Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podanie o podwyżkę [wzór]. Jakich argumentów użyć, by przekonać szefa, że należy nam się podwyżka?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Podanie o podwyżkę należy odpowiednio przemyśleć. Przełożony nie będzie zadowolony z prośby niepopartej odpowiednimi argumentami.
Podanie o podwyżkę należy odpowiednio przemyśleć. Przełożony nie będzie zadowolony z prośby niepopartej odpowiednimi argumentami. freeimages.com
Składając podanie o podwyżkę, musimy wybrać odpowiedni moment. Najlepszy przypada wtedy, gdy firma jest w dobrej kondycji finansowej. Nigdy, gdy spada jej sprzedaż lub ma kłopot z niewypłacalnym klientem. Wtedy nasze argumenty na nic się zdadzą, a podanie o podwyżkę zapewne wyląduje w koszu.

- 80 procent Polaków chciałoby dostać podwyżkę, ale nie mają pojęcia, jak się o nią starać. Dlatego tych pieniędzy nigdy nie dostają - mówi Tomasz Kamel w swoim kanale Kammel Czanel na Youtubie w odcinku "Chcę podwyżkę! Jak to powiedzieć?"

Chcę podwyżkę! Jak to powiedzieć? | Kammel Czanel #38:

Co zrobić, by dostać podwyżkę? Po pierwsze, najlepiej starać się o nią po raz pierwszy, gdy przepracujemy co najmniej trzy lata. W tym czasie możemy się już na tyle wykazać, by mieć argumenty do podania o podwyżkę wynagrodzenia.

Jak napisać podanie o podwyżkę? Od czego zacząć? Jakie argumenty?

- Podkreśl na wstępie podania o podwyżkę wynagrodzenia, że twoja praca jest dla ciebie ważna i przedstaw, za co jesteś wdzięczny firmie, która Ciebie zatrudnia - radzi Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse. - Doceń pozamaterialne wartości pracy, jak wiele się nauczyłeś, że cenisz sobie panującą w niej atmosferę. Przygotuj stosowne argumenty do podania o podwyżkę, bo dostaje się ją za zasługi, a nie ze względu na potrzeby.

Nie składaj podania o podwyżkę, jeśli sytuacja w firmie jest trudna!
Nie składaj podania o podwyżkę, jeśli sytuacja w firmie jest trudna! 123rf

Pracodawcy nie interesuje więc, że zwiększyła ci się rata kredytu lub planujesz drugie dziecko. Stosownym argumentem w podaniu o podwyżkę będzie za to długość stażu w firmie i osiągane wyniki lub powodzenie prowadzonego przez ciebie projektu.

Dobrze jest przedstawić w takim podaniu o podwyżkę w pracy konkretne liczby. Jeżeli uważasz, że Twoje wynagrodzenie jest nierynkowe, powołaj się na rzetelne źródła, na przykład raporty wynagrodzeń. Chodzi o to, by w uzasadnieniu podania o podwyżkę argumenty były rzeczowe. Określ konkretną kwotę podwyżki w pracy, na której ci zależy. Standardowo, wynagrodzenia oscylują wokół 5-10 proc.

O tym, jak ważne jest wskazanie w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia konkretnych argumentów mówi również Konstancja Zyzik z Grupy Pracuj. - Muszą to być argumenty związane z osiąganymi przez siebie wynikami i wkładem w działalność firmy. Czyli, m.in. wzrost liczby otrzymywanych zadań, efekty finansowe czy organizacyjne, podniesione kwalifikacje.

Szef zastanowi się nad podaniem o podwyżkę, jeśli się wykażesz. Udowodnij, że jesteś dla firmy ważny i wtedy powalcz o podwyżkę.
Szef zastanowi się nad podaniem o podwyżkę, jeśli się wykażesz. Udowodnij, że jesteś dla firmy ważny i wtedy powalcz o podwyżkę. 123rf

Podanie o podwyżkę w pracy warto złożyć, gdy konkretne osiągnięcia są jeszcze świeże:

  1. kilka tygodni po otrzymaniu certyfikatu,
  2. zamknięciu ważnego projektu,
  3. pozytywnej ocenie od ważnego klienta.

Podanie o podwyżkę (wzór). Co powinno zawierać?

Wzór podania o podwyżkę wynagrodzenia powinien zawierać:

  • datę,
  • nazwę pracodawcy,
  • po prawej stronie kartki nazwę miejscowości oraz datę sporządzenia podania o podwyżkę w pracy,
  • poniżej - nazwisko oraz funkcję przełożonego, do którego bezpośrednio kierujemy podanie o podwyżkę wynagrodzenia za pracę.

