Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podręczny bagaż bez niespodzianek

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Jeśli zawartość naszej torby wzbudzi podejrzenia kontrolera, może on poprosić nas o niewnoszenie jej na pokład samolotu.
Jeśli zawartość naszej torby wzbudzi podejrzenia kontrolera, może on poprosić nas o niewnoszenie jej na pokład samolotu. Jan Hubrich/arch. Polska Press
Planując podróż lotniczą, zapoznaj się z wymogami regulaminu przewoźnika i zabierz ze sobą tylko te przedmioty, które wolno wnosić na pokład samolotu.

Coraz więcej Polaków traktuje Wielkanoc jako okazję do spędzenia kilku dni z rodziną poza granicami kraju i korzysta z ofert biur podróży, by spędzić święta w nowym, często egzotycznym miejscu. W tym czasie wiele hoteli kusi rabatami, więc upolowanie atrakcyjnej oferty nie przysparza wielu problemów. Według raportu Skyscanner.pl, w ubiegłym roku najchętniej Wielkanoc spędzaliśmy w Hiszpanii, we Włoszech, na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech, Portugalii, Francji, Holandii i Grecji.
Planując wyjazd za granicę, warto wiedzieć, co można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Zanim przystąpisz do pakowania walizki, zapoznaj się z informacjami przewoźnika i sprawdź, jakie maksymalne wymiary walizek są dopuszczone do przewozu, ile może ważyć bagaż i jakie są obostrzenia odnośnie zawartości bagażu podręcznego - takie dane najczęściej znajdują się na stronach internetowych linii lotniczych, a jeśli ich tam nie ma, odpowiedzi na pytania uzyskamy, dzwoniąc na infolinię.
W bagażu podręcznym najczęściej możemy przewozić do jednego litra płynów: chodzi o wszelkiego rodzaju kosmetyki czy napoje. Należy jednak pamiętać, że wszystkie płyny muszą znajdować się w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml i powinny być spakowane razem w jedną torebkę (której często rozmiary są określone przez przewoźnika). W czasie kontroli pracownicy lotniska mogą sprawdzać zawartość pojemników.
Płyny, które zakupiliśmy w strefie wolnocłowej (nawet te o większej pojemności niż 100 ml) mogą być przewożone pod warunkiem, że opakowania nie zostały otwarte i mamy przy sobie dowód zakupu.

Leki na receptę zgłoś kontrolerowi

W bagażu podręcznym możemy przewozić leki. Oczywiście, kilkanaście opakowań tego samego leku wzbudzi podejrzenia kontrolerów, ale jeśli mamy w apteczce rozsądne ilości farmaceutyków, kropli do oczu, preparaty do inhalacji, nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów. Jeśli stosujemy leki na receptę, na wszelki wypadek powinniśmy zgłosić pracownikowi kontroli ich przewóz. Dobrze, jeśli będziemy mieć zaświadczenie od lekarza o konieczności stosowania przewożonych medykamentów.
Rodzice maluchów mogą przewozić dla swojej pociechy żywność, którą należy jednak zapakować tak, jak płyny. Pracownicy kontroli mogą poprosić rodzica o skosztowanie zawartości pojemnika. Niektóre linie lotnicze umożliwiają przewóz składanych fotelików, wózków czy nosidełek.

Żywność pod kontrolą

Na pokład samolotu możemy zabrać żywność, np. kanapki czy przekąski w formie stałej. Jednak należy najpierw zapoznać się z wymogami regulaminów linii lotniczych i przepisami celnymi danego państwa - na przykład Stany Zjednoczone zabraniają przewożenia produktów pochodzenia zwierzęcego, a kraje arabskie wieprzowiny.
W bagażu podręcznym może znaleźć się laptop, tablet, smartfon czy konsola, jednak przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych w samolocie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń załogi.

W samolocie nie poszydełkujesz

Przed wejściem na pokład samolotu pracownicy kontroli dokładnie sprawdzą, czy w naszym bagażu znajdują przedmioty z ostrymi zakończeniami - takie, którymi można wyrządzić krzywdę innej osobie. Jeśli zapakowaliśmy nożyczki, scyzoryk, maszynkę do golenia - z pewnością wylądują one w koszu. Kontroli nie przejdą inne przedmioty, które mają ostre krawędzie - na przykład parasol ze szpikulcem czy niektóre modele statywów do aparatu. Do samolotu nie wniesiemy także zapalniczek, zapałek, środków chemicznych, które mogą ulec zapaleniu, broni i przedmiotów przypominających broń (nawet zabawek dla dzieci czy atrap, używanych na przykład w sportach walki). Panie, które lubią szydełkować niech wiedzą, że na pokładzie samolotu nie będą mogły tego robić. Obszerna lista przedmiotów uznawanych za niebezpieczne znajduje się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: ulc.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!