa pani Zofia.
Podczas zabawy dożynkowej wręczono także nagrody laureatom konkursu „Pszczoła = Środowisko = Region”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!