Jak w tradycyjnym piśmie, także w podaniu o podwyżkę (wzór) w lewym górnym rogu podajemy swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe.

W podaniu o podwyżkę wynagrodzenia nie trzeba podawać miejsca zamieszkania.

Uzasadnienie podania o podwyżkę wynagrodzenia to - jak napisaliśmy wyżej - rzeczowe wyjaśnienie, którym chcemy przekonać szefa do naszych argumentów.

W podaniu o podwyżkę (wzór) nie może zabraknąć własnoręcznego podpisu - pełnym imieniem i nazwiskiem - w dolnym rogu kartki.

PRZYKŁADOWE PODANIE O PODWYŻKĘ (wzór)

Szanowny Pan..., kierownik/dyrektor...
Z racji mojego wieloletniego zaangażowania w pracę w...................., które widać w osiąganych przeze mnie wynikach, jak np. .............. i sukcesie firmy w .................. zwracam się z uprzejmą prośbą docenienia moich dotychczasowych starań w formie podwyższonego wynagrodzenia do wysokości ....... zł (brutto).
Swoją prośbę motywuję tym, że od początku pracy w firmie z sukcesem realizuję postawione przede mną zadania, osiągam wyznaczone cele, realizuję cele firmy.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że jestem pracownikiem oddanym, rzetelnym i odpowiedzialnym, a moje doświadczenie w branży jest znaczące, co przedstawiłem wyżej. Z raportu... wynika, że w moim branży średnia zarobków na moim stanowisku to teraz..........zł (brutto), a więc więcej niż ja otrzymuję.
Podniesiona płaca dawałaby mi większą satysfakcję z wykonywanej pracy, a jednocześnie motywowała, by była jeszcze bardziej wydajniejsza.
Bardzo proszę o rozpatrzenie mojej propozycji. Będę wdzięczny, jeśli znajdzie Pan czas na osobistą rozmowę w wybranym przez Pana czasie i miejscu.
Z poważaniem XY

Podanie o podwyżkę, argumenty i... jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Jeśli nasze podanie o podwyżkę w pracy przekona szefa, zaprosi nas na rozmowę. Ona także, jak podanie o podwyżkę, będzie wymagała od ciebie użycia konkretnych argumentów, przywołania sukcesów, dobrych wyników, oceny rocznej.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce, by ją dostać? (Youtube):

Natalia Bogdan mówi, że takie rozmowy są stresujące dla obu stron i najlepiej spytaj szefa, kiedy znalazłby dla nas pół godziny: - Nie stawiaj sprawy na ostrzu noża "jak nie dostanę podwyżki, to się zwolnię".

To to jest zwykły szantaż i wielu pracodawców po takim postawieniu sprawy nie będzie chciało z tobą dalej pracować, nawet jeśli wcześniej cenili sobie twoją pracę. Nie porównuj się z innymi, ponieważ poziom wynagrodzeń w większości firm jest niejawny, więc nawet, jeśli wiemy, ile zarabia koleżanka na podobnym stanowisku, nie przytaczajmy tego argumentu w dyskusji. Rozmawiaj delikatnie, nie roszczeniowo. Mów pewnie, ale nie atakuj, przedstawiaj rzeczowe argumenty, ale nie strzelaj nimi jak z karabinu.

- W rozmowie wróćmy do określenia swoich potrzeb finansowych - widełków płacowych - podpowiada Konstancja Zyzik.

Nie martw się, jeśli podanie o podwyżkę początkowo zostanie odrzucone. Tego typu negocjacje nigdy nie są łatwe. Twój szef po pewnym czasie zrozumie,
Nie martw się, jeśli podanie o podwyżkę początkowo zostanie odrzucone. Tego typu negocjacje nigdy nie są łatwe. Twój szef po pewnym czasie zrozumie, że zależy ci na wyższej pensji i będzie miał to na uwadze. Pamiętaj o cierpliwości! 123rf

Drugim czynnikiem jest weryfikacja średnich wynagrodzeń branżowych, np. na serwisach dotyczących płac. Nawet przy dobrym przygotowaniu nie każda taka rozmowa przyniesie oczekiwany efekt. Nie musi to jednak oznaczać porażki. W przypadku odmowy warto pozostać otwartym i ustalić z przełożonym kroki, które według niego musimy podjąć, by uzyskać podwyżkę.

Kiedy złożyć podanie o podwyżkę w pracy?
* gdy firma jest w dobrej kondycji finansowej
* gdy wyniki pracy są lepsze od współpracowników,
* posiadamy wyższe niż oni kwalifikacje i umiejętności,
* mamy więcej obowiązków niż dotychczas,
* na rynku na naszym stanowisku obowiązują wyższe wynagrodzenia za pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo